Planet Rugby

Wasps book semi-final date with Bath

06th April 2014 20:56

Share:

Wasps fly half Andy Goode on a run in Amlin Challenge Cup

21 points: Andy Goode

Wasps will take on Bath at Adams Park in the Amlin Challenge Cup semi-finals after they overcame Gloucester 36-24.

The hosts were the better side in the weekend's European finale as fly-half Andy Goode helped steer Wasps past the Cherry and Whites.

Goode kicked 21 points on the night while tries that came from Matt Mullan, Carlo Festuccia and Will Helu helped Wasps on their way to victory.

Number eight Nathan Hughes was man-of-the-match however as his carrying ability was a major thorn in the side of Gloucester, especially during a half that saw Wasps go in at the break 13-3 up.

Gloucester did respond in the second-half with tries from Jonny May, Gareth Evans and Martyn Thomas, but Goode's boot kept them at bay as Wasps were deserved winners in the end.

Wasps will now face Bath in the semi-final stage of Europe's second tier competition on April 27.

The scorers:

For Wasps:
Tries: Mullan, Festuccia, Helu
Con: Goode 3
Pen: Goode 4
Drop: Goode

For Gloucester:
Tries: May, Evans, Thomas
Con: Cook 3
Pen: Cook

London Wasps: 15 Andrea Masi, 14 Will Helu, 13 Elliot Daly, 12 Chris Bell (c), 11 James Short, 10 Andy Goode, 9 Joe Simpson, 8 Nathan Hughes, 7 James Haskell, 6 Sam Jones, 5 Kearnan Myall, 4 Joe Launchbury, 3 Jake Cooper-Woolley, 2 Carlo Festuccia, 1 Matt Mullan.
Replacements: 16 Tom Lindsay, 17 Simon McIntyre, 18 Phil Swainston, 19 Tom Palmer, 20 Guy Thompson, 21 Charlie Davies, 22 Joe Carlisle, 23 Charlie Hayter.

Gloucester: 15 Rob Cook, 14 Charlie Sharples, 13 Henry Trinder, 12 Billy Twelvetrees, 11 Jonny May, 10 Freddie Burns, 9 Jimmy Cowan, 8 Ben Morgan, 7 Matt Kvesic, 6 Sione Kalamafoni, 5 James Hudson, 4 Elliott Stooke, 3 Shaun Knight, 2 Dan George, 1 Nick Wood.
Replacements: 16 Huia Edmonds, 17 Yann Thomas, 18 Sila Puafisi, 19 Will James, 20 Gareth Evans, 21 Tavis Knoyle, 22 Thomas Young, 23 Martyn Thomas.

Referee: Pascal Gauzčre (France)
Assistant Referees: Marius Mitrea (Italy), Laurent Cardona (France)
TMO: Alan Falzone (Italy)

  • Euro Challenge Cup Fixtures
Forthcoming Fixtures
FixtureDetails
All times are local
European Rugby Challenge Cup
Thursday , December 4
La Rochelle vs Exeter19:45
Friday , December 5
Brive vs Oyonnax18:30
Grenoble vs Rovigo18:30
Newcastle vs Stade Francais20:00
Saturday , December 6
Bucuresti vs Newport Gwent D'gonsTBC
Cardiff Blues vs London Irish15:15
Connacht vs Bayonne17:00
Bordeaux-Begles vs LOU Rugby19:45
Sunday , December 7
Edinburgh vs London Welsh14:00
Gloucester vs Zebre15:15
More European Rugby Challenge Cup fixtures
  • Euro Challenge Cup Results
Recent Results
FixtureDetails
All times are local
European Rugby Challenge Cup
Saturday , October 25
Rovigo 18 - 33 Cardiff Blues
Exeter 33 - 13 Connacht
Bucuresti 9 - 13 Stade Francais
Oyonnax 15 - 25 Gloucester
Friday , October 24
Grenoble 15 - 25 London Irish
Newport Gwent D'gons 26 - 30 Newcastle
La Rochelle 25 - 13 Bayonne
Brive 21 - 26 Zebre
Edinburgh 25 - 17 LOU Rugby
Thursday , October 23
London Welsh 20 - 52 Bordeaux-Begles
More European Rugby Challenge Cup results
  • Euro Challenge Cup Table
Pool 1
European Rugby Challenge Cup Table
PosTeamPPts
1London Irish210
2Cardiff Blues210
3Rovigo20
4Grenoble20
Pool 2
European Rugby Challenge Cup Table
PosTeamPPts
1Exeter26
2Connacht25
3La Rochelle24
4Bayonne24
Pool 3
European Rugby Challenge Cup Table
PosTeamPPts
1Newcastle Falcons29
2Dragons26
3Stade Francais24
4Bucuresti21
Pool 4
European Rugby Challenge Cup Table
PosTeamPPts
1Edinburgh28
2Bordeaux-Begles26
3LOU Rugby25
4London Welsh20
Pool 5
European Rugby Challenge Cup Table
PosTeamPPts
1Gloucester29
2Oyonnax24
3Zebre24
4Brive21