United Rugby Championship: Ulster name Mike Lowry at fly-half for Munster showdown

Adam Kyriacou

Round 16 of the United Rugby Championship begins on Friday with three games taking place, starting with the Stormers hosting Glasgow Warriors.

Here’s the team news for those matches in Cape Town, Belfast and Edinburgh.

Stormers v Glasgow Warriors

The teams:

Stormers: 15 Damian Willemse, 14 Seabelo Senatla, 13 Ruhan Nel, 12 Rikus Pretorius, 11 Leolin Zas, 10 Manie Libbok, 9 Herschel Jantjies, 8 Evan Roos, 7 Hacjivah Dayimani, 6 Junior Pokomela, 5 Marvin Orie, 4 Adre Smith, 3 Frans Malherbe, 2 Scarra Ntubeni, 1 Steven Kitshoff (c)
Replacements: 16 JJ Kotze, 17 Ali Vermaak, 18 Brok Harris, 19 Salmaan Moerat, 20 Ben-Jason Dixon, 21 Nama Xaba, 22 Paul de Wet, 23 Warrick Gelant

Glasgow Warriors: 15 Ollie Smith, 14 Josh McKay, 13 Sione Tuipulotu, 12 Sam Johnson, 11 Kyle Steyn, 10 Ross Thompson, 9 Ali Price (c), 8 Jack Dempsey, 7 Rory Darge, 6 Ally Miller, 5 Kiran McDonald, 4 Richie Gray, 3 Zander Fagerson, 2 Johnny Matthews, 1 Oli Kebble
Replacements: 16 George Turner, 17 Jamie Bhatti, 18 Simon Berghan, 19 Rob Harley, 20 Thomas Gordon, 21 Jamie Dobie, 22 Duncan Weir, 23 Cole Forbes

Venue: DHL Stadium, Cape Town
Kick-off: 18:30 local (17:30 BST, 16:30 GMT)
Referee: Andy Brace (IRFU)
Assistant Referees: AJ Jacobs (SARU), Griffin Colby (SARU)
TMO: Marius van der Westhuizen (SARU)

Ulster v Munster

The teams:

Ulster: 15 Stewart Moore, 14 Rob Baloucoune, 13 James Hume, 12 Stuart McCloskey, 11 Ethan McIlroy, 10 Mike Lowry, 9 John Cooney, 8 Nick Timoney, 7 Jordi Murphy, 6 Matty Rea, 5 Iain Henderson (c), 4 Alan O’Connor, 3 Marty Moore, 2 Rob Herring, 1 Andrew Warwick
Replacements: 16 Brad Roberts, 17 Eric O’Sullivan, 18 Gareth Milasinovich, 19 Sam Carter, 20 Sean Reidy, 21 Nathan Doak, 22 Ian Madigan, 23 Ben Moxham

Munster: 15 Mike Haley, 14 Keith Earls, 13 Chris Farrell, 12 Damian de Allende, 11 Shane Daly, 10 Joey Carbery, 9 Craig Casey, 8 Alex Kendellen, 7 John Hodnett, 6 Jack O’Donoghue (c), 5 Thomas Ahern, 4 Jean Kleyn, 3 Stephen Archer, 2 Diarmuid Barron, 1 Jeremy Loughman
Replacements: 16 Scott Buckley, 17 Josh Wycherley, 18 John Ryan, 19 Jason Jenkins, 20 Fineen Wycherley, 21 Conor Murray, 22 Ben Healy, 23 Chris Cloete

Venue: Kingspan Stadium, Belfast
Kick-off: 19:35 BST (18:35 GMT)
Referee: Jaco Peyper (SARU)
Assistant Referees: Andrew Cole (IRFU), Paul Haycock (IRFU)
TMO: Brian MacNeice (IRFU)

Edinburgh v Zebre Parma

The teams:

Edinburgh: 15 Jaco van der Walt, 14 Ramiro Moyano, 12 Mark Bennett, 12 Cammy Hutchison, 11 Freddie Owsley, 10 Blair Kinghorn, 9 Henry Pyrgos (c), 8 Mesulame Kunavula, 7 Hamish Watson, 6 Ben Muncaster, 5 Glen Young, 4 Marshall Sykes, 3 Lee-Roy Atalifo, 2 Dave Cherry, 1 Pierre Schoeman
Replacements: 16 Adam McBurney, 17 Harrison Courtney, 18 Angus Williams, 19 Jamie Hodgson, 20 Connor Boyle, 21 Ben Vellacott, 22 James Lang, 23 Matt Currie

Zebre Parma: 15 Junior Laloifi, 14 Jacopo Trulla, 13 Erich Cronjé, 12 Enrico Lucchin, 11 Simone Gesi, 10 Antonio Rizzi, 9 Alessandro Fusco, 8 Taina Fox-Matamua, 7 Maxime Mbandà, 6 Liam Mitchell, 5 Andrea Zambonin, 4 Gabriele Venditti, 3 Ion Neculai, 2 Luca Bigi (c), 1 Danilo Fischetti
Replacements: 16 Giampietro Ribaldi, 17 Paolo Buonfiglio, 18 Eduardo Bello, 19 David Sisi, 20 Luca Andreani, 21 Chris Cook, 22 Timothy O’Malley, 23 Lorenzo Pani

Venue: The DAM Health Stadium, Edinburgh
Kick-off: 19:45 BST (18:45 GMT)
Referee: Frank Murphy (IRFU)
Assistant Referees: Graeme Ormiston (SRU), Dunx McClement (SRU)
TMO: Andrew McMenemy (SRU)

READ MORE: United Rugby Championship: Munster fully focused on Ulster says Stephen Archer