Planet Rugby

Preview: Harlequins v Bath

08th March 2013 12:19

Share:

Tom Biggs Harlequins Tom Williams Bath

My ball: Tom Williams and Tom Biggs

Harlequins have announced the team that will play Bath Rugby in the semi-final of the LV= Cup at the Stoop on Saturday.

The squad, which blends youth with experience, sees 16 of the match day squad under the age of 23.

Ross Chisholm starts at full-back and is joined in the back three by Tom Williams and Sam Smith. Tom Casson partners George Lowe in the centres, while Ben Botica is named at fly-half.

In the forwards, Will Collier starts at tight head, with Sam Twomey and Charlie Matthews named in the second row. Captain Luke Wallace starts at openside flanker and is joined in the back row with Maurie Fa'asavalu and Tom Guest.

Among the replacements, Charlie Walker will look to make his first senior appearance of the season.

Meanwhile, Bath Rugby have named a powerful starting side with just three changes to that which beat Gloucester at the Rec last weekend.

All three changes come in the front row, with Nathan Catt and Samoan international Anthony Perenise coming in for Paul James and David Wilson, who are both involved in the Six Nations this weekend, and Ross Batty replacing the injured Rob Webber at hooker.

Last week's Aviva Premiership Man of the Match Dominic Day is again selected alongside Dave Attwood in a heavyweight lock pairing, with Francois Louw leading the side from the blindside, Carl Fearns on the openside and Ben Skirving completing the pack from the base of the scrum.

Tom Heathcote, nominated once again for the LV= Breakthrough Player Award, is partnered by 98 times capped Peter Stringer in the half-backs, whilst Tom Biggs and Horacio Agulla are named out wide on the wings. Kyle Eastmond and Matt Banahan continue to build their impressive partnership in the midfield, with Nick Abendanon completing the line-up.

On the bench, there is a return from injury for lock and Club captain Stuart Hooper, and Argentinian international hooker Eusebio Guinazu could make his first appearance in the blue, black and white if called upon.

Harlequins: 15 Ross Chisholm, 14 Tom Williams, 13 George Lowe, 12 Tom Casson, 11 Sam Smith, 10 Ben Botica, 9 Karl Dickson, 8 Tom Guest, 7 Luke Wallace (c), 6 Maurie Fa'asavalu, 5 Charlie Matthews, 4 Sam Twomey, 3 Will Collier, 2 Rob Buchanan, 1 Mark Lambert.
Replacements: 16 Dave Ward, 17 Darryl Marfo, 18 Kyle Sinckler, 19 Pete Browne, 20 Joe Trayfoot, 21 Jordan Burns, 22 Rory Clegg, 23 Charlie Walker

Bath: 15 Nick Abendanon, 14 Horacio Agulla, 13 Matt Banahan, 12 Kyle Eastmond, 11 Tom Biggs, 10 Tom Heathcote, 9 Peter Stringer, 8 Ben Skirving, 7 Carl Fearns, 6 Francois Louw (c), 5 Dave Attwood, 4 Dominic Day, 3 Anthony Perenise, 2 Ross Batty, 1 Nathan Catt.
Replacements: 16 Eusebio Guinazu, 17 Charlie Beech, 18 Kane Palma-Newport, 19 Stuart Hooper, 20 Nick Koster, 21 Michael Claassens, 22 Sam Vesty, 23 Semsea Rokoduguni.

Date: Saturday, March 9
Kick-off: 12:15
Venue: The Stoop
Referee: Leighton Hodges (Wales)

Forthcoming Fixtures
FixtureDetails
All times are local
International Match
Saturday , November 1
Barbarians vs AustraliaBarbarians vs Australia Preview
USA vs New ZealandUSA vs New Zealand Preview
More International Match fixtures
LV= Cup
Saturday , November 1
Sale Sharks vs Wasps14:00
Exeter vs Gloucester15:00
Bath vs London Welsh15:00
London Irish vs Leicester15:00
Northampton vs Newcastle16:00
Sunday , November 2
Saracens vs Harlequins13:00
More LV= Cup fixtures
Guinness PRO12
Friday , October 31
Leinster vs EdinburghLeinster vs Edinburgh Preview
Glasgow vs Benetton TrevisoGlasgow vs Benetton Treviso Preview
Ospreys vs ConnachtOspreys vs Connacht Preview
Saturday , November 1
Cardiff Blues vs MunsterCardiff Blues vs Munster Preview
Scarlets vs ZebreScarlets vs Zebre Preview
Ulster vs Newport Gwent D'gonsUlster vs Newport Gwent D
More Guinness PRO12 fixtures
Top 14
Saturday , November 1
Lyon vs Toulouse13:45
Racing Metro Paris vs Oyonnax18:30
Stade Francais vs Bordeaux-Begles18:30
La Rochelle vs Montpellier18:30
Brive vs Castres18:30
Bayonne vs Clermont Auvergne20:45
Sunday , November 2
Toulon vs Grenoble13:00
More Top 14 fixtures
Recent Results
FixtureDetails
All times are local
European Rugby Champions Cup
Sunday , October 26
Castres 16 - 21 LeinsterCastres vs Leinster Report
Clermont Auvergne 35 - 3 Sale SharksClermont Auvergne vs Sale Sharks Report
Benetton Treviso 10 - 26 Racing Metro 92
Wasps 16 - 23 HarlequinsWasps vs Harlequins Report
Saturday , October 25
Ulster 13 - 23 ToulonUlster vs Toulon Report
Bath 19 - 21 ToulouseBath vs Toulouse Report
Montpellier 13 - 15 GlasgowMontpellier vs Glasgow Report
Northampton 34 - 6 OspreysNorthampton vs Ospreys Report
Scarlets 15 - 3 LeicesterScarlets vs Leicester Report
More European Rugby Champions Cup results
European Rugby Challenge Cup
Rovigo 18 - 33 Cardiff Blues
Exeter 33 - 13 Connacht
Bucuresti 9 - 13 Stade Francais
Oyonnax 15 - 25 Gloucester
More European Rugby Challenge Cup results
Currie Cup
Western Province 19 - 16 LionsWestern Province vs Lions Report
More Currie Cup results
ITM Cup
Taranaki 36 - 32 TasmanTaranaki vs Tasman Report
More ITM Cup results
European Rugby Champions Cup
Friday , October 24
Munster 14 - 3 SaracensMunster vs Saracens Report
More European Rugby Champions Cup results
European Rugby Challenge Cup
Grenoble 15 - 25 London Irish
Edinburgh 25 - 17 LOU Rugby
Newport Gwent D'gons 26 - 30 Newcastle
Brive 21 - 26 Zebre
La Rochelle 25 - 13 Bayonne
Thursday , October 23
London Welsh 20 - 52 Bordeaux-BeglesLondon Welsh vs Bordeaux-Begles Report
More European Rugby Challenge Cup results
European Rugby Champions Cup
Sunday , October 19
Ospreys 42 - 7 Benetton TrevisoOspreys vs Benetton Treviso Report
Toulouse 30 - 23 MontpellierToulouse vs Montpellier Report
Leinster 25 - 20 WaspsLeinster vs Wasps Report
More European Rugby Champions Cup results
Aviva Premiership Table
PosTeamPPts
1Northampton625
2Saracens622
3Exeter620
4Bath620
5Wasps615