United Rugby Championship: Leinster rest stars for Munster clash as final round teams named

Date published: May 20 2022 - Adam Kyriacou

The final round of the United Rugby Championship regular season is here and we bring you the teams and predictions for this weekend’s games.

Check on the line-ups and our calls for the matches below.

Friday

Benetton v Cardiff

Prediction: Cardiff by 10

The teams:

Benetton: 15 Rhyno Smith, 14 Edoardo Padovani, 13 Ignacio Brex, 12 Filippo Drago, 11 Mattia Bellini, 10 Tomas Albornoz, 9 Callum Braley, 8 Lorenzo Cannone, 7 Michele Lamaro (c), 6 Giovanni Pettinelli, 5 Federico Ruzza, 4 Irné Herbst, 3 Simone Ferrari, 2 Giacomo Nicotera, 1 Thomas Gallo
Replacements: 16 Gianmarco Lucchesi, 17 Ivan Nemer, 18 Nahuel Tetaz, 19 Niccolò Cannone, 20 Toa Halafihi, 21 Dewaldt Duvenage, 22 Joaquin Riera, 23 Leonardo Marin

Cardiff: 15 Cam Winnett, 14 Owen Lane, 13 Mason Grady, 12 Max Llewellyn, 11 Theo Cabango, 10 Rhys Priestland, 9 Lloyd Williams, 8 James Ratti, 7 Ellis Jenkins (c), 6 Shane Lewis-Hughes, 5 Matthew Screech, 4 Seb Davies, 3 Dmitri Arhip, 2 Kristian Dacey, 1 Rhys Carré
Replacements: 16 Efan Daniel, 17 Corey Domachowski, 18 Dillon Lewis, 19 Teddy Williams, 20 Josh Turnbull, 21 Ellis Bevan, 22 Ben Thomas, 23 Jason Harries

Venue: Stadio Monigo
Kick-off: 19:00 local (18:00 BST, 17:00 GMT)
Referee: Eoghan Cross (IRFU)
Assistant Referees: Andrew Cole (IRFU), Alberto Favaro (FIR)
TMO: Olly Hodges (IRFU)

Ulster v Sharks

Prediction: Ulster by 3

The teams:

Ulster: 15 Mike Lowry, 14 Rob Baloucoune, 13 James Hume, 12 Stuart McCloskey, 11 Ethan McIlroy, 10 Billy Burns, 9 John Cooney, 8 Duane Vermeulen, 7 Nick Timoney, 6 Marcus Rea, 5 Iain Henderson (c), 4 Alan O’Connor, 3 Tom O’Toole, 2 Rob Herring, 1 Andrew Warwick
Replacements: 16 John Andrew, 17 Eric O’Sullivan, 18 Gareth Milasinovich, 19 Kieran Treadwell, 20 Matty Rea, 21 Nathan Doak, 22 Stewart Moore, 23 Rob Lyttle

Sharks: 15 Aphelele Fassi, 14 Werner Kok, 13 Lukhanyo Am, 12 Marius Louw, 11 Makazole Mapimpi, 10 Curwin Bosch, 9 Jaden Hendrikse, 8 Phepsi Buthelezi, 7 Henco Venter, 6 Siya Kolisi, 5 Reniel Hugo, 4 Ruben van Heerden, 3 Thomas du Toit (c), 2 Bongi Mbonambi, 1 Ox Nche
Replacements: 16 Kerron van Vuuren, 17 Ntuthuko Mchunu, 18 Khutha Mchunu, 19 Hyron Andrews, 20 Jeandre Labuschagne, 21 Sikhumbuzo Notshe, 22 Grant Williams, 23 Boeta Chamberlain

Venue: Kingspan Stadium
Kick-off: 19:35 BST (18:35 GMT)
Referee: Ben Blain (SRU)
Assistant Referee: Peter Martin (IRFU), Paul Haycock (IRFU)
TMO: Mike Adamson (SRU)

Ospreys v Bulls

Prediction: Bulls by 12

The teams:

Ospreys: 15 Michael Collins, 14 Luke Morgan, 13 George North, 12 Owen Watkin, 11 Keelan Giles, 10 Gareth Anscombe, 9 Rhys Webb (c), 8 Morgan Morris, 7 Jac Morgan, 6 Will Griffiths, 5 Alun Wyn Jones, 4 Adam Beard, 3 Tomas Francis, 2 Dewi Lake, 1 Gareth Thomas
Replacements: 16 Sam Parry, 17 Nicky Smith, 18 Tom Botha, 19 Bradley Davies, 20 Dan Lydiate, 21 Harri Morgan, 22 Stephen Myler, 23 Mat Protheroe

Bulls: 15 Canan Moodie, 14 Cornal Hendricks, 13 Harold Vorster, 12 Madosh Tambwe, 11 Chris Smith, 10 Zak Burger, 8 Elrigh Louw, 7 Cyle Brink, 6 Marcell Coetzee (c), 5 Ruan Nortje, 4 Walt Steenkamp, 3 Mornay Smith, 2 Johan Grobbelaar, 1 Gerhard Steenekamp
Replacements: 16 Jan-Hendrik Wessels, 17 Simphiwe Matanzima, 18 Robert Hunt, 19 Janko Swanepoel, 20 Arno Botha, 21 Embrose Papier, 22 Juan Mostert, 23 Stedman Gans

Venue: Liberty Stadium
Kick-off: 20:10 BST (19:10 GMT)
Referee: Chris Busby (IRFU)
Assistant Referees: Ben Whitehouse (WRU), Jason Bessant (WRU)
TMO: Jon Mason (WRU)

Saturday

Dragons v Lions

Prediction: Lions by 10

The teams:

Dragons: 15 Jordan Williams, 14 Rio Dyer, 13 Adam Warren, 12 Josh Lewis, 11 Jared Rosser, 10 Will Reed, 9 Gonzalo Bertranou, 8 Ollie Griffiths (c), 7 Taine Basham, 6 Ben Fry, 5 Huw Taylor, 4 Joe Maksymiw, 3 Mesake Doge, 2 Elliot Dee, 1 Aki Seiuli
Replacements: 16 Taylor Davies, 17 Lloyd Fairbrother, 18 Chris Coleman, 19 Max Williams, 20 Lennon Greggains, 21 Lewis Jones, 22 Sam Davies, 23 Ioan Davies

Lions: 15 Quan Horn, 14 Stean Pienaar, 13 Henco van Wyk, 12 Matt More, 11 Edwill van der Merwe, 10 Jordan Hendrikse, 9 Morne van den Berg, 8 Francke Horn, 7 Vincent Tshituka, 6 Sibusiso Sangweni, 5 Reinhard Nothnagel (c), 4 Ruan Venter, 3 Ruan Dreyer, 2 Jaco Visagie, 1 JP Smith
Replacements: 16 PJ Botha, 17 Sti Sithole, 18 Asenathi Ntlabakanye, 19 Ruben Schoeman, 20 Jarod Cairns, 21 Andre Warner, 22 Manuel Rass, 23 Tiaan Swanepoel

Venue: Rodney Parade
Kick-off: 15:00 BST (14:00 GMT)
Referee: Joy Neville (IRFU)
Assistant Referees: Dewi Phillips (WRU), John Darcy (WRU)
TMO: Ian Davies (WRU)

Connacht v Zebre Parma

Prediction: Connacht by 12

The teams:

Connacht: 15 Oran McNulty, 14 John Porch, 13 Tom Farrell, 12 Tom Daly, 11 Alex Wootton, 10 Jack Carty, 9 Kieran Marmion, 8 Cian Prendergast, 7 Seán Masterson, 6 Eoghan Masterson, 5 Niall Murray, 4 Gavin Thornbury, 3 Finlay Bealham, 2 Dylan Tierney-Martin, 1 Denis Buckley
Replacements: 16 Dave Heffernan, 17 Matthew Burke, 18 Jack Aungier, 19 Ultan Dillane, 20 Abraham Papali’i, 21 Colm Reilly, 22 Conor Fitzgerald, 23 Sammy Arnold

Zebre Parma: 15 Lorenzo Pani, 14 Asaeli Tuivuaka, 13 Franco Smith Jr, 12 Enrico Lucchin, 11 Jacopo Trulla, 10 Carlo Canna, 9 Chris Cook, 8 Taina Fox-Matamua, 7 Iacopo Bianchi, 6 Luca Andreani, 5 Andrea Zambonin, 4 David Sisi (c), 3 Eduardo Bello, 2 Luca Bigi, 1 Danilo Fischetti
Replacements: 16 Giampietro Ribaldi, 17 Paolo Buonfiglio, 18 Matteo Nocera, 19 Leonard Krumov, 20 Ross Vintcent, 21 Nicolò Casilio, 22 Alessandro Fusco, 23 Junior Laloifi

Venue: The Sportsground
Kick-off: 17:00 BST (16:00 GMT)
Referee: Adam Jones (WRU)
Assistant Referees: Dan Carson (IRFU), Keane Davison (IRFU)
TMO: Colin Stanley (IRFU)

Scarlets v Stormers

Prediction: Stormers by 7

The teams:

Scarlets: 15 Tom Rogers; 14 Liam Williams, 13 Jonathan Davies (c), 12 Johnny Williams, 11 Ryan Conbeer, 10 Sam Costelow, 9 Gareth Davies, 8 Sione Kalamafoni, 7 Josh Macleod, 6 Aaron Shingler, 5 Jac Price, 4 Tom Price, 3 Javan Sebastian, 2 Shaun Evans, 1 Steff Thomas
Replacements: 16 Daf Hughes, 17 Phil Price, 18 WillGriff John, 19 Morgan Jones, 20 Tomas Lezana, 21 Kieran Hardy, 22 Rhys Patchell, 23 Joe Roberts

Stormers: 15 Warrick Gelant, 14 Seabelo Senatla, 13 Ruhan Nel, 12 Damian Willemse, 11 Leolin Zas, 10 Manie Libbok, 9 Stefan Ungerer, 8 Evan Roos, 7 Hacjivah Dayimani, 6 Deon Fourie, 5 Marvin Orie, 4 Salmaan Moerat, 3 Frans Malherbe, 2 JJ Kotze, 1 Steven Kitshoff (c)
Replacements: 16 Andre-Hugo Venter, 17 Brok Harris, 18 Neethling Fouche, 19 Ernst van Rhyn, 20 Nama Xaba, 21 Marcel Theunissen, 22 Godlen Masimla, 23 Cornel Smit

Venue: Parc y Scarlets
Kick-off: 17:10 BST (16:10 GMT)
Referee: Sam Grove-White (SRU)
Assistant Referees: Gareth Newman (WRU), Rhys Jones (WRU)
TMO: Wayne Davies (WRU)

Edinburgh v Glasgow Warriors

Prediction: Glasgow Warriors by 5

The teams:

Edinburgh: 15 Emiliano Boffelli, 14 Darcy Graham, 13 Mark Bennett, 12 Chris Dean, 11 Damien Hoyland, 10 Blair Kinghorn, 9 Ben Vellacott, 8 Magnus Bradbury, 7 Hamish Watson, 6 Luke Crosbie, 5 Grant Gilchrist (c), 4 Jamie Hodgson, 3 WP Nel, 2 Dave Cherry, 1 Pierre Schoeman
Replacements: 16 Adam McBurney, 17 Harrison Courtney, 18 Lee-Roy Atalifo, 19 Marshall Sykes, 20 Ben Muncaster, 21 Henry Pyrgos, 22 Jaco van der Walt, 23 James Lang

Glasgow Warriors: 15 Ollie Smith, 14 Josh McKay, 13 Sione Tuipulotu, 12 Sam Johnson, 11 Rufus McLean, 10 Ross Thompson, 9 Ali Price, 8 Jack Dempsey, 7 Thomas Gordon, 6 Ryan Wilson (c), 5 Richie Gray, 4 Rob Harley, 3 Zander Fagerson, 2 George Turner, 1 Jamie Bhatti
Replacements: 16 Johnny Matthews, 17 Nathan McBeth, 18 Simon Berghan, 19 Kiran McDonald, 20 Gregor Brown, 21 Jamie Dobie, 22 Domingo Miotti, 23 Stafford McDowall

Venue: Murrayfield
Kick-off: 18:30 BST (17:30 GMT)
Referee: Andrew Brace (IRFU)
Assistant Referees: Ian Kenny (SRU), Graeme Ormiston (SRU)
TMO: Andrew McMenemy (SRU)

Leinster v Munster

Prediction: Munster by 5

The teams:

Leinster: 15 Jordan Larmour, 14 Rob Russell, 13 Jamie Osborne, 12 Ciarán Frawley, 11 Rory O’Loughlin, 10 Harry Byrne, 9 Cormac Foley, 8 Max Deegan, 7 Scott Penny, 6 Ryan Baird, 5 Josh Murphy, 4 Joe McCarthy, 3 Thomas Clarkson, 2 Seán Cronin, 1 Ed Byrne (c)
Replacements: 16 John McKee, 17 Peter Dooley, 18 Cian Healy, 19 Devin Toner, 20 Alex Soroka, 21 Ben Murphy, 22 David Hawkshaw, 23 Adam Byrne

Munster: 15 Mike Haley, 14 Andrew Conway, 13 Chris Farrell, 12 Dan Goggin, 11 Keith Earls, 10 Joey Carbery, 9 Conor Murray, 8 Jack O’Donoghue (c), 7 Alex Kendellen, 6 Fineen Wycherley, 5 Thomas Ahern, 4 Jean Kleyn, 3 John Ryan, 2 Niall Scannell, 1 Josh Wycherley
Replacements: 16 Diarmuid Barron, 17 Jeremy Loughman, 18 Keynan Knox, 19 Jason Jenkins, 20 Jack Daly, 21 Craig Casey, 22 Ben Healy, 23 Rory Scannell

Venue: Aviva Stadium
Kick-off: 19:15 BST (18:15 GMT)
Referee: Frank Murphy (IRFU)
Assistant Referees: Peter Martin (IRFU), Oisin Quinn (IRFU)
TMO: Brian MacNeice (IRFU)

READ MORE: Wales: George North shocked but ‘chuffed’ by call-up after injury struggles