Sale and Connacht in race to Pool 3 summit

Date published: January 18 2019

There’s six games scheduled in the Challenge Cup on Saturday with plenty of focus on Sale Sharks and Connacht‘s race to secure top spot in Pool 3.

Pau vs Ospreys

Pau: 15 Charly Malie, 14 Vincent Pinto, 13 Pierre Nueno, 12 Benson Stanley, 11 Watisoni Votu, 10 Antoine Hastoy, 9 Clovis Lebail, 8 Paddy Butler, 7 Baptiste Pesenti, 6 Ben Mowen, 5 Daniel Ramsay (c), 4 Dan Malafosse, 3 Lourens Adriaanse, 2 Ignacio Calles, 1 Thomas Domingo
Replacements: 16 Laurent Bouchet, 17 Geoffrey Moise, 18 Nicolas Corato, 19 Julien Delannoy, 20 Giovanni Habel Kuffner, 21 Thibault Daubagna, 22 Colin Slade, 23 Atila Septar

Ospreys: 15 Dan Evans, 14 Keelan Giles, 13 Johnny Kôtze, 12 Tiaan Thomas-Wheeler, 11 Luke Morgan, 10 Sam Davies, 9 Harri Morgan, 8 James King, 7 Sam Cross, 6 Rob McCusker, 5 Will Griffiths, 4 Lloyd Ashley, 3 Gheorghe Gajion, 2 Sam Parry (c), 1 Gareth Thomas
Replacements: 16 Scott Otten, 17 Rowan Jenkins, 18 Alex Jeffries, 19 Giorgi Nemsadze, 20 Will Jones, 21 Matt Aubrey, 22 Luke Price, 23 Hanno Dirksen

Venue: Stade du Hameau
Kick-off: 14:00 local (13:00 GMT)
Referee: Frank Murphy (Ireland)
Assistant referees: Shane Kierans (Ireland), Eddie Hogan-O’Connell (Ireland)

Worcester vs Stade Français

Worcester: 15 Chris Pennell, 14 Tom Howe, 13 Ollie Lawrence, 12 Ben Te’o, 11 Dean Hammond, 10 Ryan Mills, 9 Jonny Arr, 8 GJ van Velze (c), 7 Sam Lewis, 6 Marco Mama, 5 Michael Fatialofa, 4 Andrew Kitchener, 3 Simon Kerrod, 2 Jack Singleton, 1 Ethan Waller
Replacements: 16 Isaac Miller, 17 Callum Black, 18 Joe Morris, 19 Darren Barry, 20 Matt Cox, 21 Michael Heaney, 22 Will Butler, 23 Nick David

Stade Français: 15 Kylan Hamdaoui, 14 Julien Arias, 13 Julien Delbouis, 12 Alex Arrate, 11 Djibril Camara, 10 Morné Steyn, 9 Arthur Coville, 8 Ryan Chapuis, 7 Sylvain Nicolas, 6 Charlie Francoz, 5 Hendre Stassen, 4 Mathieu De Giovanni, 3 Ramiro Herrera, 2 Laurent Sempéré (c), 1 Eliès El Ansari
Replacements: 16 Remi Bonfils, 17 Siegfried Fisiihoi, 18 Giorgi Melikidze, 19 Florian Revert, 20 Theo Richard, 21 Piet van Zyl, 22 Nicolas Sanchez, 23 Jonathan Danty

Venue: Sixways
Kick-off: 13:00 GMT
Referee: Sean Gallagher (Ireland)
Assistant referees: Jonathan Peak (Ireland), Mark Patton (Ireland)

Bristol vs RC Enisei

Bristol: 15 Luke Daniels, 14 Tom Pincus, 13 Piers O’Conor, 12 Will Hurrell, 11 Ryan Edwards, 10 Callum Sheedy, 9 Nick Stirzaker, 8 Jordan Crane (c), 7 Jake Heenan, 6 Nick Haining, 5 Aly Muldowney, 4 Joe Batley, 3 Lewis Thiede, 2 Tom Lindsay, 1 Yann Thomas
Replacements: 16 Nick Fenton-Wells, 17 Jake Woolmore, 18 Jake Armstrong, 19 Joe Joyce, 20 Sam Graham, 21 Andy Uren, 22 Sam Bedlow, 23 Jack Tovey

RC Enisei: 15 Timur Maslov, 14 Mikhail Babaev, 13 Sergey Trishin, 12 Dmitrii Gerasimov, 11 Denis Simplikevich, 10 Ramil Gaisin, 9 Alexey Shcherban, 8 Maxim Gargalic, 7 Vitalii Orlov, 6 Mikheil Gachechiladze, 5 Evgeny Elgin, 4 Uldis Saulite (c), 3 Evgenii Pronenko, 2 Shalva Mamukashvili, 1 Andrei Polivalov
Replacements: 16 Stanislav Selskii, 17 Andrey Igretsov, 18 Azat Musin, 19 Pavel Butenko, 20 Roman Biakov, 21 Efim Riabischuk, 22 Aleksei Mikhaltsov, 23 Dmitrii Krotov

Venue: Ashton Gate
Kick-off: 15:00 GMT
Referee: Thomas Charabas (France)
Assistant referees: Tual Trainini (France), Arnaud Blondel (France)

Zebre vs La Rochelle

Zebre: 15 Edoardo Padovani, 14 Paula Balekana, 13 Jamie Elliott, 12 Tommaso Castello (c), 11 Gabriele Di Giulio, 10 Carlo Canna, 9 Josh Renton, 8 Jimmy Tuivaiti, 7 Johan Meyer, 6 Maxime Mbanda, 5 George Biagi, 4 David Sisi, 3 Dario Chistolini, 2 Luhandre Luus, 1 Andrea Lovotti
Replacements: 16 Massimo Ceciliani, 17 Daniele Rimpelli, 18 Eduardo Bello, 19 Apisai Tauyavuca, 20 Giovanni Licata, 21 Guglielmo Palazzani, 22 Tommaso Boni, 23 Francois Brummer

La Rochelle: 15 Vincent Rattez, 14 Arthur Retiere, 13 Geoffrey Doumayrou, 12 Jérémy Sinzelle, 11 Eliott Roudil, 10 Ihaia West, 9 Tawera Kerr-Barlow, 8 Grégory Alldritt, 7 Kevin Gourdon, 6 Wiaan Liebenberg, 5 Mathieu Tanguy, 4 Romain Sazy (c), 3 Arthur Joly, 2 Pierre Bourgarit, 1 Mike Corbel
Replacements: 16 Hikairo Forbes, 17 Vincent Pelo, 18 Sila Puafisi, 19 Jone Qovu, 20 Zeno Kieft, 21 Jean-Victor Goillot, 22 Jules Favre, 23 Brieuc Plessis-Couillaud

Venue: Stadio Sergion Lanfranchi
Kick-off: 16:00 local (15:00 GMT)
Referee: Tom Foley (England)
Assistant referees: Dean Richards (England), Steve Lee (England)

Sale Sharks vs Perpignan

Sale Sharks: 15 Chris Ashton, 14 Denny Solomona, 13 Sam James, 12 Luke James, 11 Arron Reed, 10 Kieran Wilkinson, 9 Faf de Klerk, 8 Josh Strauss, 7 Ben Curry, 6 Jono Ross (c), 5 James Phillips, 4 Josh Beaumont, 3 WillGriff John, 2 Rob Webber, 1 Ross Harrison
Replacements: 16 Curtis Langdon, 17 Tom Bristow, 18 Joe Jones, 19 Bryn Evans, 20 Tom Curry, 21 Will Cliff, 22 Cameron Redpath, 23 Paulo Odogwu

Perpignan: 15 Jonathan Bousquet (c), 14 Jean Bernard Pujol, 13 Pierre Lucas, 12 Alivereti Duguivalu, 11 Eroni Sau, 10 David Mele, 9 Sadek Degmache, 8 Genesis Mamea Lemalu, 7 Edoardo Iachizzi, 6 Pierre Reynaud, 5 Alban Roussel, 4 Masalosalo Tutaia, 3 Eric Sione, 2 Manu Leiataua, 1 Kevin Tougne
Replacements: 16 Cyril Deligny, 17 Quentin Walcker, 18 Gert Muller, 19 Karl Chateau, 20 Michael Faleafa, 21 Matteo Rodor, 22 Enzo Selponi, 23 Tima Faingaanuku

Venue: AJ Bell Stadium
Kick-off: 15:00 GMT
Referee: Craig Evans (Wales)
Assistant referees: Simon Rees (Wales), Gareth Newman (Wales)

Bordeaux-Begles vs Connacht

Bordeaux-Begles: 15 Darly Domvo, 14 Nicolas Plazy, 13 Seta Tamanivalu, 12 Ulupano Seuteni, 11 George Tilsley, 10 Lucas Meret, 9 Baptiste Serin, 8 Leroy Houston, 7 Alexandre Roumat (c), 6 Cameron Woki, 5 Cyril Cazeaux, 4 Mariano Galarza, 3 Viliamu Afatia, 2 Maxime Lamothe, 1 Laurent Delboubes
Replacements: 16 Adrien Pélissié, 17 Jefferson Poirot, 18 Vadim Cobilas, 19 Afa Amosa, 20 Nathan Decron, 21 Jules Gimbert, 22 Simon Desaubies, 23 Geoffrey Cros

Connacht: 15 Tiernan O’Halloran, 14 Darragh Leader, 13 Tom Farrell, 12 Bundee Aki, 11 Matt Healy, 10 David Horwitz, 9 Stephen Kerins, 8 Eoin McKeon, 7 James Connolly, 6 Paul Boyle, 5 Quinn Roux (c), 4 Gavin Thornbury, 3 Finlay Bealham, 2 Shane Delahunt, 1 Peter McCabe
Replacements: 16 Jonny Murphy, 17 Matthew Burke, 18 Dominic Robertson-McCoy, 19 James Cannon, 20 Eoghan Masterson, 21 Caolin Blade, 22 Jack Carty, 23 Eoin Griffin

Venue: Stade Chaban-Delmas
Kick-off: 15:00 GMT
Referee: Craig Maxwell-Keys (England)
Assistant referees: Adam Leal (England), Paul Dix (England)