Challenge Cup teams: Saturday

Date published: December 7 2018

The Challenge Cup third round continues this Saturday and there are eight games scheduled with Bristol v La Rochelle the standout match.

Enisei-STM v Zebre

Enisei-STM: 15 Nikita Churashov, 14 Aleksei Mikhaltsov, 13 Jurijs Baranovs, 12 Dmitrii Gerasimov, 11 Mikhail Babaev, 10 Iurii Kushnarev, 9 Alexey Shcherban, 8 Anton Rudoi, 7 Maxim Gargalic, 6 Mikheil Gachechiladze, 5 Viacheslav Krasylnyk, 4 Uldis Saulite (c), 3 Innokentiy Zykov, 2 Stanislav Selskii, 1 Valery Morozov
Replacements: 16 Shalva Mamukashvili, 17 Sergey Sekisov, 18 Evgenii Pronenko, 19 Dmitrii Krotov, 20 Victor Kononov, 21 Konstantin Uzunov, 22 Sergey Trishin, 23 Vitalii Orlov

Zebre: 15 Edoardo Padovani, 14 Paula Balekana, 13 Giulio Bisegni, 12 Tommaso Castello (c), 11 Jamie Elliott, 10 Carlo Canna, 9 Guglielmo Palazzani, 8 Renato Giammarioli, 7 Giovanni Licata, 6 Maxime Mbanda, 5 Samuele Ortis, 4 David Sisi, 3 Giosue’ Zilocchi, 2 Massimo Ceciliani, 1 Andrea Lovotti
Replacements: 16 Luhandre Luus, 17 Daniele Rimpelli, 18 Dario Chistolini, 19 Apisai Tauyavuca, 20 Johan Meyer, 21 Josh Renton, 22 Francois Brummer, 23 Tommaso Boni

Venue: Yug Stadium, Sochi
Kick-off: 15:00 local (12:00 GMT)
Referee: Ian Tempest (England)
Assistant referees: Adam Leal (England), Hamish Smales (England)

Timisoara Saracens v Clermont

Timisoara Saracens: 15 Catalin Fercu, 14 Marius Simionescu, 13 Florin Popa, 12 Tevita Manumua, 11 Daniel Vladut Zaharia, 10 Jody Rose, 9 Gabriel Conache, 8 Michael Stewart, 7 Vlad Neculau, 6 Randall Morrison (c), 5 Marius Iftimiciuc, 4 Valentin Poparlan, 3 Horatiu Pungea, 2 Eugen Capatina, 1 Sione Halalilo
Replacements:
16 Andrei Radoi, 17 Henri Boshoff, 18 Mesake Doge, 19 Ionut Muresan, 20 George Tatarus, 21 Gabriel Rupanu, 22 Stephen Shennan, 23 Luke Samoa

Clermont: 15 Peter Betham, 14 Remi Grosso, 13 Apisai Naqalevu, 12 George Moala, 11 Alivereti Raka, 10 Tim Nanai-Williams, 9 Charlie Cassang, 8 Damien Chouly (c), 7 Alexandre Fischer, 6 Judicaël Cancoriet, 5 Flip van der Merwe, 4 Paul Jedrasiak, 3 Mickael Simutoga, 2 Yohan Beheregaray, 1 Loni Uhila
Replacements:
16 John Ulugia, 17 Beka Kakabadze, 18 Sipili Falatea, 19 Jacobus Van Tonder, 20 Maxence Lemardelet, 21 Kevin Viallard, 22 Morgan Parra, 23 Leo Treilles

Venue: Dan Paltinisanu Stadium
Kick-off: 14:30 local (12:30 GMT)
Referee: Craig Evans (Wales)
Assistant referees: Mike English (Wales), Andrew Davies (Wales)

Benetton v Harlequins

Benetton: 15 Jayden Hayward, 14 Luca Sperandio, 13 Tommaso Benvenuti, 12 Luca Morisi, 11 Monty Ioane, 10 Ian McKinley, 9 Tito Tebaldi, 8 Marco Barbini, 7 Braam Steyn, 6 Sebastian Negri, 5 Dean Budd (c), 4 Marco Fuser, 3 Simone Ferrari, 2 Luca Bigi, 1 Nicola Quaglio
Replacements: 16 Hame Faiva, 17 Derrick Appiah, 18 Tiziano Pasquali, 19 Ira Herbst, 20 Giovanni Pettinelli, 21 Dewaldt Duvenage, 22 Alberto Sgarbi, 23 Marco Zanon

Harlequins: 15 Mike Brown, 14 Nathan Earle, 13 Joe Marchant, 12 Francis Saili, 11 Gabriel Ibitoye, 10 James Lang, 9 Charlie Mulchrone, 8 James Chisholm (c), 7 Jack Clifford, 6 Alex Dombrandt, 5 Mat Luamanu, 4 George Merrick, 3 Phil Swainston, 2 Dave Ward, 1 Joe Marler
Replacements: 16 Max Crumpton, 17 Lewis Boyce, 18 Will Collier, 19 Ben Glynn, 20 Paul Lasike, 21 Niall Saunders, 22 Marcus Smith, 23 Cadan Murley

Venue: Stadio Comunale di Monigo
Kick-off: 15:00 local (14:00 GMT)
Referee: Dan Jones (Wales)
Assistant referees: Elgan Williams (Wales), Rhys Jones (Wales)
Television match official: Brian MacNeice (Ireland)

Northampton Saints v Dragons

Northampton Saints: 15 George Furbank, 14 Ollie Sleightholme, 13 Rory Hutchinson, 12 Luther Burrell, 11 Taqele Naiyaravoro, 10 Dan Biggar, 9 Alex Mitchell, 8 Teimana Harrison, 7 Tom Wood, 6 Jamie Gibson, 5 Alex Moon, 4 Api Ratuniyarawa, 3 Ben Franks, 2 James Fish, 1 Alex Waller (c)
Replacements: 16 Reece Marshall, 17 Will Davis, 18 Ehren Painter, 19 David Ribbans, 20 Mitch Eadie, 21 Cobus Reinach, 22 Fraser Strachan, 23 Andrew Kellaway

Dragons: 15 Hallam Amos, 14 Daf Howells, 13 Adam Warren, 12 Jack Dixon, 11 Zane Kirchner, 10 Josh Lewis, 9 Tavis Knoyle, 8 Ollie Griffiths, 7 Nic Cudd, 6 Harrison Keddie, 5 Lewis Evans, 4 Brandon Nansen, 3 Lloyd Fairbrother, 2 Richard Hibbard (c), 1 Ryan Bevington
Replacements: 16 Rhys Lawrence, 17 Aaron Jarvis, 18 Nicky Thomas, 19 Matthew Screech, 20 Huw Taylor, 21 James Benjamin, 22 Rhodri Davies, 23 Jordan Williams

Venue: Franklin’s Gardens
Kick-off: 15:00 GMT
Referee: Thomas Charabas (France)
Assistant referees: Tual Trainini (France), Arnaud Blondel (France)

Connacht v Perpignan

Connacht: 15 Darragh Leader, 14 Cian Kelleher, 13 Kieran Joyce, 12 Bundee Aki, 11 Matt Healy, 10 David Horwitz, 9 James Mitchell, 8 Robin Copeland, 7 Colby Fainga’a, 6 Eoghan Masterson, 5 Quinn Roux, 4 Joe Maksymiw, 3 Finlay Bealham, 2 David Heffernan (c), 1 Peter McCabe
Replacements: 16 Shane Delahunt, 17 Matthew Burke, 18 Dominic Robertson-McCoy, 19 Gavin Thornbury, 20 James Connolly, 21 Caolin Blade, 22 Conor Fitzgerald, 23 Kyle Godwin

Perpignan: 15 Jonathan Bousquet (c), 14 Tima Fainga’anuku, 13 Pierre Lucas, 12 Paul Marty, 11 Eroni Sau, 10 Enzo Selponi, 9 Sadek Degmache, 8 Michael Faleafa, 7 Pierre Reynaud, 6 Johan van Heerden, 5 Berend Botha, 4 Yoann Vivalda, 3 Nicolas Lemaire, 2 Raphael Carbou, 1 Quentin Walcker
Replacements: 16 Manu Leiataua, 17 Kevin Tougne, 18 Sylvain Charlet, 19 Alban Roussel, 20 Edoardo Iachizzi, 21 Tom Ecochard, 22 Afusipa Taumoepeau, 23 Julien Farnoux

Venue: The Sportsground
Kick-off: 15:00 GMT
Referee: Karl Dickson (England)
Assistant referees: Christophe Ridley (England), Matthew O’Grady (England)

Ospreys v Stade Français

Ospreys: 15 Dan Evans, 14 George North, 13 Scott Williams, 12 Cory Allen, 11 Luke Morgan, 10 Sam Davies , 9 Aled Davies, 8 Sam Cross, 7 Justin Tipuric (c), 6 Olly Cracknell, 5 Adam Beard, 4 Lloyd Ashley, 3 Ma’afu Fia, 2 Scott Baldwin, 1 Nicky Smith
Replacements: 16 Scott Otten, 17 Rhodri Jones, 18 Tom Botha, 19 James King, 20 Guido Volpi, 21 Tom Habberfield, 22 James Hook, 23 Owen Watkin

Stade Français: 15 Tony Ensor, 14 Julien Arias, 13 Malietoa Hingano, 12 Alex Arrate, 11 Jimmy Yobo, 10 Morné Steyn, 9 Clement Daguin, 8 Ryan Chapuis, 7 Hendre Stassen, 6 Sylvain Nicolas, 5 Alexandre Flanquart, 4 Mathieu De Giovanni, 3 Giorgi Melikidze, 2 Laurent Sempéré (c), 1 Stéphane Clement
Replacements: 16 Laurent Panis, 17 Siegfried Fisiihoi, 18 Moses Alo-Emile, 19 Willem Alberts, 20 Charlie Francoz, 21 André Warner, 22 Lester Etien, 23 Djibril Camara

Venue: Liberty Stadium
Kick-off: 15:00 GMT
Referee: Craig Maxwell-Keys (England)
Assistant referees: Dean Richards (England), Roy Maybank (England)

Bristol Bears v La Rochelle

Bristol: 15 Mat Protheroe, 14 Tom Pincus, 13 Piers O’Conor, 12 Will Hurrell, 11 Charlie Powell, 10 Callum Sheedy, 9 Harry Randall, 8 Jack Lam, 7 Dan Thomas, 6 Jake Heenan (c), 5 Aly Muldowney, 4 Joe Joyce, 3 Lewis Thiede, 2 Harry Thacker, 1 Yann Thomas
Replacements: 16 Tom Lindsay, 17 Jake Woolmore, 18 Jake Armstrong, 19 John Hawkins, 20 Nick Haining, 21 Nick Stirzaker, 22 Sam Bedlow, 23 Alapati Leiua

La Rochelle: 15 Vincent Rattez, 14 Jérémy Sinzelle, 13 Geoffrey Doumayrou, 12 Jules Favre, 11 Marc Andreu, 10 Maxime Lafage, 9 Tawera Kerr-Barlow, 8 Victor Vito (c), 7 Grégory Alldritt, 6 Zeno Kieft, 5 Thomas Jolmes, 4 Mathieu Tanguy, 3 Uini Atonio, 2 Jean-Charles Orioli, 1 Léo Aouf
Replacements: 16 Hikairo Forbes, 17 Mike Corbel, 18 Sila Puafisi, 19 Romain Sazy, 20 Kevin Gourdon, 21 Alexi Bales, 22 Eliott Roudil, 23 Botia Veivuke

Venue: Ashton Gate
Kick-off: 15:00 GMT
Referee: Ben Whitehouse (Wales)
Assistant referees: Gwyn Morris (Wales), Aled Evans (Wales)

Bordeaux-Bègles v Sale Sharks

Bordeaux-Begles: 15 Darly Domvo, 14 Nicolas Plazy, 13 Jean-Baptiste Dubié (c), 12 Julien Rey, 11 Eto Nabuli, 10 Lucas Meret, 9 Jules Gimbert, 8 Leroy Houston, 7 Cameron Woki, 6 Luke Braid, 5 Cyril Cazeaux, 4 Mariano Galarza, 3 Lasha Tabidze, 2 Maxime Lamothe, 1 Laurent Delboubes
Replacements: 16 Florian Dufour, 17 Thierry Paiva, 18 Viliamu Afatia, 19 Luke Jones, 20 Afa Amosa, 21 Lucas Lebraud, 22 Simon Desaubies, 23 Romain Buros

Sale Sharks: 15 Chris Ashton, 14 Denny Solomona, 13 Sam James, 12 Luke James, 11 Paulo Odogwu, 10 Kieran Wilkinson, 9 Will Cliff, 8 Josh Strauss (c), 7 Ben Curry, 6 Jean-Luc du Preez, 5 Andrei Ostrikov, 4 Bryn Evans, 3 Joe Jones, 2 Curtis Langdon, 1 Tom Bristow
Replacements: 16 Nic Dolly, 17 Ross Harrison, 18 Alexandru Tarus, 19 James Phillips, 20 Josh Beaumont, 21 Faf de Klerk, 22 Robert du Preez, 23 Connor Doherty

Venue: Stade Chaban-Delmas
Kick-off: 19:00 local (18:00 GMT)
Referee: Ian Davies (Wales)
Assistant referees: Wayne Davies (Wales), Dewi Phillips (Wales)
Television match official: Sean Brickell (Wales)