Rugby World Cup winners return for South African sides whilst Leinster load up for Munster

Dylan Coetzee
Split with Leinster v Munster, Eben Etzebeth and Willie le Roux.

Split with Leinster v Munster, Eben Etzebeth and Willie le Roux.

There’s two games on Friday with the remainder taking place on Saturday and Sunday as Round Six of the United Rugby Championship includes a gruelling inter-pro derby.

Check on all the team news for the matches below.

Friday 

Edinburgh v Benetton

Edinburgh: 15 Blair Kinghorn, 14 Wes Goosen, 13 Matt Currie, 12 James Lang, 11 Duhan van der Merwe, 10 Ben Healy, 9 Ali Price, 8 Luke Crosbie, 7 Connor Boyle, 6 Jamie Ritchie, 5 Grant Gilchrist (c), 4 Glen Young, 3 WP Nel, 2 Dave Cherry, 1 Pierre Schoeman
Replacements: 16 Ewan Ashman, 17 Boan Venter, 18 Angus Williams, 19 Marshall Sykes, 20 Tom Dodd, 21 Ben Vellacott, 22 Tim Swiel, 23 Chris Dean

Benetton: 15 Rhyno Smith, 14 Paolo Odogwu, 13 Malakai Fekitoa, 12 Marco Zanon, 11 Ignacio Mendy, 10 Jacob Umaga, 9 Andy Uren, 8 Lorenzo Cannone, 7 Michele Lamaro (c), 6 Alessandro Izekor, 5 Eli Snyman, 4 Edoardo Iachizzi, 3 Giosué Zilocchi, 2 Giacomo Nicotera, 1 Thomas Gallo
Replacements: 16 Bautista Bernasconi, 17 Mirco Spagnolo, 18 Tiziano Pasquali, 19 Riccardo Favretto, 20 Toa Halafihi, 21 Henry Time-Stowers, 22 Sam Hidalgo-Clyne, 23 Giacomo Da Re

Venue: Hive Stadium, Edinburgh
Kick-off: 19:35 GMT
Referee: Aimee Barrett-Theron (South Africa)
Assistant referees: Ian Kenny (Scotland), David Sutherland (Scotland)
TMO: Marius van der Westhuizen (South Africa)

Cardiff v Stormers

Cardiff: 15 Cam Winnett, 14 Harri Millard, 13 Willis Halaholo, 12 Ben Thomas, 11 Mason Grady, 10 Tinus de Beer, 9 Ellis Bevan, 8 Lopeti Timani, 7 Ellis Jenkins, 6 Alex Mann, 5 Rory Thornton, 4 Seb Davies, 3 Will Davies-King, 2 Liam Belcher (c), 1 Corey Domachowski
Replacements: 16 Evan Lloyd, 17 Rhys Carré, 18 Rhys Litterick, 19 Josh Turnbull, 20 Mackenzie Martin, 21 Jamie Hill, 22 Jacob Beetham, 23 Gabriel Hamer-Webb

Stormers: 15 Clayton Blommetjies, 14 Courtnall Skosan, 13 Ruhan Nel, 12 Sacha Feinberg-Mngomezulu, 11 Ben Loader, 10 Jean-Luc du Plessis, 9 Stefan Ungerer, 8 Marcel Theunissen, 7 Willie Engelbrecht, 6 Nama Xaba, 5 Ruben van Heerden, 4 Adre Smith, 3 Lee-Marvin Mazibuko, 2 Andre-Hugo Venter, 1 Brok Harris (c)
Replacements: 16 Scarra Ntubeni, 17 Sti Sithole, 18 Neethling Fouche, 19 Connor Evans, 20 Hendre Stassen, 21 Keke Morabe, 22 Herschel Jantjies, 23 Warrick Gelant

Venue: Cardiff Arms Park, Cardiff
Kick-off: 19:35 GMT
Referee: Hollie Davidson (Scotland)
Assistant referees: Dewi Phillips (Wales), Carwyn Williams (Wales)
TMO: Andrew McMenemy (Scotland)

Saturday

Lions v Zebre Parma

Lions: 15 Quan Horn, 14 Richard Kriel, 13 Henco van Wyk, 12 Marius Louw (c), 11 Edwill van der Merwe, 10 Sanele Nohamba, 9 Morne van den Berg, 8 Francke Horn, 7 Ruan Venter, 6 Emmanuel Tshituka, 5 Ruben Schoeman, 4 Ruan Delport, 3 Asenathi Ntlabakanye, 2 PJ Botha, 1 JP Smit
Replacements: 16 Jaco Visagie, 17 Corne Fourie, 18 Ruan Smith, 19 Willem Alberts, 20 Hanru Sirgel, 21 JC Pretorius, 22 Jordan Hendrikse, 23 Rabz Maxwane

Zebre: 15 Lorenzo Pani, 14 Scott Gregory, 13 Luca Morisi, 12 Franco Smith Jr, 11 Simone Gesi, 10 Giovanni Montemauri, 9 Gonzalo Garcia, 8 Giovanni Licata (c), 7 Iacopo Bianchi, 6 Giacomo Ferrari, 5 Andrea Zambonin, 4 Leonard Krumov, 3 Juan Pitinari, 2 Marco Manfredi, 1 Danilo Fischetti
Replacements: 16 Giampietro Ribaldi, 17 Luca Rizzoli, 18 Matteo Nocera, 19 Guido Volpi, 20 Taina Fox-Matamua, 21 Thomas Dominguez, 22 Geronimo Prisciantelli, 23 Jacopo Trulla

Venue: Emirates Airline Park, Johannesburg
Kick-off: 14:55 local (12:55 GMT)
Referee: Craig Evans (Wales)
Assistant Referees: Morné Ferreira (South Africa), AJ Jacobs (South Africa)
TMO: Sean Brickell (Wales)

Bulls v Connacht

Bulls: 15 Willie le Roux, 14 Sebastian de Klerk, 13 Stedman Gans, 12 David Kriel, 11 Sergeal Petersen, 10 Jaco van der Walt, 9 Zak Burger, 8 Nizaam Carr, 7 Elrigh Louw, 6 Marco van Staden, 5 Ruan Nortje (c), 4 Reinhardt Ludwig, 3 Wilco Louw, 2 Akker van der Merwe, 1 Gerhard Steenekamp
Replacements: 16 Simphiwe Matanzima, 17 Jan-Hendrik Wessels, 18 Mornay Smith, 19 Janko Swanepoel, 20 Cyle Brink, 21 Embrose Papier, 22 Chris Smith, 23 Canan Moodie

Connacht: 15 Tiernan O’Halloran, 14 Byron Ralston, 13 David Hawkshaw, 12 Cathal Forde, 11 Diarmuid Kilgallen, 10 Jack Carty (c), 9 Colm Reilly, 8 Sean Jansen, 7 Shamus Hurley-Langton, 6 Oisin Dowling, 5 Joe Joyce, 4 Darragh Murray, 3 Finlay Bealham, 2 Tadgh McElroy, 1 Denis Buckle
Replacements: 16 Dylan Tierney-Martin, 17 Peter Dooley, 18 Sam Illo, 19 Niall Murray, 20 Sean O’Brien, 21 Caolin Blade, 22 JJ Hanrahan, 23 Conor Oliver

Venue: Loftus Versfeld, Pretoria
Kick-off: 17:00 local (15:00 GMT)
Referee: Gianluca Gnecchi (Italy)
Assistant Referees: Paul Mente (South Africa), Dylen November (South Africa)
TMO: Andrea Piardi (Italy)

Sharks v Dragons

Sharks: 15 Aphelele Fassi, 14 Werner Kok, 13 Lukhanyo Am (c), 12 Francois Venter, 11 Makazole Mapimpi, 10 Curwin Bosch, 9 Jaden Hendrikse, 8 Sikhumbuzo Notshe, 7 Phepsi Buthelezi, 6 James Venter, 5 Emile van Heerden, 4 Eben Etzebeth, 3 Coenie Oosthuizen, 2 Fez Mbatha, 1 Ntuthuko Mchunu
Replacements: 16 Daniel Jooste, 17 Ox Nche, 18 Hanro Jacobs, 19 Corne’ Rahl, 20 Lappies Labuschagne, 21 Grant Williams, 22 Boeta Chamberlain, 23 Rohan Janse van Rensburg

Dragons: 15 Cai Evans, 14 Rio Dyer, 13 Sio Tomkinson, 12 Aneurin Owen, 11 Ewan Rosser, 10 Will Reed, 9 Dane Blacker, 8 Aaron Wainwright, 7 Ollie Griffiths (c), 6 Sean Lonsdale, 5 George Nott, 4 Matthew Screech, 3 Chris Coleman, 2 Bradley Roberts, 1 Aki Seiuli
Replacements: 16 James Benjamin, 17 Rhodri Jones, 18 Lloyd Fairbrother, 19 Joe Davies, 20 Harri Keddie, 21 Rhodri Williams, 22 Steff Hughes, 23 Ashton Hewitt

Venue: Kings Park, Durban
Kick-off: 19:05 local (17:05 GMT)
Referee: Frank Murphy (Ireland)
Assistant Referees: Christopher Allison (South Africa), Stephan Geldenhuys (South Africa)
TMO: Eoghan Cross (Ireland)

Leinster v Munster

Leinster: 15 Hugo Keenan, 14 Jordan Larmour, 13 Garry Ringrose (cc), 12 Robbie Henshaw, 11 Jimmy O’Brien, 10 Ross Byrne, 9 Jamison Gibson-Park, 8 Caelan Doris, 7 Josh van der Flier, 6 Jack Conan, 5 James Ryan (cc), 4 Joe McCarthy, 3 Tadhg Furlong, 2 Dan Sheehan, 1 Andrew Porter
Replacements: 16 Rónan Kelleher, 17 Jack Boyle, 18 Michael Ala’alatoa, 19 Ross Molony, 20 James Culhane, 21 Ben Murphy, 22 Ciarán Frawley, 23 Scott Penny

Munster: 15 Simon Zebo, 14 Calvin Nash, 13 Antoine Frisch, 12 Rory Scannell, 11 Shane Daly, 10 Jack Crowley, 9 Craig Casey, 8 Gavin Coombes, 7 John Hodnett, 6 Tom Ahern, 5 Tadhg Beirne, 4 Jean Kleyn, 3 Stephen Archer, 2 Diarmuid Barron (c), 1 Jeremy Loughman
Replacements: 16 Scott Buckley, 17 Dave Kilcoyne, 18 John Ryan, 19 Brian Gleeson, 20 Alex Kendellen, 21 Conor Murray, 22 Tony Butler, 23 Shay McCarthy

Venue: Aviva Stadium Dublin
Kick-off: 18:30 GMT
Referee: Chris Busby (Ireland)
Assistant Referees: Peter Martin (Ireland), Keane Davison (Ireland)
TMO: Mark Patton (Ireland)

Glasgow Warriors v Ulster

Glasgow: 15 Josh McKay, 14 Sebastian Cancelliere, 13 Sione Tuipulotu, 12 Stafford McDowall (c), 11 Kyle Rowe, 10 Tom Jordan, 9 Sean Kennedy, 8 Jack Dempsey, 7 Rory Darge, 6 Matt Fagerson, 5 Scott Cummings, 4 Greg Peterson, 3 Zander Fagerson, 2 George Turner, 1 Jamie Bhatti
Replacements: 16 Johnny Matthews, 17 Oli Kebble, 18 Lucio Sordoni, 19 Richie Gray, 20 Sintu Manjezi, 21 Sione Vailanu, 22 Ben Afshar, 23 Duncan Weir

Ulster: 15 Will Addison, 14 Rob Baloucoune, 13 James Hume, 12 Luke Marshall, 11 Jacob Stockdale, 10 Billy Burns, 9 John Cooney, 8 James McNabney, 7 Reuben Crothers, 6 Harry Sheridan, 5 Iain Henderson (c), 4 Kieran Treadwell, 3 Tom O’Toole, 2 Tom Stewart, 1 Eric O’Sullivan
Replacements: 16 Zac Solomon, 17 Steven Kitshoff, 18 Marty Moore, 19 Alan O’Connor, 20 Matty Rea, 21 Dave Shanahan, 22 Jake Flannery, 23 Ben Moxham

Venue: Scotstoun Stadium, Glasgow
Kick-off: 19:35 GMT
Referee: Ben Whitehouse (Wales)
Assistant Referees: Ru Campbell (Scotland), Jonny Perriam (Scotland)
TMO: Wayne Davies (Wales)

Sunday

Ospreys v Scarlets

Ospreys: 15 Max Nagy, 14 Daniel Kasende, 13 Owen Watkin, 12 Keiran Williams, 11 Luke Morgan, 10 Jack Walsh, 9 Reuben Morgan-Williams, 8 Morgan Morris (c), 7 Jac Morgan, 6 Rhys Davies, 5 Adam Beard, 4 James Fender, 3 Tom Botha, 2 Dewi Lake, 1 Nicky Smit
Replacements: 16 Sam Parry, 17 Gareth Thomas, 18 Rhys Henry, 19 Harri Deaves, 20 Tristan Davies, 21 Rewan Kruger, 22 Dan Edwards, 23 Luke Scully

Scarlets: 15 Johnny McNicholl, 14 Tom Rogers, 13 Joe Roberts, 12 Johnny Williams, 11 Steff Evans, 10 Ioan Lloyd, 9 Gareth Davies (c), 8 Carwyn Tuipulotu, 7 Teddy Leatherbarrow, 6 Vaea Fifita, 5 Jac Price, 4 Alex Craig, 3 Harri O’Connor, 2 Ryan Elias, 1 Wyn Jones
Replacements: 16 Shaun Evans, 17 Steff Thomas, 18 Joe Jones, 19 Morgan Jones, 20 Ben Williams, 21 Kieran Hardy, 22 Charlie Titcombe, 23 Ioan Nicholas

Venue: Swansea Stadium, Swansea
Kick-off: 15:00 GMT
Referee: Mike English (Wales)
Assistant Referees: Adam Jones (Wales), Rhys Jones (Wales)
TMO: Ian Davies (Wales)

READ MORE: Five storylines in the URC as Irish giants clash and SA sides look to stabilise