Duane Vermeulen out of isolation to start for Ulster

Date published: December 10 2021 - Planet Rugby

The 2021/22 Champions Cup campaign is set for kick-off as 11 matches take place, including the clash between the top teams in France and England when Bordeaux-Begles face Leicester Tigers.

Friday

Northampton Saints v Racing 92

Prediction: Northampton Saints by 5

The teams:

Northampton: 15 George Furbank, 14 Tommy Freeman, 13 Matt Proctor, 12 Fraser Dingwall, 11 Courtnall Skosan, 10 Dan Biggar, 9 Alex Mitchell, 8 Juarno Augustus, 7 Lewis Ludlam (c), 6 Karl Wilkins, 5 Api Ratuniyarawa, 4 David Ribbans, 3 Ehren Painter, 2 Sam Matavesi, 1 Nick Auterac
Replacements: 16 James Fish, 17 Alex Waller, 18 Conor Carey, 19 Alex Coles, 20 Tom Wood, 21 Frank Lomani, 22 Rory Hutchinson, 23 Ollie Sleightholme

Racing: 15 Kurtley Beale, 14 Teddy Thomas, 13 Virimi Vakatawa, 12 Gael Fickou (c), 11 Juan Imhoff, 10 Finn Russell, 9 Maxime Machenaud, 8 Yoan Tanga, 7 Ibrahim Diallo, 6 Wenceslas Lauret, 5 Bernard Le Roux, 4 Luke Jones, 3 Ali Oz, 2 Teddy Baubigny, 1 Guram Gogichashvili
Replacements: 16 Camille Chat, 17 Eddy Ben Arous, 18 Cedate Gomes Sa, 19 Anton Bresler, 20 Baptiste Chouzenoux, 21 Antoine Gibert, 22 Henry Chavancy, 23 Donovan Taofifenua

Venue: Franklin’s Gardens
Kick-off: 20:00 GMT
Referee: Mike Adamson (Scotland)
Assistant Referees: Ben Blain (Scotland), Ian Kenny (Scotland)
TMO: Hollie Davidson (Scotland)

Saturday

Cardiff v Toulouse

Prediction: Toulouse by 30

The teams:

Cardiff: 15 Jacob Beetham, 14 Theo Cabango, 13 Josh Adams, 12 Willis Halaholo, 11 Dan Fish, 10 Jason Tovey, 9 Tomos Williams, 8 James Botham, 7 Olly Robinson, 6 Ellis Jenkins (c), 5 Seb Davies, 4 Alun Lawrence, 3 Will Davies-King, 2 Iestyn Harris, 1 Rowan Jenkins
Replacements: 16 Evan Yardley, 17 Joe Cowell, 18 Geraint James, 19 Rhys Anstey, 20 Alex Everett, 21 Ethan Lloyd, 22 Ioan Evans, 23 Ryan Wilkins

Toulouse: 15 Maxime Médard, 14 Arthur Bonneval, 13 Sofiane Guitoune, 12 Pita Ahki, 11 Matthis Lebel, 10 Romain Ntamack, 9 Antoine Dupont (c), 8 Selevasio Tolofua, 7 Anthony Jelonch, 6 Francois Cros, 5 Emmanuel Meafou, 4 Thibaud Flament, 3 Charlie Faumuina, 2 Peato Mauvaka, 1 Cyril Baille
Replacements: 16 Julien Marchand, 17 Rodrigue Neti, 18 Dorian Aldegheri, 19 Joe Tekori, 20 Yannick Youyoutte, 21 Antoine Miquel, 22 Baptiste Germain, 23 Juan Cruz Mallía

Venue: Cardiff Arms Park
Kick-off: 13:00 GMT
Referee: Karl Dickson (England)
Assistant Referees: Michael Hudson (England), John Meredith (England)
TMO: Craig Maxwell-Keys (England)

Leinster v Bath

Prediction: Leinster by 35

The teams:

Leinster: 15 Hugo Keenan, 14 Jordan Larmour, 13 Garry Ringrose, 12 Ciarán Frawley, 11 James Lowe, 10 Ross Byrne, 9 Jamison Gibson-Park, 8 Caelan Doris, 7 Josh van der Flier, 6 Rhys Ruddock (c), 5 Ryan Baird, 4 Ross Molony, 3 Tadhg Furlong, 2 Rónan Kelleher, 1 Andrew Porter
Replacements: 16 Dan Sheehan, 17 Cian Healy, 18 Michael Ala’alatoa, 19 Devin Toner, 20 Max Deegan, 21 Luke McGrath, 22 Jimmy O’Brien, 23 Tommy O’Brien

Bath: 15 Tom de Glanville, 14 Semesa Rokoduguni, 13 Will Butt, 12 Max Ojomoh, 11 Will Muir, 10 Orlando Bailey, 9 Ben Spencer, 8 Josh Bayliss, 7 Richard de Carpentier, 6 Tom Ellis, 5 Charlie Ewels (c), 4 Josh McNally, 3 Will Stuart, 2 Jacques du Toit, 1 Lewis Boyce
Replacements: 16 Tom Dunn, 17 Arthur Cordwell, 18 D’Arcy Rae, 19 Will Spencer, 20 Ewan Richards, 21 Joe Simpson, 22 Gabe Hamer-Webb, 23 Tom Prydie

Venue: Aviva Stadium
Kick-off: 15:15 GMT
Referee: Pierre Brousset (France)
Assistant Referees: Luc Ramos (France), Flavien Hourquet (France)
TMO: Eric Gauzins (France)

Bordeaux-Begles v Leicester Tigers

Prediction: Bordeaux-Begles by 12

The teams:

Bordeaux: 15 Nans Ducuing, 14 Federico Mori, 13 Jean-Baptiste Dubié, 12 Yoram Falatea-Moefana, 11 Ben Lam, 10 Francois Trinh-Duc, 9 Maxime Lucu, 8 Louis Picamoles, 7 Bastien Vergnes, 6 Cameron Woki, 5 Thomas Jolmes, 4 Kane Douglas, 3 Ben Tameifuna, 2 Clement Maynadier, 1 Jefferson Poirot (c)
Replacements: 16 Joseph Dweba, 17 Thierry Paiva, 18 Lekso Kaulashvili, 19 Alban Roussel, 20 Alexandre Roumat, 21 Yann Lesgourgues, 22 Ulupano Seuteni, 23 Santiago Cordero

Leicester: 15 Bryce Hegarty, 14 Harry Potter, 13 Guy Porter, 12 Matt Scott, 11 Hosea Saumaki, 10 George Ford, 9 Jack van Poortvliet, 8 Jasper Wiese, 7 Tommy Reffell, 6 George Martin, 5 Calum Green, 4 Ollie Chessum, 3 Joe Heyes, 2 Nic Dolly, 1 Ellis Genge (c)
Replacements: 16 Charlie Clare, 17 James Whitcombe, 18 Dan Cole, 19 Harry Wells, 20 Marco van Staden, 21 Richard Wigglesworth, 22 Juan Pablo Socino, 23 Kini Murimurivalu

Venue: Stade Chaban-Delmas
Kick-off: 16:15 local (15:15 GMT)
Referee: Andrew Brace (Ireland)
Assistant Referees: Eoghan Cross (Ireland), Oisin Quinn (Ireland)
TMO: Brian MacNeice (Ireland)

Clermont Auvergne v Ulster

Prediction: Clermont by 8

The teams:

Clermont: 15 Cheik Tiberghien, 14 Damian Penaud, 13 Jean-Pascal Barraque, 12 Tani Vili, 11 Alivereti Raka, 10 JJ Hanrahan, 9 Kevin Viallard, 8 Fritz Lee, 7 Peceli Yato, 6 Arthur Iturria (c), 5 Sébastien Vahaamahina, 4 Jacobus van Tonder, 3 Rabah Slimani, 2 Yohan Beheregaray, 1 Peni Ravai
Replacements: 16 Benjamin Boudou, 17 Etienne Falgoux, 18 Cristian Ojovan, 19 Thibaud Lanen, 20 Lucas Dessaigne, 21 Sébastien Bézy, 22 Gabin Michet, 23 Marvin O’Connor

Ulster: 15 Michael Lowry, 14 Robert Baloucoune, 13 James Hume, 12 Stuart McCloskey, 11 Ethan McIlroy, 10 Billy Burns, 9 John Cooney, 8 Duane Vermeulen, 7 Nick Timoney, 6 Marcus Rea, 5 Kieran Treadwell, 4 Alan O’Connor (c), 3 Tom O’Toole, 2 Rob Herring, 1 Andy Warwick
Replacements: 16 John Andrew, 17 Jack McGrath, 18 Ross Kane, 19 Sam Carter, 20 Greg Jones, 21 Nathan Doak, 22 Stewart Moore, 23 Sean Reidy

Venue: Stade Marcel-Michelin
Kick-off: 18:30 local (17:30 GMT)
Referee: Wayne Barnes (England)
Assistant Referees: Hamish Smales (England), Jamie Leahy (England)
TMO: Tom Foley (England)

Exeter Chiefs v Montpellier

Prediction: Exeter Chiefs by 25

The teams:

Exeter: 15 Stuart Hogg, 14 Jack Nowell, 13 Henry Slade, 12 Ian Whitten, 11 Tom O’Flaherty, 10 Joe Simmonds, 9 Jack Maunder, 8 Sam Simmonds, 7 Sam Skinner, 6 Dave Ewers, 5 Jonny Hill, 4 Jonny Gray, 3 Josh Iosefa-Scott, 2 Luke Cowan-Dickie (c), 1 Alec Hepburn
Replacements: 16 Jack Yeandle, 17 James Kenny, 18 Sam Nixon, 19 Don Armand, 20 Jannes Kirsten, 21 Sam Maunder, 22 Harvey Skinner, 23 Tom Gilbert-Hendrickson

Montpellier: 15 Julien Tisseron, 14 Josua Vici, 13 Yvan Reilhac, 12 Thomas Darmon, 11 Gabriel N’gandebe, 10 Louis Foursans, 9 Gela Aprasidze, 8 Kelian Galletier (c), 7 Jeremie Maurouard, 6 Nico Janse van Rensburg, 5 Bastien Chalureau, 4 Mickael Capelli, 3 Henry Thomas, 2 Brandon Paenga-Amosa, 1 Enzo Forletta
Replacements: 16 Guilhem Guirado, 17 Robert Rodgers, 18 Malik Hamadache, 19 Zach Mercer, 20 Aubin Eymeri, 21 Pierre Lucas, 22 Masivesi Dakuwaqa, 23 Tyler Duguid

Venue: Sandy Park
Kick-off: 20:00 GMT
Referee: Craig Evans (Wales)
Assistant Referees: Adam Jones (Wales), Rhys Jones (Wales)
TMO: Ian Davies (Wales)

Sunday

Connacht v Stade Francais

Prediction: Connacht by 3

The teams:

Connacht: 15 Oran McNulty, 14 Alex Wootton, 13 Shayne Bolton, 12 Sammy Arnold, 11 John Porch, 10 Jack Carty (c), 9 Caolin Blade, 8 Jarrad Butler, 7 Conor Oliver, 6 Cian Prendergast, 5 Niall Murray, 4 Oisin Dowling, 3 Finlay Bealham, 2 Shane Delahunt, 1 Matthew Burke
Replacements: 16 Dave Heffernan, 17 Jordan Duggan, 18 Dominic Robertson-McCoy, 19 Eoghan Masterson, 20 Sean Masterson, 21 Kieran Marmion, 22 Conor Fitzgerald, 23 Diarmuid Kilgallen

Stade Francais: 15 Telusa Veainu, 14 Paul Champ, 13 Alex Arrate, 12 Ngani Laumape, 11 Lester Etien, 10 Nicolas Sanchez, 9 James Hall, 8 Tala Gray (c), 7 Charlie Francoz, 6 Marcos Kremer, 4 Mathieu de Giovanni, 5 JJ van der Mescht, 3 Nemo Roelofse, 2 Tolu Latu, 1 Quentin Bethune
Replacements: 16 Lucas Da Silva, 17 Moses Alo-Emile, 18 Paul Alo Emile, 19 Paul Gabrillagues, 20 Loic Godener, 21 William Percillier, 22 Léo Barre, 23 Adrien Lapegue

Venue: The Sportsground
Kick-off: 13:00 GMT
Referee: Luke Pearce (England)
Assistant Referees: Anthony Woodthorpe (England), Paul Dix (England)
TMO: David Rose (England)

Ospreys v Sale Sharks

Prediction: Sale by 5

The teams:

Ospreys: 15 Mat Protheroe, 14 Alex Cuthbert, 13 Michael Collins, 12 Owen Watkin, 11 Luke Morgan, 10 Gareth Anscombe, 9 Rhys Webb (c), 8 Morgan Morris, 7 Jac Morgan, 6 Will Griffiths, 5 Adam Beard, 4 Rhys Davies, 3 Tomas Francis, 2 Sam Parry, 1 Gareth Thomas
Replacements: 16 Elvis Taione, 17 Nicky Smith, 18 Tom Botha, 19 Jack Regan, 20 Ethan Roots, 21 Reuben Morgan-Williams, 22 Josh Thomas, 23 Tiaan Thomas Wheeler

Sale: 15 Simon Hammersley, 14 Tom Roebuck, 13 Rob du Preez, 12 Rohan Janse van Rensburg, 11 Marland Yarde, 10 AJ MacGinty, 9 Raffi Quirke, 8 Dan du Preez, 7 Ben Curry, 6 Tom Curry (c), 5 Lood de Jager, 4 Jean-Luc du Preez, 3 Nick Schonert, 2 Ewan Ashman, 1 Bevan Rodd
Replacements: 16 Tommy Taylor, 17 Ross Harrison, 18 Coenie Oosthuizen, 19 JP du Preez, 20 Sam Dugdale, 21 Gus Warr, 22 Sam James, 23 Luke James

Venue: Swansea.com Stadium
Kick-off: 13:00 GMT
Referee: Andrea Piardi (Italy)
Assistant Referees: Manuel Bottino (Italy), Filippo Russo (Italy)
TMO: Stefano Penne (Italy)

Wasps v Munster

Prediction: Wasps by 15

The teams:

Wasps: 15 Marcus Watson, 14 Zach Kibirige, 13 Michael Le Bourgeois, 12 Jimmy Gopperth, 11 Josh Bassett, 10 Jacob Umaga, 9 Sam Wolstenholme, 8 Tom Willis, 7 Brad Shields (c), 6 Alfie Barbeary, 5 Elliott Stooke, 4 Sebastian de Chaves, 3 Biyi Alo, 2 Dan Frost, 1 Tom West
Replacements: 16 Gabriel Oghre, 17 Robin Hislop, 18 Jeff Toomaga-Allen, 19 Tim Cardall, 20 Nizaam Carr, 21 Thomas Young, 22 Will Porter, 23 Francois Hougaard

Munster: 15 Patrick Campbell, 14 Andrew Conway, 13 Chris Farrell, 12 Damian de Allende, 11 Keith Earls, 10 Joey Carbery, 9 Conor Murray, 8 Daniel Okeke, 7 John Hodnett, 6 Peter O’Mahony (c), 5 Tadhg Beirne, 4 Eoin O’Connor, 3 James French, 2 Scott Buckley, 1 Dave Kilcoyne
Replacements: 16 Declan Moore, 17 Mark Donnelly, 18 Roman Salanoa, 19 John Forde, 20 Conor Moloney, 21 Ethan Coughlan, 22 Tony Butler, 23 Jonathan Wren

Venue: Coventry Building Society Arena
Kick-off: 15:15 GMT
Referee: Romain Poite (France)
Assistant Referees: Vincent Blasco-Baqué (France), Stephane Boyer (France)
TMO: Denis Grenouillet (France)

La Rochelle v Glasgow Warriors

Prediction: La Rochelle by 18

The teams:

La Rochelle: 15 Brice Dulin, 14 Jules Favre, 13 Jérémy Sinzelle, 12 Levani Botia, 11 Arthur Retiere, 10 Ihaia West, 9 Tawera Kerr-Barlow, 8 Grégory Alldritt (c), 7 Victor Vito, 6 Paul Boudehent, 5 Will Skelton, 4 Romain Sazy, 3 Uini Atonio, 2 Pierre Bourgarit, 1 Reda Wardi
Replacements: 16 Guillaume Lagahe, 17 Dany Priso, 18 Ramiro Herrera, 19 Thomas Lavault, 20 Remi Bourdeau, 21 Pierre Popelin, 22 Eneriko Buliruarua, 23 Jonathan Danty

Glasgow: 15 Josh McKay, 14 Kyle Steyn, 13 Sione Tuipulotu, 12 Sam Johnson, 11 Rufus McLean, 10 Ross Thompson, 9 Ali Price (c), 8 Jack Dempsey, 7 Rory Darge, 6 Matt Fagerson, 5 Richie Gray, 4 Scott Cummings, 3 Zander Fagerson, 2 George Turner, 1 Oli Kebble
Replacements: 16 Johnny Matthews, 17 Jamie Bhatti, 18 Enrique Pieretto, 19 Lewis Bean, 20 Rob Harley, 21 Ally Miller, 22 George Horne, 23 Duncan Weir

Venue: Stade Marcel-Deflandre
Kick-off: 16:15 local (15:15 GMT)
Referee: Matthew Carley (England)
Assistant Referees: Tom Foley (England), Gareth Holsgrove (England)
TMO: Ian Tempest (England)

Castres v Harlequins

Prediction: Harlequins by 10

The teams:

Castres: 15 Thomas Larregain, 14 Martin Laveau, 13 Thomas Combezou, 12 Pierre Aguillon, 11 Filipo Nakosi, 10 Benjamin Urdapilleta, 9 Rory Kockott (c), 8 Teariki Ben-Nicholas, 7 Josaia Raisuqe, 6 Nick Champion de Crespigny, 5 Jack Whetton, 4 Théo Hannoyer, 3 Antoine Guillamon, 2 Paula Ngauamo, 1 Antoine Tichit
Replacements: 16 Brice Humbert, 17 Julius Nostadt, 18 Matthew Tierney, 19 Thomas Staniforth, 20 Tyler Ardron, 21 Simon Meka, 22 Santiago Arata, 23 Louis Le Brun

Harlequins: 15 Tyrone Green, 14 Louis Lynagh, 13 Huw Jones, 12 Andre Esterhuizen, 11 Cadan Murley, 10 Marcus Smith, 9 Danny Care, 8 Alex Dombrandt, 7 Tom Lawday, 6 James Chisholm, 5 Stephan Lewies (c), 4 Dino Lamb, 3 Will Collier, 2 Jack Walker, 1 Joe Marler
Replacements: 16 Jack Musk, 17 Santiago Garcia Botta, 18 Simon Kerrod, 19 Hugh Tizard, 20 Jack Kenningham, 21 Lewis Gjaltema, 22 Will Edwards, 23 Oscar Beard

Venue: Stade Pierre-Fabre
Kick-off: 18:30 local (17:30 GMT)
Referee: Nika Amashukeli (Georgia)
Assistant Referees: Shota Tevzadze (Georgia), Mathieu Raynal (France)
TMO: Philippe Bonhoure (France)