United Rugby Championship: Leinster rest stars for Munster clash as final round teams named

Adam Kyriacou

The final round of the United Rugby Championship regular season is here and we bring you the teams and predictions for this weekend’s games.

Check on the line-ups and our calls for the matches below.

Friday

Benetton v Cardiff

Prediction: Cardiff by 10

The teams:

Benetton: 15 Rhyno Smith, 14 Edoardo Padovani, 13 Ignacio Brex, 12 Filippo Drago, 11 Mattia Bellini, 10 Tomas Albornoz, 9 Callum Braley, 8 Lorenzo Cannone, 7 Michele Lamaro (c), 6 Giovanni Pettinelli, 5 Federico Ruzza, 4 Irné Herbst, 3 Simone Ferrari, 2 Giacomo Nicotera, 1 Thomas Gallo
Replacements: 16 Gianmarco Lucchesi, 17 Ivan Nemer, 18 Nahuel Tetaz, 19 Niccolò Cannone, 20 Toa Halafihi, 21 Dewaldt Duvenage, 22 Joaquin Riera, 23 Leonardo Marin

Cardiff: 15 Cam Winnett, 14 Owen Lane, 13 Mason Grady, 12 Max Llewellyn, 11 Theo Cabango, 10 Rhys Priestland, 9 Lloyd Williams, 8 James Ratti, 7 Ellis Jenkins (c), 6 Shane Lewis-Hughes, 5 Matthew Screech, 4 Seb Davies, 3 Dmitri Arhip, 2 Kristian Dacey, 1 Rhys Carré
Replacements: 16 Efan Daniel, 17 Corey Domachowski, 18 Dillon Lewis, 19 Teddy Williams, 20 Josh Turnbull, 21 Ellis Bevan, 22 Ben Thomas, 23 Jason Harries

Venue: Stadio Monigo
Kick-off: 19:00 local (18:00 BST, 17:00 GMT)
Referee: Eoghan Cross (IRFU)
Assistant Referees: Andrew Cole (IRFU), Alberto Favaro (FIR)
TMO: Olly Hodges (IRFU)

Ulster v Sharks

Prediction: Ulster by 3

The teams:

Ulster: 15 Mike Lowry, 14 Rob Baloucoune, 13 James Hume, 12 Stuart McCloskey, 11 Ethan McIlroy, 10 Billy Burns, 9 John Cooney, 8 Duane Vermeulen, 7 Nick Timoney, 6 Marcus Rea, 5 Iain Henderson (c), 4 Alan O’Connor, 3 Tom O’Toole, 2 Rob Herring, 1 Andrew Warwick
Replacements: 16 John Andrew, 17 Eric O’Sullivan, 18 Gareth Milasinovich, 19 Kieran Treadwell, 20 Matty Rea, 21 Nathan Doak, 22 Stewart Moore, 23 Rob Lyttle

Sharks: 15 Aphelele Fassi, 14 Werner Kok, 13 Lukhanyo Am, 12 Marius Louw, 11 Makazole Mapimpi, 10 Curwin Bosch, 9 Jaden Hendrikse, 8 Phepsi Buthelezi, 7 Henco Venter, 6 Siya Kolisi, 5 Reniel Hugo, 4 Ruben van Heerden, 3 Thomas du Toit (c), 2 Bongi Mbonambi, 1 Ox Nche
Replacements: 16 Kerron van Vuuren, 17 Ntuthuko Mchunu, 18 Khutha Mchunu, 19 Hyron Andrews, 20 Jeandre Labuschagne, 21 Sikhumbuzo Notshe, 22 Grant Williams, 23 Boeta Chamberlain

Venue: Kingspan Stadium
Kick-off: 19:35 BST (18:35 GMT)
Referee: Ben Blain (SRU)
Assistant Referee: Peter Martin (IRFU), Paul Haycock (IRFU)
TMO: Mike Adamson (SRU)

Ospreys v Bulls

Prediction: Bulls by 12

The teams:

Ospreys: 15 Michael Collins, 14 Luke Morgan, 13 George North, 12 Owen Watkin, 11 Keelan Giles, 10 Gareth Anscombe, 9 Rhys Webb (c), 8 Morgan Morris, 7 Jac Morgan, 6 Will Griffiths, 5 Alun Wyn Jones, 4 Adam Beard, 3 Tomas Francis, 2 Dewi Lake, 1 Gareth Thomas
Replacements: 16 Sam Parry, 17 Nicky Smith, 18 Tom Botha, 19 Bradley Davies, 20 Dan Lydiate, 21 Harri Morgan, 22 Stephen Myler, 23 Mat Protheroe

Bulls: 15 Canan Moodie, 14 Cornal Hendricks, 13 Harold Vorster, 12 Madosh Tambwe, 11 Chris Smith, 10 Zak Burger, 8 Elrigh Louw, 7 Cyle Brink, 6 Marcell Coetzee (c), 5 Ruan Nortje, 4 Walt Steenkamp, 3 Mornay Smith, 2 Johan Grobbelaar, 1 Gerhard Steenekamp
Replacements: 16 Jan-Hendrik Wessels, 17 Simphiwe Matanzima, 18 Robert Hunt, 19 Janko Swanepoel, 20 Arno Botha, 21 Embrose Papier, 22 Juan Mostert, 23 Stedman Gans

Venue: Liberty Stadium
Kick-off: 20:10 BST (19:10 GMT)
Referee: Chris Busby (IRFU)
Assistant Referees: Ben Whitehouse (WRU), Jason Bessant (WRU)
TMO: Jon Mason (WRU)

Saturday

Dragons v Lions

Prediction: Lions by 10

The teams:

Dragons: 15 Jordan Williams, 14 Rio Dyer, 13 Adam Warren, 12 Josh Lewis, 11 Jared Rosser, 10 Will Reed, 9 Gonzalo Bertranou, 8 Ollie Griffiths (c), 7 Taine Basham, 6 Ben Fry, 5 Huw Taylor, 4 Joe Maksymiw, 3 Mesake Doge, 2 Elliot Dee, 1 Aki Seiuli
Replacements: 16 Taylor Davies, 17 Lloyd Fairbrother, 18 Chris Coleman, 19 Max Williams, 20 Lennon Greggains, 21 Lewis Jones, 22 Sam Davies, 23 Ioan Davies

Lions: 15 Quan Horn, 14 Stean Pienaar, 13 Henco van Wyk, 12 Matt More, 11 Edwill van der Merwe, 10 Jordan Hendrikse, 9 Morne van den Berg, 8 Francke Horn, 7 Vincent Tshituka, 6 Sibusiso Sangweni, 5 Reinhard Nothnagel (c), 4 Ruan Venter, 3 Ruan Dreyer, 2 Jaco Visagie, 1 JP Smith
Replacements: 16 PJ Botha, 17 Sti Sithole, 18 Asenathi Ntlabakanye, 19 Ruben Schoeman, 20 Jarod Cairns, 21 Andre Warner, 22 Manuel Rass, 23 Tiaan Swanepoel

Venue: Rodney Parade
Kick-off: 15:00 BST (14:00 GMT)
Referee: Joy Neville (IRFU)
Assistant Referees: Dewi Phillips (WRU), John Darcy (WRU)
TMO: Ian Davies (WRU)

Connacht v Zebre Parma

Prediction: Connacht by 12

The teams:

Connacht: 15 Oran McNulty, 14 John Porch, 13 Tom Farrell, 12 Tom Daly, 11 Alex Wootton, 10 Jack Carty, 9 Kieran Marmion, 8 Cian Prendergast, 7 Seán Masterson, 6 Eoghan Masterson, 5 Niall Murray, 4 Gavin Thornbury, 3 Finlay Bealham, 2 Dylan Tierney-Martin, 1 Denis Buckley
Replacements: 16 Dave Heffernan, 17 Matthew Burke, 18 Jack Aungier, 19 Ultan Dillane, 20 Abraham Papali’i, 21 Colm Reilly, 22 Conor Fitzgerald, 23 Sammy Arnold

Zebre Parma: 15 Lorenzo Pani, 14 Asaeli Tuivuaka, 13 Franco Smith Jr, 12 Enrico Lucchin, 11 Jacopo Trulla, 10 Carlo Canna, 9 Chris Cook, 8 Taina Fox-Matamua, 7 Iacopo Bianchi, 6 Luca Andreani, 5 Andrea Zambonin, 4 David Sisi (c), 3 Eduardo Bello, 2 Luca Bigi, 1 Danilo Fischetti
Replacements: 16 Giampietro Ribaldi, 17 Paolo Buonfiglio, 18 Matteo Nocera, 19 Leonard Krumov, 20 Ross Vintcent, 21 Nicolò Casilio, 22 Alessandro Fusco, 23 Junior Laloifi

Venue: The Sportsground
Kick-off: 17:00 BST (16:00 GMT)
Referee: Adam Jones (WRU)
Assistant Referees: Dan Carson (IRFU), Keane Davison (IRFU)
TMO: Colin Stanley (IRFU)

Scarlets v Stormers

Prediction: Stormers by 7

The teams:

Scarlets: 15 Tom Rogers; 14 Liam Williams, 13 Jonathan Davies (c), 12 Johnny Williams, 11 Ryan Conbeer, 10 Sam Costelow, 9 Gareth Davies, 8 Sione Kalamafoni, 7 Josh Macleod, 6 Aaron Shingler, 5 Jac Price, 4 Tom Price, 3 Javan Sebastian, 2 Shaun Evans, 1 Steff Thomas
Replacements: 16 Daf Hughes, 17 Phil Price, 18 WillGriff John, 19 Morgan Jones, 20 Tomas Lezana, 21 Kieran Hardy, 22 Rhys Patchell, 23 Joe Roberts

Stormers: 15 Warrick Gelant, 14 Seabelo Senatla, 13 Ruhan Nel, 12 Damian Willemse, 11 Leolin Zas, 10 Manie Libbok, 9 Stefan Ungerer, 8 Evan Roos, 7 Hacjivah Dayimani, 6 Deon Fourie, 5 Marvin Orie, 4 Salmaan Moerat, 3 Frans Malherbe, 2 JJ Kotze, 1 Steven Kitshoff (c)
Replacements: 16 Andre-Hugo Venter, 17 Brok Harris, 18 Neethling Fouche, 19 Ernst van Rhyn, 20 Nama Xaba, 21 Marcel Theunissen, 22 Godlen Masimla, 23 Cornel Smit

Venue: Parc y Scarlets
Kick-off: 17:10 BST (16:10 GMT)
Referee: Sam Grove-White (SRU)
Assistant Referees: Gareth Newman (WRU), Rhys Jones (WRU)
TMO: Wayne Davies (WRU)

Edinburgh v Glasgow Warriors

Prediction: Glasgow Warriors by 5

The teams:

Edinburgh: 15 Emiliano Boffelli, 14 Darcy Graham, 13 Mark Bennett, 12 Chris Dean, 11 Damien Hoyland, 10 Blair Kinghorn, 9 Ben Vellacott, 8 Magnus Bradbury, 7 Hamish Watson, 6 Luke Crosbie, 5 Grant Gilchrist (c), 4 Jamie Hodgson, 3 WP Nel, 2 Dave Cherry, 1 Pierre Schoeman
Replacements: 16 Adam McBurney, 17 Harrison Courtney, 18 Lee-Roy Atalifo, 19 Marshall Sykes, 20 Ben Muncaster, 21 Henry Pyrgos, 22 Jaco van der Walt, 23 James Lang

Glasgow Warriors: 15 Ollie Smith, 14 Josh McKay, 13 Sione Tuipulotu, 12 Sam Johnson, 11 Rufus McLean, 10 Ross Thompson, 9 Ali Price, 8 Jack Dempsey, 7 Thomas Gordon, 6 Ryan Wilson (c), 5 Richie Gray, 4 Rob Harley, 3 Zander Fagerson, 2 George Turner, 1 Jamie Bhatti
Replacements: 16 Johnny Matthews, 17 Nathan McBeth, 18 Simon Berghan, 19 Kiran McDonald, 20 Gregor Brown, 21 Jamie Dobie, 22 Domingo Miotti, 23 Stafford McDowall

Venue: Murrayfield
Kick-off: 18:30 BST (17:30 GMT)
Referee: Andrew Brace (IRFU)
Assistant Referees: Ian Kenny (SRU), Graeme Ormiston (SRU)
TMO: Andrew McMenemy (SRU)

Leinster v Munster

Prediction: Munster by 5

The teams:

Leinster: 15 Jordan Larmour, 14 Rob Russell, 13 Jamie Osborne, 12 Ciarán Frawley, 11 Rory O’Loughlin, 10 Harry Byrne, 9 Cormac Foley, 8 Max Deegan, 7 Scott Penny, 6 Ryan Baird, 5 Josh Murphy, 4 Joe McCarthy, 3 Thomas Clarkson, 2 Seán Cronin, 1 Ed Byrne (c)
Replacements: 16 John McKee, 17 Peter Dooley, 18 Cian Healy, 19 Devin Toner, 20 Alex Soroka, 21 Ben Murphy, 22 David Hawkshaw, 23 Adam Byrne

Munster: 15 Mike Haley, 14 Andrew Conway, 13 Chris Farrell, 12 Dan Goggin, 11 Keith Earls, 10 Joey Carbery, 9 Conor Murray, 8 Jack O’Donoghue (c), 7 Alex Kendellen, 6 Fineen Wycherley, 5 Thomas Ahern, 4 Jean Kleyn, 3 John Ryan, 2 Niall Scannell, 1 Josh Wycherley
Replacements: 16 Diarmuid Barron, 17 Jeremy Loughman, 18 Keynan Knox, 19 Jason Jenkins, 20 Jack Daly, 21 Craig Casey, 22 Ben Healy, 23 Rory Scannell

Venue: Aviva Stadium
Kick-off: 19:15 BST (18:15 GMT)
Referee: Frank Murphy (IRFU)
Assistant Referees: Peter Martin (IRFU), Oisin Quinn (IRFU)
TMO: Brian MacNeice (IRFU)

READ MORE: Wales: George North shocked but ‘chuffed’ by call-up after injury struggles