Peter O’Mahony returns as Munster look to lock up top spot on crunch URC weekend

Jared Wright
Munster captain Peter O'Mahony on the charge with ball in hand.

Munster captain Peter O'Mahony on the charge with ball in hand.

All the teams for the final round of the United Rugby Championship 2023/24 regular season have been named.

The weekend’s action sees teams jostling for final finishing positions and while the top four clubs have been confirmed their final seeding positions are yet to be secured.

At Thomond Park, Munster have been bolstered by the return of back-row star Peter O’Mahony for their clash against Ulster. Munster will be going all out to claim maximum points as they they hope to clinch top spot in the standings.

Elsewhere, the Lions are still in the running for a place in the top eight and will be hoping to beat the Stormers while Edinburgh and Benetton are set to do battle for the final Champions Cup qualification spot as the Sharks sealed their place in the EPCR premier competition after winning the Challenge Cup.

Check out all the teams as the regular season comes to a thrilling close.

Friday

Glasgow Warriors v Zebre

Glasgow Warriors: 15 Kyle Rowe, 14 Facundo Cordero, 13 Huw Jones, 12 Sione Tuipulotu (c), 11 Sebastian Cancelliere, 10 Duncan Weir, 9 Jamie Dobie, 8 Jack Dempsey, 7 Rory Darge, 6 Matt Fagerson, 5 Richie Gray, 4 Max Williamson, 3 Zander Fagerson, 2 Johnny Matthews, 1 Jamie Bhatti
Replacements: 16 Gregor Hiddleston, 17 Nathan McBeth, 18 Oli Kebble, 19 Scott Cummings, 20 Euan Ferrie, 21 George Horne, 22 Ross Thompson, 23 Tom Jordan

Zebre: 15 Jacopo Trulla, 14 Pierre Bruno, 13 Luca Morisi (c), 12 Damiano Mazza, 11 Simone Gesi, 10 Giovanni Montemauri, 9 Alessandro Fusco, 8 Davide Ruggeri, 7 Bautista Stavile, 6 Giacomo Ferrari, 5 Leonard Krumov, 4 Matteo Canali, 3 Muhamed Hasa, 2 Giampietro Ribaldi, 1 Danilo Fischetti
Replacements: 16 Tommaso Di Bartolomeo, 17 Alessio Sanavia, 18 Riccardo Genovese, 19 David Sisi, 20 Taina Fox-Matamua, 21 Ratko Jelic, 22 Tiff Eden, 23 Fetuli Paea

Venue: Scotstoun Stadium
Kick-off: 19.35 IRE & UK/20.35 ITA & SA
Referee: Peter Martin (IRFU)
Assistant Referees: Hollie Davidson (SRU), Michael Todd (SRU)
TMO: Olly Hodges (IRFU)
Broadcast: Premier Sports, SuperSport, Flo Rugby & URC.tv

Connacht v Leinster

Leinster15 Jimmy O’Brien, 14 Tommy O’Brien, 13 Jamie Osborne, 12 Ciarán Frawley, 11 Rob Russell, 10 Sam Prendergast, 9 Cormac Foley, 8 Jack Conan, 7 Scott Penny (c), 6 Rhys Ruddock, 5 Brian Deeny, 4 Ross Molony, 3 Thomas Clarkson, 2 Rónan Kelleher, 1 Ed Byrne
Replacements:
16 Dan Sheehan, 17 Michael Milne, 18 Michael Ala’alatoa, 19 Ryan Baird, 20 Max Deegan, 21 Luke McGrath, 22 Harry Byrne, 23 Charlie Ngatai

Connacht: 15 Santiago Cordero, 14 Shane Jennings, 13 David Hawkshaw, 12 Cathal Forde, 11 Shane Mallon, 10 Jack Carty (c), 9 Caolin Blade, 8 Sean Jansen, 7 Conor Oliver, 6 Cian Prendergast, 5 Niall Murray, 4 Joe Joyce, 3 Finlay Bealham, 2 Dave Heffernan, 1 Peter Dooley
Replacements:
16 Dylan Tierney-Martin, 17 Denis Buckley, 18 Jack Aungier, 19 Darragh Murray, 20 Seán O’Brien, 21 Colm Reilly, 22 Byron Ralston, 23 Tom Daly

Venue: RDS Arena
Kick-off: 19.35 IRE & UK/20.35 ITA & SA
Referee: Chris Busby (IRFU)
Assistant Referees: Eoghan Cross (IRFU), Jonathan Erskine (IRFU)
TMO: Colin Stanley (IRFU)
Broadcast: TG4, Premier Sports, SuperSport, Flo Rugby & URC.tv

Saturday

Stormers v Lions

Stormers: 15 Sacha Feinberg-Mngomezulu, 14 Suleiman Hartzenberg, 13 Wandisile Simelane, 12 Dan du Plessis, 11 Angelo Davids, 10 Manie Libbok, 9 Herschel Jantjies, 8 Hacjivah Dayimani, 7 Ben-Jason Dixon, 6 Evan Roos, 5 Ruben van Heerden, 4 Salmaan Moerat (c), 3 Neethling Fouche, 2 Andre-Hugo Venter, 1 Sti Sithole
Replacements:
16 Joseph Dweba, 17 Brok Harris, 18 Frans Malherbe, 19 Adre Smith, 20 Marcel Theunissen, 21 Stefan Ungerer, 22 Jean-Luc du Plessis, 23 Ben Loader

Lions: 15 Quan Horn, 14 Rabz Maxwane, 13 Erich Cronje, 12 Jordan Hendrikse, 11 Edwill van der Merwe, 10 Sanele Nohamba, 9 Morne van den Berg, 8 Francke Horn, 7 Emmanuel Tshituka, 6 JC Pretorius, 5 Ruan Delport, 4 Willem Alberts (c), 3 Asenathi Ntlabakanye, 2 PJ Botha, 1 Morgan Naude
Replacements: 16 Jaco Visagie, 17 JP Smith, 18 Ruan Dreyer, 19 Etienne Oosthuizen, 20 Reinhard Nothnagel, 21 Izan Eseterhuizen, 22 Marius Louw, 23 Gianni Lombard

Venue: DHL Stadium
Kick-off: 12.45 IRE & UK/13.45 ITA & SA
Referee: Marius van der Westhuizen (SARU)
Assistant Referees: Griffin Colby (SARU), Hanru van Rooyen (SARU)
TMO: Christi du Preez (SARU)
Broadcast: SuperSport, Premier Sports, Flo Rugby & URC.tv

Benetton v Edinburgh

United Rugby Championship: Predicting how dramatic final round will shape quarter-finals

Benetton: 15 Rhyno Smith, 14 Ignacio Mendy, 13 Tommaso Menoncello, 12 Ignacio Brex, 11 Onisi Ratave, 10 Tomas Albornoz, 9 Andy Uren, 8 Toa Halafihi, 7 Michele Lamaro (c), 6 Alessandro Izekor, 5 Eli Snyman, 4 Niccolò Cannone, 3 Simone Ferrari, 2 Giacomo Nicotera, 1 Thomas Gallo
Replacements:
16 Gianmarco Lucchesi, 17 Mirco Spagnolo, 18 Giosué Zilocchi, 19 Edoardo Iachizzi, 20 Lorenzo Cannone, 21 Alessandro Garbisi, 22 Jacob Umaga, 23 Marco Zanon

Edinburgh15 James Lang, 14 Jake Henry, 13 Matt Currie, 12 Chris Dean, 11 Duhan van der Merwe, 10 Ben Healy, 9 Ali Price, 8 Viliame Mata, 7 Luke Crosbie, 6 Jamie Ritchie, 5 Grant Gilchrist (c), 4 Sam Skinner, 3 WP Nel, 2 Ewan Ashman, 1 Pierre Schoeman
Replacements:
16 Dave Cherry, 17 Boan Venter, 18 Javan Sebastian, 19 Marshall Sykes, 20 Hamish Watson, 21 Ben Vellacott, 22 Cammy Scott, 23 Mark Bennett

Venue: Stadio Monigo, Treviso
Kick-off: 13.00 IRE & UK/14.00 ITA & SA
Referee: Ben Whitehouse (WRU)
Assistant Referees: Filippo Russo (FIR), Alex Frasson (FIR)
TMO: Aled Griffiths (WRU)
Broadcast: Sky Italia, Premier Sports, SuperSport, Flo Rugby & URC.tv

Scarlets v Dragons

Scarlets: 15 Ioan Nicholas, 14 Tomi Lewis, 13 Johnny Williams, 12 Eddie James, 11 Ryan Conbeer, 10 Sam Costelow, 9 Gareth Davies, 8 Carwyn Tuipulotu, 7 Dan Davis, 6 Taine Plumtree, 5 Sam Lousi, 4 Alex Craig, 3 Harri O’Connor, 2 Ryan Elias (c), 1 Kemsley Mathias
Replacments: 16 Shaun Evans, 17 Wyn Jones, 18 Sam Wainwright, 19 Morgan Jones, 20 Jarrod Taylor, 21 Kieran Hardy, 22 Ioan Lloyd, 23 Macs Page

Dragons: 15 Ewan Rosser, 14 Rio Dyer, 13 Joe Westwood, 12 Aneurin Owen, 11 Chris Hollis, 10 Will Reed, 9 Rhodri Williams (c), 8 Aaron Wainwright, 7 Taine Basham, 6 Ryan Woodman, 5 Matthew Screech, 4 Ben Carter, 3 Chris Coleman, 2 Brodie Coghlan, 1 Rhodri Jones
Replacements: 16 James Benjamin, 17 Rodrigo Martinez, 18 Dmitri Arhip, 19 George Nott, 20 Dan Lydiate, 21 Che Hope, 22 Steff Hughes, 23 Sio Tomkinson

Venue: Stadio Monigo, Treviso
Kick-off: 15.00 IRE & UK/16.00 ITA & SA
Referee: Craig Evans (WRU)
Assistant Referees: Rhys Jones (WRU), Nathan James (WRU)
TMO: Keith David (WRU)
Broadcast: S4C, Premier Sports, SuperSport, Flo Rugby & URC.tv

Sharks v Bulls

Sharks: 15 Aphelele Fassi, 14 Werner Kok, 13 Ethan Hooker, 12 Francois Venter (c), 11 Eduan Keyter, 10 Siya Masuku, 9 Cameron Wright, 8 Phepsi Buthelezi, 7 Vincent Tshituka, 6 James Venter, 5 Gerbrandt Grobler, 4 Corne Rahl, 3 Vincent Koch, 2 Bongi Mbonambi, 1 Ox Nche
Replacements: 16 Fez Mbatha, 17 Ntuthuko Mchunu, 18 Khwezi Mona, 19 Lappies Labuschagne, 20 Dylan Richardson, 21 Bradley Davids, 22 Boeta Chamberlain, 23 Diego Appollis

Bulls: 15 Willie le Roux, 14 Canan Moodie, 13 David Kriel, 12 Harold Vorster, 12 Harold Vorster, 11 Kurt-Lee Arendse, 10 Johan Goosen, 9 Embrose Papier, 8 Cameron Hanekom, 7 Elrigh Louw, 6 Marco van Staden, 5 Ruan Nortje (c), 4 Ruan Vermaak, 3 Wilco Louw, 2 Johan Grobbelaar, 1 Gerhard Steenekamp
Replacements: 16 Akker van der Merwe, 17 Simphiwe Matanzima, 18 Francois Klopper, 19 Reinhardt Ludwig, 20 Nizaam Carr, 21 Keagan Johannes, 22 Chris Smith, 23 Sebastian de Klerk

Venue: Kings Park
Kick-off: 15.10 IRE & UK/16.10 ITA & SA
Referee: Morne Ferreira (SARU)
Assistant Referees: Cwengile Jadzweni (SARU), Dylen November (SARU)
TMO: Marius Jonker (SARU)
Broadcast: SuperSport, Premier Sports, Flo Rugby & URC.tv

Munster v Ulster

Munster: 15 Simon Zebo, 14 Calvin Nash, 13 Seán O’Brien, 12 Rory Scannell, 11 Shane Daly, 10 Jack Crowley, 9 Craig Casey, 8 Jack O’Donoghue, 7 Alex Kendellen, 6 Peter O’Mahony, 5 Tadhg Beirne (c), 4 RG Snyman, 3 Stephen Archer, 2 Niall Scannell, 1 Jeremy Loughman
Replacements:
16 Eoghan Clarke, 17 John Ryan, 18 Oli Jager, 19 Tom Ahern, 20 Gavin Coombes, 21 Conor Murray, 22 Joey Carbery, 23 John Hodnett

Ulster: 15 Ethan McIlroy, 14 Mike Lowry, 13 Will Addison, 12 Stuart McCloskey, 11 Jacob Stockdale, 10 Billy Burns, 9 John Cooney, 8 Nick Timoney, 7 David McCann, 6 Cormac Izuchukwu, 5 Alan O’Connor (c), 4 Kieran Treadwell, 3 Tom O’Toole, 2 Rob Herring, 1 Eric O’Sullivan
Replacements:
16 Tom Stewart, 17 Andy Warwick, 18 Scott Wilson, 19 Harry Sheridan, 20 Matty Rea, 21 Nathan Doak, 22 Jude Postlethwaite, 23 Stewart Moore

Venue: Thomond Park
Kick-off: 17.15 IRE & UK/18.15 ITA & SA
Referee: Frank Murphy (IRFU)
Assistant Referees: Robbie Jenkinson (IRFU), Andrew Fogarty (IRFU)
TMO: Andrew Brace (IRFU)
Broadcast: RTÉ, Premier Sports, SuperSport, Flo Rugby & URC.tv

Cardiff Rugby v Ospreys

Cardiff: 15 Cameron Winnett, 14 Theo Cabango, 13 Rey Lee-Lo, 12 Ben Thomas (c), 11 Mason Grady, 10 Tinus de Beer, 9 Ellis Bevan, 8 Alun Lawrence, 7 James Botham, 6 Ben Donnell, 5 Rory Thornton, 4 Shane Lewis-Hughes, 3 Keiron Assiratti, 2 Evan Lloyd, 1 Rhys Carre
Replacement: 16 Efan Daniel, 17 Corey Domachowski, 18 Rhys Litterick, 19 Seb Davies, 20 Lopeti Timani, 21 Willis Halaholo, 22 Jacob Beetham, 23 Gabriel Hamer-Webb

Ospreys: 15 Max Nagy, 14 Luke Morgan, 13 Owen Watkin, 12 Keiran Williams, 11 Keelan Giles, 10 Dan Edwards, 9 Reuben Morgan-Williams, 8 Morgan Morris, 7 Justin Tipuric (c), 6 Jac Morgan, 5 Huw Sutton, 4 James Ratti, 3 Tom Botha, 2 Dewi Lake, 1 Nicky Smith
Replacements: 16 Sam Parry, 17 Gareth Thomas, 18 Rhys Henry, 19 Victor Sekekete, 20 Harri Deaves, 21 Luke Davies, 22 Owen Williams, 23 Harri Houston

Venue: Cardiff City Stadium, Cardiff
Kick-off: 17.30 IRE & UK/18.30 ITA & SA
Referee: Adam Jones (WRU)
Assistant Referees: Maickel English (WRU), Elgan Williams (WRU)
TMO: Tom Spurrier (WRU)
Broadcast: BBC Wales, Premier Sports, SuperSport, Flo Rugby & URC.tv

READ MORE: Bulls to tackle a Springbok-laden Sharks in crunch South African URC derby