Clermont at full strength for Northampton encounter

Date published: January 11 2019

There are six games scheduled in the Challenge Cup on Saturday with the round concluding with a vital match between Clermont and Northampton.

RC Enisei vs Bristol

RC Enisei: 15 Timur Maslov, 14 Mikhail Babaev, 13 Sergey Trishin, 12 Dmitrii Gerasimov, 11 Denis Simplikevich, 10 Ramil Gaisin, 9 Alexey Shcherban, 8 Maxim Gargalic, 7 Andrey Temnov, 6 Mikheil Gachechiladze, 5 Evgeny Elgin, 4 Uldis Saulite (c), 3 Innokentiy Zykov, 2 Shamil Magomedov, 1 Sergey Sekisov
Replacements: 16 Shalva Mamukashvili, 17 Andrei Polivalov, 18 Evgenii Pronenko, 19 Dmitrii Krotov, 20 Roman Biakov, 21 Efim Riabischuk, 22 Aleksei Mikhaltsov, 23 Vitalii Orlov

Bristol: 15 Mat Protheroe, 14 Tom Pincus, 13 Piers O’Conor, 12 Sam Bedlow, 11 Luke Daniels, 10 Callum Sheedy, 9 Andy Uren, 8 Jordan Crane (c), 7 Jake Heenan, 6 Nick Haining, 5 Joe Joyce, 4 Ed Holmes, 3 Jake Armstrong, 2 Nick Fenton-Wells, 1 Jake Woolmore
Replacements: 16 Harry Thacker, 17 Ollie Dawe, 18 Lewis Thiede, 19 John Hawkins, 20 Sam Graham, 21 Nic Stirzaker, 22 Tiff Eden, 23 Charlie Powell

Venue: Yug Stadium
Kick-off: 15:00 local (12:00 GMT)
Referee: Nika Amashukeli (Georgia)
Assistant referees: Tornike Gvirjishvili (Georgia), Irakli Tchanukvadze (Georgia)

Benetton vs Agen

Benetton: 15 Luca Sperandio, 14 Iliesa Ratuva Tavuyara, 13 Marco Zanon, 12 Luca Morisi, 11 Monty Ioane, 10 Ian McKinley, 9 Tito Tebaldi, 8 Toa Halafihi, 7 Marco Lazzaroni, 6 Seb Negri, 5 Dean Budd (c), 4 Irne Herbst, 3 Tiziano Pasquali, 2 Luca Bigi, 1 Nicola Quaglio
Replacements: 16 Tomas Baravalle, 17 Alberto de Marchi, 18 Simone Ferrari, 19 Marco Fuser, 20 Federico Ruzza, 21 Giorgio Bronzini, 22 Antonio Rizzi, 23 Tommaso Iannone

Agen: 15 Loris Tolot, 14 Benito Masilevu, 13 Johann Sadie, 12 Sam Vaka, 11 Fouad Yaha, 10 Leo Berdeu, 9 Hugo Verdu, 8 Loic Hocquet, 7 Yoan Tanga, 6 Facundo Bosch, 5 Thomas Murday (c), 4 Andres Zafra Tarazona, 3 Alex Burin, 2 Paula Ngauamo, 1 Giorgi Tetrashvili
Replacements: 16 Marc Barthomeuf, 17 Maxime Radaelli, 18 Xerom Civil, 19 Mickael De Marco, 20 Romain Briatte, 21 Lucas Rubio, 22 Thomas Vincent, 23 Nicolas Metge

Venue: Stadio Comunale di Monigo
Kick-off: 14:00 GMT
Referee: Ben Blain (Scotland)
Assistant referees: Finlay Brown (Scotland), Hollie Davidson (Scotland)

Ospreys vs Worcester

Ospreys: 15 Dan Evans, 14 George North, 13 Cory Allen, 12 Scott Williams, 11 Keelan Giles, 10 Luke Price, 9 Aled Davies, 8 Sam Cross, 7 Justin Tipuric (c), 6 Olly Cracknell, 5 James King, 4 Lloyd Ashley, 3 Alex Jeffries, 2 Scott Baldwin, 1 Gareth Thomas
Replacements: 16 Scott Otten, 17 Rowan Jenkins, 18 Gheorghe Gajion, 19 Will Griffiths, 20 Rob McCusker, 21 Thomas Habberfield, 22 Sam Davies, 23 Owen Watkin

Worcester: 15 Scott van Breda, 14 Tom Howe, 13 Ollie Lawrence, 12 Ben Te’o, 11 Dean Hammond, 10 Ryan Mills (c), 9 Jonny Arr, 8 Matt Cox, 7 Marco Mama, 6 Ted Hill, 5 Pierce Phillips, 4 Darren Barry, 3 Simon Kerrod, 2 Joe Taufete’e, 1 Ethan Waller
Replacements: 16 Niall Annett, 17 Jack Cosgrove, 18 Joe Morris, 19 Andrew Kitchener, 20 Carl Kirwan, 21 Michael Heaney, 22 Will Butler, 23 Nick David

Venue: Liberty Stadium
Kick-off: 15:00 GMT
Referee: Alexandre Ruiz (France)
Assistant referees: Laurent Cardona (France), Luc Ramos (France)

Connacht vs Sale Sharks

Connacht: 15 Tiernan O’Halloran, 14 Cian Kelleher, 13 Kyle Godwin, 12 Bundee Aki, 11 Matt Healy, 10 Jack Carty, 9 James Mitchell, 8 Jarrad Butler (c), 7 James Connolly, 6 Eoghan Masterson, 5 James Cannon, 4 Ultan Dillane, 3 Finlay Bealham, 2 Tom McCartney, 1 Denis Buckley
Replacements: 16 Shane Delahunt, 17 Matthew Burke, 18 Conor Carey, 19 Quinn Roux, 20 Colby Fainga’a, 21 Caolin Blade, 22 David Horwitz, 23 Darragh Leader

Sale Sharks: 15 Chris Ashton, 14 Denny Solomona, 13 Sam James, 12 James O’Connor, 11 Aaron Reed, 10 Kieran Wilkinson, 9 Faf de Klerk, 8 Josh Strauss, 7 Tom Curry, 6 Jono Ross (c), 5 James Phillips, 4 Bryn Evans, 3 WillGriff John, 2 Rob Webber, 1 Ross Harrison
Replacements: 16 Curtis Langdon, 17 Tom Bristow, 18 Joe Jones, 19 Andrei Ostrikov, 20 Ben Curry, 21 Will Cliff, 22 Luke James, 23 Cameron Redpath

Venue: Sportsground
Kick-off: 15:00 GMT
Referee: Pierre Brousset (France)
Assistant referees: Adrien Descottes (France), Flavien Hourquet (France)

Harlequins vs Grenoble

Harlequins: 15 Mike Brown, 14 Cadan Murley, 13 Alofa Alofa, 12 Ben Tapuai, 11 Gabriel Ibitoye, 10 Marcus Smith, 9 Danny Care (c), 8 Alex Dombrandt, 7 Semi Kunatani, 6 Renaldo Bothma, 5 Ben Glynn, 4 Matt Symons, 3 Will Collier, 2 Max Crumpton, 1 Lewis Boyce
Replacements: 16 Dave Ward, 17 Joe Marler, 18 Josh Ibuanokpe, 19 Mat Luamanu, 20 Luke Wallace, 21 Charlie Mulchrone, 22 James Lang, 23 Aaron Morris

Grenoble: 15 Gervais Cordin, 14 Lucas Dupont, 13 Etienne Dussartre, 12 Taleta Tupuola, 11 Teiva Jacquelain, 10 Ben Lucas, 9 Theo Nanette, 8 Clement Ancely, 7 Steeve Blanc-Mappaz, 6 Antonin Berruyer (c), 5 Killian Geraci, 4 Mickael Capelli, 3 Beka Gigashvili, 2 Mike Tadjer, 1 Mihai Lazar
Replacements: 16 Alexandre Savonnet, 17 Alexandre Dardet, 18 Ali Oz, 19 Edgar Tuinukuafe, 20 Thibaut Martel, 21 Corentin Glenat, 22 Pablo Uberti, 23 Bastien Guillemin

Venue: Twickenham Stoop
Kick-off: 15:00 GMT
Referee: Mike Adamson (Scotland)
Assistant referees: Lloyd Linton (Scotland), Dave Sutherland (Scotland)

Clermont vs Northampton

Clermont: 15 Peter Betham, 14 Damian Penaud, 13 George Moala, 12 Wesley Fofana, 11 Remi Grosso, 10 Camille Lopez, 9 Morgan Parra (c), 8 Peceli Yato, 7 Judicaël Cancoriet, 6 Arthur Iturria, 5 Sébastien Vahaamahina, 4 Sitaleki Timani, 3 Davit Zirakashvili, 2 Benjamin Kayser, 1 Etienne Falgoux
Replacements: 16 John Ulugia, 17 Loni Uhila, 18 Sipili Falatea, 19 Flip van der Merwe, 20 Damien Chouly, 21 Greig Laidlaw, 22 Pato Fernandez, 23 Rémi Lamerat

Northampton: 15 Ahsee Tuala, 14 Tom Collins, 13 Fraser Dingwall, 12 Luther Burrell, 11 Taqele Naiyaravoro, 10 Dan Biggar, 9 Alex Mitchell, 8 Teimana Harrison, 7 Heinrich Brussow, 6 Courtney Lawes (c), 5 Api Ratuniyarawa, 4 David Ribbans, 3 Ehren Painter, 2 James Fish, 1 Francois van Wyk
Replacements: 16 Reece Marshall, 17 Alex Waller, 18 Ben Franks, 19 Tom Wood, 20 Lewis Ludlam, 21 Cobus Reinach, 22 James Grayson, 23 Andrew Kellaway

Venue: Stade Marcel-Michelin
Kick-off: 21:00 local (20:00 GMT)
Referee: John Lacey (Ireland)
Assistant referees: Frank Murphy (Ireland), Jonny Erskine (Ireland)