Planet Rugby

Preview: Bayonne v Grenoble

09th October 2013 17:46

Share:

Stephen Brett for Bayonne

In at 10: Stephen Brett

Bayonne have made a number of changes to the side that went down 34-6 at Bordeaux-Begles for the visit of Grenoble on Thursday.

The side for Amlin Challenge Cup clash features Scott Spedding moving from fly-half to full-back, and Stephen Brett named in the pivot position.

Elsewhere in the backline, Bastian Fuster moves from wing to partner Sam Gerber at inside centre, with Joe Rokocoko missing out on selection. With Spedding named at full-back, Martin Bustos Moyano shifts to the right wing.

Mike Phillips is replaced at scrum-half by Mathieu Belie.

In the forwards, a new front-row is named, with Aretz Iguiniz, Gregory Arganese and Gert Muller starting. At second-row, Lisiate Faaoso is replaced by Abdellatif Boutaty to partner captain Mark Chisolm.

A new back-row is also given the nod for the fixture, with Guillaume Bernard, Jean-Jo Marmouyet and Dwayne Haare starting in place of Jean Monribot, Julien Puricelli and Opeti Fonua.

Meanwhile, from the Grenoble backline that started in last week's victory over Racing Metro last weekend, Geoffroy Messina switches from outside to inside centre, with Rida Jaouher wearing the number thirteen jersey.

Ratu Ratini moves from left to right wing, with Daniel Kilioni starting on the left, and Benjamin Thiery dropped altogether.

Half-back pairing James Hart and Olly Barkley are replaced by Nicolas Bezy and Jordan Michallet.

In the pack, Flavien Nouhaillaguet comes in at number eight, with Fabien Alexandre moving to blindside flanker, and Benjamin Hand dropped. Thibault Rey replaces Naude Beukes to partner Hendrik Roodt at second-row, while the front row sees a new trio of Kenan Mutapic, Florian Lescadieu and Richard Choirat start.

The teams:

Bayonne: 15 Scott Spedding, 14 Martin Bustos Moyano, 13 Sam Gerber, 12 Bastien Fuster, 11 Marvin O'Connor, 10 Stephen Brett, 9 Mathieu Belie, 8 Dwayne Haare, 7 Jean-Jo Marmouyet, 6 Guillaume Bernad, 5 Mark Chisholm (c), 4 Abdellatif Boutaty, 3 Gert Muller, 2 Gregory Arganese, 1 Aretz Iguiniz.
Replacements: 16 David Roumieu, 17 JC Van Rensburg, 18 Vitolio Manukula, 19 Lisiate Fa'aoso, 20 Opéti Fonua, 21 Jean Monribot, 22 Mike Phillips, 23 Matthieu Ugalde.

Grenoble: 15 Fabien Gengenbacher (c), 14 Ratu Alipate Ratini, 13 Rida Jaouher, 12 Geoffroy Messina, 11 Daniel Kilioni, 10 Jordan Michallet, 9 Nicolas Bezy, 8 Flavien Nouhaillaguet, 7 Fabien Alexandre, 6 Cedric Beal, 5 Hendrik Roodt, 4 Thibault Rey, 3 Richard Choirat, 2 Florian Lescadieu, 1 Kenan Mutapcic.
Replacements: 16 Vincent Campo, 17 Romain David, 18 Kevin Goze, 19 Geoffrey Nouhaillaguet, 20 James Hart, 21 Shane O'Leary, 22 Louis Marrou, 23 Roland Bernard.

Date: Thursday, 10 October
Venue: Stade Jean-Dauger
Kick-off: 20:45
Referee: Marius Mitrea (Italy)
Assistant referees: Stefano Penne (Italy), Stefano Traversi (Italy)
TMO: Alan Falzone (Italy)

Forthcoming Fixtures
FixtureDetails
All times are local
Aviva Premiership
Friday , September 5
Northampton vs Gloucester19:45
Saturday , September 6
Saracens vs Wasps14:00
Sale vs Bath14:00
Leicester vs Newcastle15:00
London Irish vs Harlequins16:30
Sunday , September 7
London Welsh vs Exeter14:00
More Aviva Premiership fixtures
Rugby Championship
Saturday , September 6
New Zealand vs Argentina08:35
Australia vs South Africa11:05
More Rugby Championship fixtures
Guinness PRO12
Friday , September 5
Ospreys vs Benetton Treviso19:35
Munster vs Edinburgh19:35
Saturday , September 6
Scarlets vs Ulster14:40
Connacht vs Newport Gwent D'gons17:00
Glasgow vs Leinster17:15
Sunday , September 7
Zebre vs Cardiff Blues17:00
More Guinness PRO12 fixtures
Top 14
Friday , September 5
Montpellier vs Castres20:45
Saturday , September 6
Brive vs Toulouse14:45
Clermont Auvergne vs Racing Metro Paris17:00
Lyon vs Oyonnax18:30
Stade Francais vs Bayonne18:30
Grenoble vs La Rochelle18:30
Toulon vs Bordeaux-Begles20:45
More Top 14 fixtures
Currie Cup
Friday , September 5
Western Province vs Eastern Province Kings19:10
Saturday , September 6
Cheetahs vs Pumas15:00
Sharks vs Griquas17:05
Blue Bulls vs Lions19:10
More Currie Cup fixtures
Recent Results
FixtureDetails
All times are local
ITM Cup
Sunday , August 31
Taranaki 41 - 3 Bay Of PlentyTaranaki vs Bay Of Plenty Report
Auckland 16 - 16 TasmanAuckland vs Tasman Report
More ITM Cup results
Top 14
Saturday , August 30
La Rochelle 37 - 25 ToulouseLa Rochelle vs Toulouse Report
Grenoble 37 - 23 Bordeaux-Begles
Oyonnax 33 - 6 Stade Francais
Castres 30 - 6 BayonneCastres vs Bayonne Report
Racing Metro Paris 17 - 10 ToulonRacing Metro Paris vs Toulon Report
Lyon 24 - 6 Brive
More Top 14 results
Currie Cup
Griquas 25 - 36 CheetahsGriquas vs Cheetahs Report
Eastern Province Kings 22 - 41 LionsEastern Province Kings vs Lions Report
Blue Bulls 18 - 23 Western ProvinceBlue Bulls vs Western Province Report
More Currie Cup results
ITM Cup
Counties Manukau 21 - 27 Hawkes BayCounties Manukau vs Hawkes Bay Report
Southland 22 - 33 Otago
North Harbour 16 - 22 WaikatoNorth Harbour vs Waikato Report
More ITM Cup results
Top 14
Friday , August 29
Clermont Auvergne 20 - 21 MontpellierClermont Auvergne vs Montpellier Report
More Top 14 results
Currie Cup
Pumas 32 - 22 SharksPumas vs Sharks Report
More Currie Cup results
ITM Cup
Wellington 21 - 27 ManawatuWellington vs Manawatu Report
Thursday , August 28
Canterbury 48 - 3 NorthlandCanterbury vs Northland Report
Wednesday, August 27
Waikato 17 - 46 TaranakiWaikato vs Taranaki Report
Sunday , August 24
Manawatu 7 - 35 AucklandManawatu vs Auckland Report
Bay Of Plenty 27 - 56 TasmanBay Of Plenty vs Tasman Report
More ITM Cup results
Rugby Championship
Saturday , August 23
New Zealand 51 - 20 AustraliaNew Zealand vs Australia Report
Argentina 31 - 33 South AfricaArgentina vs South Africa Report
More Rugby Championship results
Top 14
Brive 6 - 21 Clermont AuvergneBrive vs Clermont Auvergne Report
Bayonne 38 - 12 Oyonnax
More Top 14 results
Aviva Premiership Table
PosTeamPPts
1Bath00
2Exeter00
3Gloucester00
4Harlequins00
5Leicester Tigers00