Boost for Cardiff as Josh Navidi returns

Date published: October 8 2021 - News Desk

The United Rugby Championship’s Round Three action is set for kick-off as eight matches take place, ending with the Scarlets against unbeaten Munster on Sunday.

Check on all the team news for the weekend, including Friday’s games, while we also attempt to predict the results of the fixtures.

Friday

Ospreys v Sharks

Prediction: Ospreys by 10

The teams:

Ospreys: 15 Dan Evans, 14 Mat Protheroe, 13 Tiaan Thomas Wheeler, 12 Owen Watkin, 11 Luke Morgan, 10 Gareth Anscombe, 9 Rhys Webb (c), 8 Morgan Morris, 7 Jac Morgan, 6 Will Griffiths, 5 Alun Wyn Jones, 4 Adam Beard, 3 Tomas Francis, 2 Sam Parry, 1 Nicky Smith
Replacements: 16 Elvis Taione, 17 Gareth Thomas, 18 Tom Botha, 19 Rhys Davies, 20 Ethan Roots, 21 Reuben Morgan-Williams, 22 Stephen Myler, 23 Joe Hawkins

Sharks: 15 Anthony Volmink, 14 Marnus Potgieter, 13 Jeremy Ward, 12 Marius Louw, 11 Thaakir Abrahams, 10 Boeta Chamberlain, 9 Ruan Pienaar, 8 Henco Venter, 7 Gerbrandt Grobler, 6 James Venter, 5 Hyron Andrews, 4 Ruben van Heerden, 3 Thomas du Toit (c), 2 Kerron van Vuuren, 1 Ntuthuko Mchunu
Replacements: 16 Dan Jooste, 17 Khwezi Mona, 18 Lourens Adriaanse, 19 Le Roux Roets, 20 Phepsi Buthelezi, 21 Dylan Richardson, 22 Sanele Nohamba, 23 Werner Kok

Venue: Swansea.com Stadium
Kick-off: 19:35 BST (18:35 GMT)
Referee: Frank Murphy (Ireland)
Assistant Referees: Craig Evans (Wales), Carwyn Williams (Wales)
TMO: Leo Colgan (Ireland)

Ulster v Benetton

Prediction: Ulster by 15

The teams:

Ulster: 15 Will Addison, 14 Craig Gilroy, 13 James Hume, 12 Stewart Moore, 11 Ethan McIlroy, 10 Billy Burns, 9 Nathan Doak, 8 David McCann, 7 Nick Timoney, 6 Matty Rea, 5 Sam Carter (c), 4 Alan O’Connor, 3 Tom O’Toole, 2 Rob Herring, 1 Andrew Warwick
Replacements: 16 Brad Roberts, 17 Callum Reid, 18 Ross Kane, 19 Mick Kearney, 20 Sean Reidy, 21 David Shanahan, 22 Mike Lowry, 23 Ben Moxham

Benetton: 15 Rhyno Smith, 14 Ratuva Tavuyara, 13 Marco Zanon, 12 Tommaso Benvenuti, 11 Luca Sperandio, 10 Leonardo Marin, 9 Callum Braley, 8 Braam Steyn, 7 Michele Lamaro (c), 6 Giovanni Pettinelli, 5 Federico Ruzza, 4 Irné Herbst, 3 Ivan Nemer, 2 Corniel Els, 1 Federico Zani
Replacements: 16 Tomas Baravalle, 17 Cherif Traoré, 18 Tiziano Pasquali, 19 Marco Lazzaroni, 20 Sebastian Negri, 21 Lorenzo Cannone, 22 Luca Petrozzi, 23 Luca Morisi

Venue: Kingspan Stadium
Kick-off: 19:35 BST (18:35 GMT)
Referee: AJ Jacobs (SARU)
Assistant Referees: Paul Haycock (IRFU), Andrew Cole (IRFU)
TMO: Marius van der Westhuizen (SARU)

Saturday

Leinster v Zebre

Prediction: Leinster by 30

The teams:

Leinster: 15 Jimmy O’Brien, 14 Adam Byrne, 13 Jamie Osborne, 12 Ciarán Frawley, 11 Jordan Larmour, 10 Harry Byrne, 9 Luke McGrath (c), 8 Rhys Ruddock, 7 Scott Penny, 6 Dan Leavy, 5 Ryan Baird, 4 Devin Toner, 3 Michael Ala’alatoa, 2 Seán Cronin, 1 Ed Byrne
Replacements: 16 Rónan Kelleher, 17 Peter Dooley, 18 Cian Healy, 19 Ross Molony, 20 Max Deegan, 21 Nick McCarthy, 22 Johnny Sexton, 23 Rob Russell

Zebre: 15 Jacopo Trulla, 14 Pierre Bruno, 13 Erich Cronjé, 12 Enrico Lucchin, 11 Mattia Bellini, 10 Antonio Rizzi, 9 Nicolò Casilio, 8 Renato Giammarioli, 7 Luca Andreani, 6 Iacopo Bianchi, 5 Andrea Zambonin, 4 Cristian Stoian, 3 Ion Neculai, 2 Oliviero Fabiani (c), 1 Andrea Lovotti
Replacements: 16 Massimo Ceciliani, 17 Danilo Fischetti, 18 Matteo Nocera, 19 David Sisi, 20 Giovanni Licata, 21 Guglielmo Palazzani, 22 Tommaso Boni, 23 Paolo Pescetto

Venue: RDS Arena
Kick-off: 13:00 BST (12:00 GMT)
Referee: Sam Grove-White (SRU)
Assistant Referees: Peter Martin (IRFU), Oisin Quinn (IRFU)
TMO: Neil Paterson (SRU)

Glasgow Warriors v Lions

Prediction: Glasgow by 20

The teams: 

Glasgow Warriors: 15 Cole Forbes, 14 Kyle Steyn, 13 Nick Grigg, 12 Sam Johnson, 11 Rufus McLean, 10 Ross Thompson, 9 Jamie Dobie, 8 Jack Dempsey, 7 Rory Darge, 6 Ryan Wilson, 5 Richie Gray, 4 Lewis Bean, 3 Murray McCallum, 2 Fraser Brown, 1 Jamie Bhatti
Replacements: 16 Johnny Matthews, 17 Brad Thyer, 18 Murphy Walker, 19 Rob Harley, 20 Matt Fagerson, 21 George Horne, 22 Duncan Weir, 23 Sione Tuipulotu

Lions: 15 Divan Rossouw, 14 Stean Pienaar, 13 Manuel Rass, 12 Burger Odendaal (c), 11 Rabz Maxwane, 10 EW Viljoen, 9 Andre Warner, 8 Ruhan Straeuli, 7 Vincent Tshituka, 6 Jaco Kriel, 5 Pieter Janse van Vuren, 4 Ruben Schoeman, 3 Jannie du Plessis, 2 Jaco Visagie, 1 Sti Sithole
Replacements: 16 PJ Botha, 17 Morgan Naude, 18 Carlu Sadie, 19 Reinhard Nothnagel, 20 Sibusiso Sangweni, 21 Morne van den Berg, 22 Matt More, 23 Wandisile Simelane

Venue: Scotstoun
Kick-off: 15:05 BST (14:05 GMT)
Referee: Gianluca Gnecchi (FIR)
Assistant Referees: David Sutherland (SRU), Dunx McClement (SRU)
TMO: Matteo Liperini (FIR)

Edinburgh v Stormers

Prediction: Edinburgh by 8

The teams:

Edinburgh: 15 Henry Immelman, 14 Darcy Graham, 13 James Lang, 12 Cammy Hutchison, 11 Ramiro Moyano, 10 Jaco van der Walt, 9 Ben Vellacott, 8 Viliame Mata, 7 Luke Crosbie, 6 Jamie Ritchie, 5 Grant Gilchrist (c), 4 Marshall Sykes, 3 Luan de Bruin, 2 Dave Cherry, 1 Pierre Schoeman
Replacements: 16 Adam McBurney, 17 Boan Venter, 18 WP Nel, 19 Jamie Hodgson, 20 Magnus Bradbury, 21 Charlie Shiel, 22 James Johnstone, 23 Damien Hoyland

Stormers: 15 Warrick Gelant, 14 Sergeal Petersen, 13 Juan de Jongh, 12 Rikus Pretorius, 11 Edwill van der Merwe, 10 Tim Swiel, 9 Paul de Wet, 8 Evan Roos, 7 Willie Engelbrecht, 6 Nama Xaba, 5 Salmaan Moerat, 4 Ernst van Rhyn, 3 Neethling Fouche, 2 Scarra Ntubeni, 1 Brok Harris
Replacements: 16 JJ Kotze, 17 Kwenzo Blose, 18 Sazi Sandi, 19 Justin Basson, 20 Marcel Theunissen, 21 Godlen Masimla, 22 Manie Libbok, 23 Dan du Plessis

Venue: DAM Health Stadium, Edinburgh
Kick-off: 17:15 BST (16:15 GMT)
Referee: Andrea Piardi (FIR)
Assistant Referees: Ian Kenny (SRU), Graeme Ormiston (SRU)
TMO: Stefano Roscini (FIR)

Connacht v Dragons

Prediction: Connacht 5

The teams:

Connacht: 15 Tiernan O’Halloran, 14 Ben O’Donnell, 13 Tom Farrell, 12 Tom Daly, 11 Mack Hansen, 10 Jack Carty, 9 Kieran Marmion, 8 Paul Boyle, 7 Jarrad Butler (c), 6 Cian Prendergast, 5 Ultan Dillane, 4 Oisin Dowling, 3 Finlay Bealham, 2 Dave Heffernan, 1 Matthew Burke
Replacements: 16 Shane Delahunt, 17 Jordan Duggan, 18 Jack Aungier, 19 Leva Fifita, 20 Conor Oliver, 21 Caolin Blade, 22 Conor Fitzgerald, 23 Sammy Arnold

Dragons: 15 Jordan Williams, 14 Jonah Holmes, 13 Jack Dixon, 12 Aneurin Owen, 11 Jordan Olowofela, 10 Sam Davies, 9 Rhodri Williams, 8 Aaron Wainwright, 7 Taine Basham, 6 Harrison Keddie (c), 5 Joe Maksymiw, 4 Will Rowlands, 3 Mesake Doge, 2 Elliot Dee, 1 Greg Bateman
Replacements: 16 Taylor Davies, 17 Aki Seiuli, 18 Chris Coleman, 19 Joe Davies, 20 Ollie Griffiths, 21 Gonzalo Bertranou, 22 Josh Lewis, 23 Adam Warren

Venue: The Sportsground
Kick-off: 17:15 BST (16:15 GMT)
Referee: Marius van der Westhuizen (SARU)
Assistant Referees: Stuart Gaffikin (IRFU), Nigel Correll (IRFU)
TMO: AJ Jacobs (SARU)

Cardiff v Bulls

Prediction: Cardiff by 8

The teams:

Cardiff: 15 Hallam Amos, 14 Owen Lane, 13 Rey Lee-Lo, 12 Ben Thomas, 11 Josh Adams, 10 Rhys Priestland, 9 Lloyd Williams, 8 James Ratti, 7 Will Boyde, 6 Josh Navidi, 5 Matthew Screech, 4 Seb Davies, 3 Dmitri Arhip, 2 Kirby Myhill (c), 1 Rhys Carré
Replacements:
16 Kristian Dacey, 17 Corey Domachowski, 18 Dillon Lewis, 19 Rory Thornton, 20 Josh Turnbull, 21 Tomos Williams, 22 Willis Halaholo, 23 Matthew Morgan

Bulls: 15 David Kriel, 14 Madosh Tambwe, 13 Cornal Hendricks, 12 Harold Vorster, 11 Kurt-Lee Arendse, 10 Johan Goosen, 9 Embrose Papier, 8 Elrigh Louw, 7 Jacques du Plessis, 6 Marcell Coetzee (c), 5 Ruan Nortje, 4 Janko Steenkamp, 3 Jacques van Rooyen, 2 Bismarck du Plessis, 1 Simphiwe Matanzima
Replacements:
16 Jan-Hendrik Wessels), 17 Lizo Gqoboka, 18 Robert Hunt, 19 Walt Steenkamp), 20 Arno Botha, 21 Keagan Johannes, 22 Chris Smith, 23 Lionel Mapoe

Venue: Cardiff Arms Park
Kick-off: 19:35 BST (18:35 GMT)
Referee: Chris Busby (IRFU)
Assistant Referees: Ben Whitehouse (WRU), John Darcy (WRU)
TMO: Olly Hodges (IRFU)

Sunday

Scarlets v Munster

Prediction: Scarlets by 7

The teams:

Scarlets: 15 Johnny McNicholl, 14 Tom Rogers, 13 Jonathan Davies (c), 12 Scott Williams, 11 Steff Evans,10 Sam Costelow, 9 Gareth Davies, 8 Sione Kalamafoni, 7 Dan Davis, 6 Blade Thomson, 5 Aaron Shingler, 4 Lloyd Ashley, 3 Samson Lee, 2 Ken Owens, 1 Rob Evans
Replacements: 16 Ryan Elias, 17 Wyn Jones, 18 WillGriff John, 19 Morgan Jones, 20 Shaun Evans, 21 Kieran Hardy, 22 Dan Jones, 23 Johnny Williams

Munster: 15 Matt Gallagher, 14 Calvin Nash, 13 Liam Coombes, 12 Dan Goggin, 11 Shane Daly, 10 Ben Healy, 9 Neil Cronin, 8 Jack O’Sullivan, 7 Chris Cloete, 6 Jack O’Donoghue (c), 5 Fineen Wycherley, 4 Thomas Ahern, 3 Stephen Archer, 2 Diarmuid Barron, 1 Jeremy Loughman
Replacements: 16 Kevin O’Byrne, 17 Josh Wycherley, 18 John Ryan, 19 RG Snyman, 20 Alex Kendellen, 21 Paddy Patterson, 22 Jack Crowley, 23 Jack Daly

Venue: Parc y Scarlets
Kick-off: 14:00 BST (13:00 GMT)
Referee: Ben Blain (SRU)
Assistant Referees: Craig Evans (WRU), Simon Mills (WRU)
TMO: Neil Paterson (SRU)