Josh Adams starts for Cardiff Rugby against Ospreys

Date published: October 1 2021 - News Desk

The United Rugby Championship’s Round Two action is set for kick-off as eight matches take place, ending with the Dragons against champions Leinster on Sunday.

Check on all the team news for the weekend, including Friday’s games, while we also attempt to predict the results of the fixtures.

Friday

Scarlets v Lions

Prediction: Scarlets by 20

The teams:

Scarlets: 15 Johnny McNicholl, 14 Tom Rogers, 13 Jonathan Davies (c), 12 Scott Williams, 11 Steff Evans, 10 Sam Costelow, 9 Kieran Hardy, 8 Sione Kalamafoni, 7 Dan Davis, 6 Blade Thomson, 5 Tom Price, 4 Jac Price, 3 WillGriff John, 2 Ryan Elias, 1 Rob Evans
Replacements: 16 Marc Jones, 17 Phil Price, 18 Samson Lee, 19 Morgan Jones, 20 Shaun Evans, 21 Dane Blacker, 22 Dan Jones, 23 Ioan Nicholas

Lions: 15 EW Viljoen, 14 Jamba Ulengo, 13 Wandisile Simelane, 12 Burger Odendaal (c), 11 Rabz Maxwane, 10 Jordan Hendrikse, 9 Andre Warner, 8 Francke Horn, 7 Vincent Tshituka, 6 Jaco Kriel, 5 Pieter Jansen van Vuren, 4 Ruben Schoeman, 3 Carlu Sadie, 2 Jaco Visagie, 1 Ruan Dreyer
Replacements: 16 PJ Botha, 17 Sti Sithole, 18 Asenathi Ntlabakanye, 19 Reinhard Nothnagel, 20 Sibusiso Sangweni, 21 Morne van den Berg, 22 Eddie Fouche, 23 Divan Rossouw

Venue: Parc y Scarlets
Kick-off: 19:35 BST (18:35 GMT)
Referee: Andrea Piardi (FIR)
Assistant Referees: Elgan Williams (WRU), Tom Spurrier (WRU)
TMO: Stefano Penne (FIR)

Connacht v Bulls

Prediction: Connacht by 9

The teams:

Connacht: 15 Tiernan O’Halloran, 14 John Porch, 13 Tom Farrell, 12 Tom Daly, 11 Mack Hansen, 10 Jack Carty, 9 Kieran Marmion, 8 Abraham Papali’i, 7 Jarrad Butler (c), 6 Cian Prendergast, 5 Ultan Dillane, 4 Oisin Dowling, 3 Finlay Bealham, 2 Dave Heffernan, 1 Jordan Duggan
Replacements: 16 Shane Delahunt, 17 Matthew Burke, 18 Jack Aungier, 19 Leva Fifita, 20 Conor Oliver, 21 Caolin Blade, 22 Paul Boyle, 23 Sammy Arnold

Bulls: 15 Ruan Combrinck, 14 Cornal Hendricks, 13 Lionel Mapoe, 12 Harold Vorster, 11 Stravino Jacobs, 10 Johan Goosen, 9 Zak Burger, 8 Elrigh Louw, 7 Arno Botha, 6 Marcell Coetzee (c), 5 Ruan Nortje, 4 Walt Steenkamp, 3 Jacques van Rooyen, 2 Joe van Zyl, 1 Lizo Gqoboka
Replacements: 16 Bismarck du Plessis, 17 Simphiwe Matanzima, 18 Mornay Smith, 19 Janko Swanepoel, 20 Jacques du Plessis, 21 Embrose Papier, 22 Chris Smith, 23 Stedman Gans

Venue: The Sportsground
Kick-off: 19:35 BST (18:35 GMT)
Referee: Ben Blain (SRU)
Assistant Referees: Paul Haycock (IRFU), Andrew Cole (IRFU)
TMO: Andrew McMenemy (SRU)

Saturday

Benetton v Edinburgh

Prediction: Benetton by 6

The teams:

Benetton: 15 Andries Coetzee, 14 Ratuva Tavuyara, 13 Tommaso Menoncello, 12 Joaquin Riera, 11 Monty Ioane, 10 Tomas Albornoz, 9 Dewaldt Duvenage (c), 8 Riccardo Favretto, 7 Michele Lamaro, 6 Giovanni Pettinelli, 5 Federico Ruzza, 4 Carl Wegner, 3 Tiziano Pasquali, 2 Gianmarco Lucchesi, 1 Nahuel Chaparro
Replacements: 16 Giacomo Nicotera, 17 Federico Zani, 18 Ivan Nemer, 19 Niccolò Cannone, 20 Lorenzo Cannone, 21 Callum Braley, 22 Leonardo Marin, 23 Tommaso Benvenuti

Edinburgh: 15 Henry Immelman, 14 Darcy Graham, 13 Mark Bennett, 12 James Lang, 11 Jack Blain, 10 Jaco van der Walt, 9 Ben Vellacott, 8 Viliame Mata, 7 Connor Boyle, 6 Jamie Ritchie, 5 Grant Gilchrist (c), 4 Jamie Hodgson, 3 WP Nel, 2 Stuart McInally, 1 Boan Venter
Replacements: 16 Dave Cherry, 17 Pierre Schoeman, 18 Lee-Roy Atalifo, 19 Pierce Phillips, 20 Luke Crosbie, 21 Charlie Shiel, 22 Chris Dean, 23 Ramiro Moyano

Venue: Stadio Monigo
Kick-off: 14:00 local (13:00 BST, 12:00 GMT)
Referee: Craig Evans (WRU)
Assistant Referees: Manuel Bottino (FIR), Filippo Russo (FIR)
TMO: Jon Mason (WRU)

Glasgow Warriors v Sharks

Prediction: Glasgow by 8

The teams:

Glasgow Warriors: 15 Cole Forbes, 14 Kyle Steyn, 13 Sione Tuipolotu, 12 Sam Johnson, 11 Rufus McLean, 10 Ross Thompson, 9 George Horne, 8 Jack Dempsey, 7 Thomas Gordon, 6 Ryan Wilson, 5 Scott Cummings, 4 Richie Gray, 3 Murray McCallum, 2 Fraser Brown, 1 Jamie Bhatti
Replacements: 16 George Turner, 17 Brad Thyer, 18 Murphy Walker, 19 Lewis Bean, 20 Ally Miller, 21 Jamie Dobie, 22 Pete Horne, 23 Stafford McDowall

Sharks: 15 Curwin Bosch, 14 Yaw Penxe, 13 Werner Kok, 12 Murray Koster, 11 Thaakir Abrahams, 10 Boeta Chamberlain, 9 Ruan Pienaar, 8 Phepsi Buthelezi (c), 7 Gerbrandt Grobler, 6 Dylan Richardson, 5 Ruben van Heerden, 4 Le Roux Roets, 3 Thomas du Toit, 2 Fez Mbatha, 1 Khwezi Mona
Replacements: 16 Kerron van Vuuren, 17 Ntuthuko Mchunu, 18 Lourens Adriaanse, 19 Hyron Andrews, 20 Thembelani Bholi, 21 James Venter, 22 Tian Meyer, 23 Jeremy Ward

Venue: Scotstoun Stadium
Kick-off: 15:00 BST (14:00 GMT)
Referee: Ben Whitehouse (WRU)
Assistant Referees: Finlay Brown (SRU), Dunx McClement (SRU)
TMO: Ian Davies (WRU)

 

Zebre v Ulster

Prediction: Ulster by 15

The teams:

Zebre: 15 Junior Laloifi, 14 Gabriele Di Giulio, 13 Giulio Bisegni (c), 12 Tommaso Boni, 11 Asaeli Tuivuaka, 10 Carlo Canna, 9 Alessandro Fusco, 8 Giovanni Licata, 7 Potu Junior Leavasa, 6 Maxime Mbandà, 5 Leonard Krumov, 4 David Sisi, 3 Matteo Nocera, 2 Luca Bigi, 1 Danilo Fischetti
Replacements: 16 Oliviero Fabiani, 17 Andrea Lovotti, 18 Ion Neculai, 19 Andrea Zambonin, 20 Renato Giammarioli, 21 Guglielmo Palazzani, 22 Antonio Rizzi, 23 Jacopo Trulla

Ulster: 15 Will Addison, 14 Craig Gilroy, 13 James Hume, 12 Stewart Moore, 11 Ethan McIlroy, 10 Billy Burns, 9 Nathan Doak, 8 David McCann, 7 Nick Timoney, 6 Matty Rea, 5 Mick Kearney, 4 Alan O’Connor (c), 3 Tom O’Toole, 2 Rob Herring, 1 Eric O’Sullivan
Replacements: 16 Brad Roberts, 17 Callum Reid, 18 Marty Moore, 19 Sam Carter, 20 Sean Reidy, 21 David Shanahan, 22 Mike Lowry, 23 Ben Moxham

Venue: Stadio Sergio Lanfranchi
Kick-off: 18:15 local (17:15 BST, 16:15 GMT)
Referee: Sam Grove-White (SRU)
Assistant Referees: Clara Munarini (FIR), Luca Trentin (FIR)
TMO: Wayne Davies (WRU)

Munster v Stormers

Prediction: Munster by 18

The teams:

Munster: 15 Mike Haley, 14 Calvin Nash, 13 Keith Earls, 12 Rory Scannell, 11 Shane Daly, 10 Joey Carbery, 9 Craig Casey, 8 Gavin Coombes, 7 Jack O’Donoghue, 6 Peter O’Mahony (c), 5 Fineen Wycherley, 4 Jean Kleyn, 3 Keynan Knox, 2 Niall Scannell, 1 Dave Kilcoyne
Replacements: 16 Diarmuid Barron, 17 Jeremy Loughman, 18 Stephen Archer, 19 RG Snyman, 20 Jack O’Sullivan, 21 Rowan Osborne, 22 Ben Healy, 23 Simon Zebo

Stormers: 15 Warrick Gelant, 14 Sergeal Petersen, 13 Ruhan Nel, 12 Dan du Plessis, 11 Leolin Zas, 10 Manie Libbok, 9 Stefan Ungerer, 8 Evan Roos, 7 Willie Engelbrecht, 6 Nama Xaba, 5 Salmaan Moerat, 4 Adre Smith, 3 Neethling Fouche, 2 Scarra Ntubeni, 1 Brok Harris
Replacements: 16 Andre-Hugo Venter, 17 Leon Lyons, 18 Sazi Sandi, 19 Ernst van Rhyn, 20 Marcel Theunissen, 21 Godlen Masimla, 22 Tim Swiel, 23 Rikus Pretorius

Venue: Thomond Park
Kick-off: 19:35 BST (18:35 GMT)
Referee: Andrew Brace (IRFU)
Assistant Referees: Oisin Quinn (IRFU), Daniel Carson (IRFU)
TMO: Andrew McMenemy (SRU)

Ospreys v Cardiff Rugby

Prediction: Cardiff by 4

The teams:

Ospreys: 15 Max Nagy, 14 Mat Protheroe, 13 Michael Collins, 12 Owen Watkin, 11 Luke Morgan, 10 Gareth Anscombe, 9 Rhys Webb (c), 8 Morgan Morris, 7 Jac Morgan, 6 Will Griffiths, 5 Rhys Davies, 4 Bradley Davies, 3 Tomas Francis, 2 Sam Parry, 1 Nicky Smith
Replacements: 16 Elvis Taione, 17 Rhodri Jones, 18 Tom Botha, 19 Adam Beard, 20 Ethan Roots, 21 Reuben Morgan-Williams, 22 Josh Thomas, 23 Tiaan Thomas-Wheeler

Cardiff Rugby: 15 Hallam Amos, 14 Owen Lane, 13 Rey Lee-Lo, 12 Willis Halaholo, 11 Josh Adams, 10 Rhys Priestland, 9 Tomos Williams, 8 James Ratti, 7 Ellis Jenkins, 6 Josh Turnbull (c), 5 Matthew Screech, 4 Seb Davies, 3 Dillon Lewis, 2 Kirby Myhill, 1 Rhys Carré
Replacements: 16 Liam Belcher, 17 Corey Domachowski, 18 Dmitri Arhip, 19 Rory Thornton, 20 Will Boyde, 21 Lloyd Williams, 22 Ben Thomas, 23 Matthew Morgan

Venue: Liberty Stadium
Kick-off: 19:35 BST (18:35 GMT)
Referee: Marius van der Westhuizen (SARU)
Assistant Referees: Ben Breakspear (WRU), Jason Morris (WRU)
TMO: AJ Jacobs (SARU)

Sunday

Dragons v Leinster

Prediction: Leinster by 25

The teams:

Dragons: 15 Josh Lewis, 14 Jonah Holmes, 13 Jack Dixon, 12 Aneurin Owen, 11 Jordan Olowofela, 10 Sam Davies (c), 9 Lewis Jones, 8 Aaron Wainwright, 7 Ollie Griffiths, 6 Ross Moriarty (c), 5 Will Rowlands, 4 Ben Carter, 3 Mesake Doge, 2 Elliot Dee, 1 Aki Seiuli
Replacements: 16 Taylor Davies, 17 Greg Bateman, 18 Chris Coleman, 19 Joe Maksymiw, 20 Taine Basham, 21 Rhodri Williams, 22 Adam Warren, 23 Ioan Davies

Leinster: 15 Hugo Keenan, 14 Rob Russell, 13 Garry Ringrose, 12 Conor O’Brien, 11 Rory O’Loughlin, 10 Ross Byrne, 9 Jamison Gibson-Park, 8 Max Deegan, 7 Josh van der Flier, 6 Rhys Ruddock, 5 James Ryan (c), 4 Ross Molony, 3 Michael Ala’alatoa, 2 Dan Sheehan, 1 Andrew Porter
Replacements: 16 James Tracy, 17 Ed Byrne, 18 Cian Healy, 19 Ryan Baird, 20 Dan Leavy, 21 Nick McCarthy, 22 Ciarán Frawley, 23 Scott Penny

Venue: Rodney Parade
Kick-off: 14:00 BST (13:00 GMT)
Referee: AJ Jacobs (SARU)
Assistant Referees: Aled Evans (WRU), Jason Bessant (WRU)
TMO: Sean Brickell (WRU)