United Rugby Championship: George North returns via the bench for the Ospreys

Date published: April 29 2022 - David Skippers

There are eight matches taking place in the United Rugby Championship this weekend, including the Stormers v Leinster clash in Cape Town on Saturday.

Check out the team news and our predictions for the games below.

Friday

Bulls v Glasgow Warriors

Prediction: Bulls by 10

The teams:

Bulls: 15 Canan Moodie, 14 James Verity-Amm, 13 Lionel Mapoe, 12 Cornal Hendricks, 11 Madosh Tambwe, 10 Morne Steyn, 9 Zak Burger, 8 Elrigh Louw, 7 Arno Botha, 6 Marcell Coetzee (c), 5 Ruan Nortje, 4 Walt Steenkamp, 3 Mornay Smith, 2 Johan Grobbelaar, 1 Gerhard Steenekamp
Replacements: 16 Jan-Hendrik Wessels, 17 Simphiwe Matanzima, 18 Dylan Smith, 19 Janko Swanepoel, 20 Cyle Brink, 21 Embrose Papier, 22 Chris Smith, 23 Harold Vorster

Glasgow Warriors: 15 Ollie Smith, 14 Josh McKay, 13 Sione Tuipulotu, 12 Stafford McDowall, 11 Cole Forbes, 10 Duncan Weir, 9 Ali Price, 8 Jack Dempsey , 7 Rory Darge, 6 Ryan Wilson (C), 5 Richie Gray, 4 Rob Harley, 3 Zander Fagerson, 2 George Turner, 1 Jamie Bhatti
Replacements: 16 Fraser Brown, 17 Oli Kebble, 18 Simon Berghan, 19 Kiran McDonald, 20 Thomas Gordon, 21 Jamie Dobie, 22 Ross Thompson, 23 Sam Johnson

Venue: Loftus Versfeld
Kick-off: 19:00 local (18:00 BST, 17:00 GMT)
Referee: Nika Amashukeli (GRU)
Assistant Referees: AJ Jacobs (SARU) Griffin Colby (SARU)
TMO: Marius van der Westhuizen (SARU)

Munster v Cardiff

Prediction: Munster by 15

The teams:

Munster: 15 Mike Haley, 14 Calvin Nash, 13 Chris Farrell, 12 Rory Scannell, 11 Simon Zebo, 10 Ben Healy, 9 Conor Murray, 8 Jack O’Donoghue, 7 Alex Kendellen, 6 Peter O’Mahony (c), 5 Thomas Ahern, 4 Jean Kleyn, 3 John Ryan, 2 Diarmuid Barron, 1 Jeremy Loughman
Replacements: 16 Scott Buckley, 17 Josh Wycherley, 18 Keynan Knox, 19 Jason Jenkins, 20 Jack Daly, 21 Craig Casey, 22 Joey Carbery, 23 Shane Daly

Cardiff: 15 Hallam Amos, 14 Owen Lane, 13 Rey Lee-Lo, 12 Max Llewellyn, 11 Theo Cabango, 10 Jarrod Evans, 9 Lloyd Williams, 8 James Ratti, 7 Josh Navidi (c), 6 James Botham, 5 Rory Thornton, 4 Seb Davies, 3 Dillon Lewis, 2 Kristian Dacey, 1 Rhys Carré
Replacements: 16 Kirby Myhill, 17 Brad Thyer, 18 Keiron Assiratti, 19 Matthew Screech, 20 Ellis Jenkins, 21 Jamie Hill, 22 Rhys Priestland, 23 Garyn Smith

Venue: Musgrave Park
Kick-off: 19:35 BST (18:35 GMT)
Referee: Sam Grove-White (SRU)
Assistant Referees: Frank Murphy (IRFU), Robbie Jenkinson (IRFU)
TMO: Leo Colgan (IRFU)

Saturday

Lions v Benetton

Prediction: Lions by 8

The teams:

Lions: 15 Quan Horn, 14 Stean Pienaar, 13 Wandisile Simelane, 12 Burger Odendaal (c), 11 Edwill van der Merwe, 10 Jordan Hendrikse, 9 Morne van den Berg, 8 Emmanuel Tshituka, 7 Vincent Tshituka, 6 Francke Horn, 5 Reinhard Nothnagel, 4 Ruben Schoeman, 3 Carlu Sadie, 2 PJ Botha, 1 JP Smith
Replacements: 16 Jaco Visagie, 17 Sti Sithole, 18 Ruan Dreyer, 19 Ruan Venter, 20 Sibusiso Sangweni, 21 Andre Warner, 22 Manuel Rass, 23 Tiaan Swanepoel

Benetton: 15 Rhyno Smith, 14 Edoardo Padovani, 13 Tommaso Menoncello, 12 Filippo Drago, 11 Monty Ioane, 10 Tomas Albornoz, 9 Dewaldt Duvenage (c), 8 Lorenzo Cannone, 7 Manuel Zuliani, 6 Giovanni Pettinelli, 5 Carl Wegner, 4 Irné Herbst, 3 Simone Ferrari, 2 Giacomo Nicotera, 1 Thomas Gallo
Replacements:
16 Hame Faiva, 17 Ivan Nemer, 18 Tiziano Pasquali, 19 Federico Ruzza, 20 Matteo Megiatto, 21 Alessandro Garbisio, 22 Leonardo Marin, 23 Andries Coetzee

Venue: Emirates Airline Park
Kick-off: 14:00 local (13:00 BST, 12:00 GMT)
Referee: Andy Brace (IRFU)
Assistant Referees: AJ Jacobs (SARU), Griffin Colby (SARU)
TMO: Marius van der Westhuizen (SARU)

Sharks v Connacht

Prediction: Sharks by 5

The teams:

Sharks: 15 Aphelele Fassi, 14 Werner Kok, 13 Ben Tapuai, 12 Marius Louw, 11 Makazole Mapimpi, 10 Curwin Bosch, 9 Jaden Hendrikse, 8 Phepsi Buthelezi, 7 Henco Venter, 6 Siya Kolisi, 5 Gerbrandt Grobler, 4 Le Roux Roets, 3 Thomas du Toit (c), 2 Bongi Mbonambi, 1 Ox Nche
Replacements: 16 Kerron van Vuuren, 17 Ntuthuko Mchunu, 18 Khutha Mchunu, 19 Reniel Hugo, 20 Jeandre Labuschagne, 21 Sikhumbuzo Notshe, 22 Grant Williams, 23 Boeta Chamberlain

Connacht: 15 Mack Hansen, 14 John Porch, 13 Tom Farrell, 12 Tom Daly, 11 Alex Wootton, 10 Conor Fitzgerald, 9 Caolin Blade, 8 Jarrad Butler (c), 7 Conor Oliver, 6 Cian Prendergast, 5 Leva Fifita, 4 Gavin Thornbury, 3 Finlay Bealham, 2 Dave Heffernan, 1 Denis Buckley
Replacements:
16 Dylan Tierney-Martin, 17 Jordan Duggan, 18 Jack Aungier, 19 Niall Murray, 20 Oisín Dowling, 21 Kieran Marmion, 22 Jack Carty, 23 Tiernan O’Halloran

Venue: HollywoodBets Kings Park
Kick-off: 16:05 local (15:05 BST, 14:05 GMT)
Referee: Mike Adamson (SRU)
Assistant Referees: Cwengile Jadezweni (SARU), Stephan Geldenhuys (SARU)
TMO: Quinton Immelman (SARU)

Zebre Parma v Dragons

Prediction: Dragons by 3

The teams:

Zebre Parma: 15 Junior Laloifi, 14 Jacopo Trulla, 13 Erich Cronjé, 12 Enrico Lucchin, 11 Simone Gesi, 10 Antonio Rizzi, 9 Chris Cook, 8 Taina Fox-Matamua, 7 Jimmy Tuivaiti, 6 Maxime Mbandà, 5 Andrea Zambonin, 4 David Sisi (c), 3 Ion Neculai, 2 Luca Bigi, 1 Danilo Fischetti
Replacements:
16 Giampietro Ribaldi, 17 Paolo Buonfiglio, 18 Eduardo Bello, 19 Gabriele Venditti, 20 Luca Andreani, 21 Alessandro Fusco, 22 Timothy O’Malley, 23 Michelangelo Biondelli

Dragons: 15 Jordan Williams, 14 Rio Dyer, 13 Adam Warren, 12 Jack Dixon, 11 Jared Rosser, 10 Sam Davies, 9 Rhodri Williams, 8 Taine Basham, 7 Ben Fry, 6 Harri Keddie (c), 5 Ben Carter, 4 Joe Davies, 3 Chris Coleman, 2 Taylor Davies, 1 Aki Seiuli
Replacements:
16 James Benjamin, 17 Josh Reynolds, 18 Mesake Doge, 19 Huw Taylor, 20 Lennon Greggains, 21 Lewis Jones, 22 Will Reed, 23 Josh Lewis

Venue: Stadio Sergio Lanfranchi
Kick-off: 16:05 local (15:05 BST, 14:05 GMT)
Referee: Chris Busby (IRFU)
Assistant Referees: Riccardo Angelucci (FIR), Dario Merli (FIR)
TMO: Stefano Roscini (FIR)

Ospreys v Scarlets

Prediction: Scarlets by 4

The teams:

Ospreys: 15 Mat Protheroe, 14 Alex Cuthbert, 13 Michael Collins, 12 Owen Watkin, 11 Keelan Giles, 10 Gareth Anscombe, 9 Rhys Webb (c), 8 Morgan Morris, 7 Jac Morgan, 6 Will Griffiths, 5 Alun Wyn Jones, 4 Adam Beard, 3 Tomas Francis, 2 Dewi Lake, 1 Gareth Thomas
Replacements:
16 Sam Parry, 17 Nicky Smith, 18 Tom Botha, 19 Rhys Davies, 20 Ethan Roots, 21 Reuben Morgan Williams, 22 Stephen Myler, 23 George North

Scarlets: 15 Liam Williams; 14 Corey Baldwin, 13 Joe Roberts, 12 Jonathan Davies (c), 11 Ryan Conbeer; 10 Sam Costelow, 9 Gareth Davies, 8 Sione Kalamafoni, 7 Tomas Lezana, 6 Josh Macleod, 5 Jac Price, 4 Sam Lousi, 3 Javan Sebastian, 2 Ryan Elias, 1 Steff Thomas
Replacements:
16 Daf Hughes, 17 Rob Evans, 18 WillGriff John, 19 Morgan Jones, 20 Aaron Shingler, 21 Kieran Hardy, 22 Rhys Patchell, 23 Steff Evans

Venue: Liberty Stadium
Kick-off: 17:15 BST (16:15 GMT)
Referee: Jaco Peyper (SARU)
Assistant Referees: Adam Jones (WRU), Rhys Jones (WRU)
TMO: Wayne Davies (WRU)

Stormers v Leinster

Prediction: Stormers by 12

The teams:

Stormers: 15 Warrick Gelant, 14 Seabelo Senatla, 13 Ruhan Nel, 12 Damian Willemse, 11 Leolin Zas, 10 Manie Libbok, 9 Herschel Jantjies, 8 Evan Roos, 7 Hacjivah Dayimani, 6 Deon Fourie, 5 Marvin Orie, 4 Adre Smith, 3 Frans Malherbe, 2 JJ Kotze, 1 Steven Kitshoff (c)
Replacements: 16 Wilmar Arnoldi, 17 Brok Harris, 18 Neethling Fouche, 19 Salmaan Moerat, 20 Junior Pokomela, 21 Ben-Jason Dixon, 22 Paul de Wet, 23 Juan de Jongh

Leinster: 15 Max O’Reilly, 14 Adam Byrne, 13 Jamie Osborne, 12 Rory O’Loughlin, 11 Rob Russell, 10 Ciarán Frawley, 9 Cormac Foley, 8 Rhys Ruddock (c), 7 Scott Penny, 6 Alex Soroka, 5 Josh Murphy, 4 Brian Deeny, 3 Thomas Clarkson, 2 John McKee, 1 Ed Byrne
Replacements:
16 Lee Barron 17 Michael Milne, 18 Vakh Abdaladze, 19 Jack Dunne, 20 Seán O’Brien, 21 Nick McCarthy, 22 Harry Byrne, 23 Martin Moloney

Venue: DHL Stadium
Kick-off: 17:15 BST (16:15 GMT)
Referee: Craig Evans (WRU)
Assistant Referees: Aimee Barrett-Theron (SARU), Morné Ferreira (SARU)
TMO: Ben Crouse (SARU)

Edinburgh v Ulster

Prediction: Ulster by 7

The teams:

Edinburgh:15 Jaco van der Walt, 14 Damien Hoyland, 13 Mark Bennett, 12 James Lang, 11 Emiliano Boffelli, 10 Blair Kinghorn, 9 Ben Vellacott, 8 Magnus Bradbury, 7 Hamish Watson, 6 Luke Crosbie, 5 Grant Gilchrist (c), 4 Jamie Hodgson, 3 WP Nel, 2 Stuart McInally, 1 Pierre Schoeman
Replacements: 16 Dave Cherry, 17 Harrison Courtney, 18 Lee-Roy Atalifo, 19 Pierce Phillips, 20 Ben Muncaster, 21 Henry Pyrgos, 22 Chris Dean, 23 Matt Currie

Ulster: 15 Mike Lowry, 14 Rob Baloucoune, 13 James Hume, 12 Stuart McCloskey, 11 Ethan McIlroy, 10 Billy Burns, 9 Nathan Doak,
8 Duane Vermeulen, 7 Nick Timoney, 6 Marcus Rea, 5 Iain Henderson (c), 4 Kieran Treadwell, 3 Gareth Milasinovich, 2 Rob Herring, 1 Andrew Warwick
Replacements: 16 Brad Roberts, 17 Eric O’Sullivan, 18 Ross Kane, 19 Alan O’Connor, 20 Matty Rea, 21 John Cooney, 22 Stewart Moore, 23 Rob Lyttle

Venue: The DAM Health Stadium
Kick-off: 19:35 BST (18:35 GMT)
Referee: Ben Whitehouse (WRU)
Assistant Referees: Ian Kenny (SRU), Dunx McClement (SRU)
TMO: Andrew McMenemy (SRU)

READ MORE: United Rugby Championship: Bulls wing Madosh Tambwe is only focused on the team