Key players return from injury for Edinburgh and Wasps

Date published: December 5 2019

Round Three of the Challenge Cup kicks off on Friday with three games taking place, starting with Enisei-STM hosting Castres in Krasnodar.

Enisei-STM v Castres

Enisei-STM: 15 Earll Douwrie, 14 Davit Meskhi, 13 Hendrik Marais, 12 Dmitrii Gerasimov, 11 Bjorn Basson, 10 Aleksandr Budychenko, 9 Alexey Shcherban, 8 Jeremy Jordaan, 7 Andrey Temnov, 6 Mikheil Gachechiladze, 5 Evgeny Elgin, 4 Uldis Saulite (c), 3 Innokentiy Zykov, 2 Stanislav Selskii, 1 Nika Khatiashvili
Replacements: 16 Shamil Magomedov, 17 German Davydov, 18 Azat Musin, 19 James Brown, 20 Aleksei Tseitsin, 21 Konstantin Uzunov, 22 Gordon Dean, 23 Maxim Gargalic

Castres: 15 Julien Caminati, 14 Martin Laveau, 13 Florian Vialelle, 12 Yann David, 11 Armand Batlle, 10 Thomas Fortunel, 9 Ludovic Radosavljevic, 8 Maama Vaipulu, 7 Camille Gerondeau, 6 Baptiste Delaporte (c), 5 Dorian Clerc, 4 Loic Jacquet, 3 Matthew Tierney, 2 Jody Jenneker, 1 Wayan de Benedittis
Replacements: 16 Paul Sauzaret, 17 Tudor Stroe, 18 Karena Wihongi, 19 Kevin Gimeno, 20 Victor Moreaux, 21 Jérémy Fernandez, 22 Pierre Tatre, 23 Clément Clavieres

Venue: Kuban Stadium, Krasnodar
Kick-off: 19:00 local (16:00 GMT)
Referee: Nika Amashukeli (Georgia)

Agen v Bordeaux-Begles

Agen: 15 Mathieu Lamoulie, 14 JJ Taulagi, 13 Sam Vaka, 12 Jordan Puletua, 11 Valentin Saurs, 10 Raphaël Lagarde, 9 Xavier Chauveau, 8 Dylan Hayes, 7 Romain Briatte (c), 6 Gauthier Maravat, 5 Pierce Phillips, 4 Adrian Motoc, 3 Walter Desmaison, 2 Fernandez Correa, 1 Malino Vanai
Replacements: 16 Loris Zarantonello, 17 Morgan Phelipponneau, 18 Corentin Chabeaudie, 19 Sacha Yahi, 20 Aurelien Ricart, 21 Titouan Pouzoullic, 22 Thomas Vincent, 23 Alban Conduche

Bordeaux-Begles: 15 Nans Ducuing, 14 Geoffrey Cros, 13 Ulupano Seuteni, 12 Seta Tamanivalu, 11 Romain Buros, 10 Matthieu Jalibert, 9 Maxime Lucu, 8 Marco Tauleigne, 7 Beka Gorgadze, 6 Alexandre Roumat, 5 Jandré Marais (c), 4 Cyril Cazeaux, 3 Lekso Kaulashvili, 2 Clement Maynadier, 1 Thierry Paiva
Replacements: 16 Adrien Pélissié, 17 Laurent Delboubes, 18 Lasha Tabidze, 19 Masalosalo Tutaia, 20 Ian Kitwanga, 21 Yann Lesgourgues, 22 Ben Botica, 23 Jean-Baptiste Dubié

Venue: Stade Armandie
Kick-off: 20:00 local (19:00 GMT)
Referee: Ian Tempest (England)

Edinburgh v Wasps

Edinburgh: 15 Blair Kinghorn, 14 Darcy Graham, 13 James Johnstone, 12 George Taylor, 11 Duhan van der Merwe, 10 Simon Hickey, 9 Henry Pyrgos, 8 Nick Haining, 7 Hamish Watson, 6 Jamie Ritchie, 5 Grant Gilchrist, 4 Ben Toolis, 3 Simon Berghan, 2 Stuart McInally (c), 1 Pierre Schoeman
Replacements: 16 Michael Willemse, 17 Jamie Bhatti, 18 Pietro Ceccarelli, 19 Sam Thomson, 20 Viliame Mata, 21 Nic Groom, 22 Jaco van der Walt, 23 Damien Hoyland

Wasps: 15 Rob Miller, 14 Zach Kibirige, 13 Malakai Fekitoa, 12 Michael Le Bourgeois, 11 Josh Bassett, 10 Lima Sopoaga, 9 Dan Robson (c), 8 Sione Vailanu, 7 Nizaam Carr, 6 Jack Willis, 5 Tim Cardall, 4 Theo Vukasinovic, 3 Kieran Brookes, 2 Tommy Taylor, 1 Zurabi Zhvania
Replacements: 16 Tom Cruse, 17 Tom West, 18 Jeff Toomaga-Allen, 19 Brad Shields, 20 Thomas Young, 21 Ashley Johnson, 22 Will Porter, 23 Jimmy Gopperth

Venue: Murrayfield
Kick-off: 19:35 GMT
Referee: George Clancy (Ireland)