Planet Rugby

Challenge Cup line-ups: Saturday

18th October 2013 14:52

Share:

Marland Yarde London Irish scoring against Saracens at Twickenham

Marland Yarde: Starting for Exiles in Portugal

Bath host Dragons on Saturday, Sale travel to Worcester before Falcons visit Brive in this weekend's main Challenge Cup fixtures.

Mogliano v Bordeaux-Begles
Stadio Comunale Maurizio Quaggia, Kick-off 14:00

Mogliano: 15 Ezio Galon, 14 Alessandro Onori, 13 Tommaso Boni, 12 Enrico Bacchin, 11 Nicolo' Fadalti, 10 Matt Cornwell, 9 Alberto Lucchese, 8 Thorleif Halvorsen, 7 Edoardo Candiago (capt), 6 Meyer Swanepoel, 5 Enrico Pavanello, 4 Jacopo Bocchi, 3 Massimiliano Ravalle, 2 Ornel Gega, 1 Agustin Costa Repetto.
Replacements: 16 Ivan Gianesini, 17 Davide Meggetto, 18 Simone Ferrari, 19 Marco Lazzaroni, 20 Andrea Ceccato, 21 Antonio Giabardo, 22 Edoardo Padovani, 23 Giovanni Benvenuti,

Bordeaux-Begles: 15 Romain Lonca, 14 Rafael Carballo, 13 Felix Le Bourhis, 12 Jean-Baptiste Lamotte, 11 Robert Lilomaiava, 10 Nicolas Sanchez, 9 Manu Saubusse, 8 Tai Tuifua, 7 Jean-Blaise Lespinasse, 6 Matthew Graham, 5 Aliki Fakate, 4 Cameron Treloar (capt), 3 Zaza Navrozashvili, 2 Jean-Charles Fidinde, 1 Laurent DelBoulbes.
Replacements: 16 Benat Auzqui, 17 Jefferson Poirot, 18 Silviu Florea, 19 Louis Madaule, 20 Gauthier Gibouin, 21 Charles Brousse, 22 Gilem Queheille, 23 Marco Tauleigne,


I Cavalieri Prato v Stade Français Paris
Stadio Comunale Maurizio Quaggia, Kick-off 14:00

Cavalieri Prato: 15 Matte Falsaperla, 14 Abou Souare, 13 Denis Majstorovic, 12 Hamid En Naour, 11 Clemens Von Grumbkov, 10 Toby Browne, 9 Pino Patelli (capt), 8 Giacomo Bernini, 7 Alberto Saccardo, 6 Gabriele Cicchinelli, 5 Nifo Nifo, 4 Alessandro Boscolo, 3 Victor Coria Marchetti, 2 Lorenzo Giovanchelli, 1 Nicolas De Gregori.
Replacements: 16 Andrea Lupetti, 17 Robi Tenga, 18 Rudy Biancotti, 19 Diego Delnevo, 20 Leonardo Della Ratta, 21 Gabriele Manganiello, 22 Niccolò Tempestini, 23 Filippo Gerosa,

Stade Français: 15 Jerome Porical, 14 Adrea Cocagi, 13 Jonathan Danty, 12 Herman Meyer Bosman, 11 Julien Arias, 10 Vincent Mallet, 9 Clement Daguin, 8 David Lyons, 7 Nicolas Garrault, 6 Antoine Burban, 5 Pascal Pape (capt), 4 Anton van Zyl, 3 Rabah Slimani, 2 Laurent Sempere, 1 Zak Taulafo.
Replacements: 16 Remi Bonfils, 17 Romain Frou, 18 David Attoub, 19 Carl Wegner, 20 Scott Lavalla, 21 Richard Kingi, 22 Peter Lydon, 23 Geoffrey Doumayrou,


Biarritz Olympique v Oyonnax
Parc des Sports Aguiléra, Kick-off 15:00

Biarritz Olympique: 15 Jo Pietersen, 14 Taku Ngwenya, 13 Charles Gimenez, 12 Damien Traille (capt), 11 Aled Brew, 10 Dan Waenga, 9 Dimitri Yachvili, 8 Seremaia Burotu, 7 Joshua Furno, 6 Benoit Guyot, 4 Erik Lund, 5 Pelu Taele, 3 Francisco Gomez Kodela, 2 Jonnah Dabti, 1 Alexandre Menini.
Replacements: 17 Fabien Barcella, 18 Eugene Van Staden, 19 Addison Lockley, 20 Tanguy Molcard, 21 Yann Lesgourgues, 22 Julien Peyrelongue, 23 Geoffrey Sella,

Oyonnax: 15 Lucas Amorosino, 14 Jonathan Bousquet, 13 Pierre Aguillon, 12 Hemani Paea, 11 Tikiko Koroivoutu, 10 Nicolas Vuillemin, 9 Augustin Figuerola, 8 Chad Slade, 7 Valentin Ursache, 6 Joe El Abd (capt), 5 Damien Lagrange, 4 Thibault Lassale, 3 Ruaan Du Preez, 2 Neil Clark, 1 Lukas Rapant.
Replacements: 16 Jody Jenneker, 17 Antoine Tichit, 18 Marc Clerc, 19 Scott Newlands, 20 Fabien Cibray, 21 Jonathan Traini, 22 Dug Codjo, 23 Miroslav Nemecek,


Bath v Newport Gwent Dragons
The Recreation Ground, Kick-off 15:00

Bath: 15 Nick Abendanon (capt), 14 Rich Lane, 13 Matt Banahan, 12 Gavin Henson, 11 Tom Biggs, 10 Tom Heathcote, 9 Martin Roberts, 8 Carl Fearns, 7 Alafoti Fa'osiliva, 6 Will Skuse, 5 Ryan Caldwell, 4 Will Spencer, 3 David Wilson, 2 Ross Batty, 1 Anthony Perenise.
Replacements: 16 Eusebio Guinazu, 17 Paul James, 18 Juan Pablo Orlandi, 19 Stuart Hooper, 20 Mathew Gilbert, 21 Peter Stringer, 22 George Ford, 23 Jonathan Joseph,

Newport Gwent Dragons: 15 Daniel Evans, 14 Will Harries, 13 Adam Hughes, 12 Ross Wardle, 11 Hallam Amos, 10 Jason Tovey, 9 Richie Rees, 8 Toby Faletau, 7 Lewis Evans, 6 Netani Talei, 5 Robert Sidoli (capt), 4 Matthew Screech, 3 Dan Way, 2 Hugh Gustafson, 1 Owen Evans.
Replacements: 16 Elliot Dee, 17 Phil Price, 18 Nahuel Tetaz, 19 Andrew Coombs, 20 Jevon Groves, 21 Jonathan Evans, 22 Kris Burton, 23 Lewis Robling,


Lusitanos XV v London Irish
Estadio Universitario de Lisboa, Kick-off 15:00

Lusitanos: 15 Nuno Penha e Costa, 14 Duarte Moreira, 13 Pedro Bettencourt Avila, 12 Luis Miguel Leal, 11 Gonçalo Foro, 10 Pedro Cabral, 9 Francisco Pinto de Magalhães, 8 Vasco Uva (capt), 7 Fernando Almeida, 6 Antonio Duarte, 5 Rui D'Orey, 4 Rafael Simoes, 3 Jorge Segurado, 2 João Correia, 1 João Almeida.
Replacements: 16 Francisco Tavares, 17 Bruno Medeiros, 18 Bruno Rocha, 19 Salvador Cunha, 20 Vasco Fragoso Mendes, 21 Antonio Salgueiro, 22 Diogo Miranda, 23 Francisco Appleton,

London Irish: 15 Alex Lewington, 14 Marland Yarde, 13 Tom Fowlie, 12 Sailosi Tagicakibau, 11 Andrew Fenby, 10 Myles Dorrian, 9 Darren Allinson, 8 Blair Cowan, 7 Jebb Sinclair, 6 Declan Danaher (capt), 5 Bryn Evans, 4 Nick Rouse, 3 Jamie Hagan, 2 Jimmy Stevens, 1 John Yapp.
Replacements: 16 Michael Mayhew, 17 Johnny Harris, 18 Leo Halavatau, 19 Richard Palframan, 20 Ofisa Treviranus, 21 Guy Armitage, 22 Shane Geraghty, 23 Tomas O'Leary,


Worcester Warriors v Sale Sharks
Sixways Stadium, Kick-off 15:00

Worcester Warriors: 15 Chris Pennell, 14 Josh Drauniniu, 13 Alex Grove, 12 Max Stelling, 11 Dean Hammond, 10 Paul Warwick, 9 Jeremy Su'a, 8 Cam Goodhue, 7 Richard DeCarpentier, 6 Jonathan Thomas (capt), 5 Mariano Galarza, 4 Mike Williams, 3 John Andress, 2 Chris Brooker, 1 George Porter.
Replacements: 16 Agustin Creevy, 17 Jérémy Becasseau, 18 Rob O'Donnell, 19 Dean Schofield, 20 Jake Abbott, 21 Jonny Arr, 22 Ignacio Mieres, 23 Ben Howard,

Sale Sharks: 15 Rob Miller, 14 Tom Arscott, 13 Andy Forsyth, 12 Sam Tuitupou, 11 Mark Cueto, 10 Danny Cipriani, 9 Dwayne Peel,8 Mark Easter, 7 David Seymour (capt), 6 Jon Mills, 5 Kirill Kulemin, 4 Andrei Ostrikov, 3 Vadim Cobilas, 2 Marc Jones, 1 Eifion Lewis-Roberts.
Replacements: 16 Tommy Taylor, 17 Aston Croall, 18 Henry Thomas, 19 Tom Holmes, 20 Andrew Hughes, 21 Nathan Fowles, 22 Joe Ford, 23 Johnny Leota,


Bucharest Wolves v Cammi Rugby Calvisano
Stadium Arcul de Triumf, Kick-off 15:00

Bucharest Wolves: 15 Catalin Fercu, 14 Stephan Hihetah, 13 Csaba Gal , 12 Florin Vlaicu, 11 Ionut Dumitru, 10 Vali Calafeteanu, 9 Florin Surugiu, 8 Stelian Burcea (capt), 7 Viorel Lucaci, 6 Dorin Lazar, 5 Valentin Popirlan, 4 Johan Van Heerden, 3Alexandru Tarus, 2 Otar Turashvili , 1 Constantin Pristavita.
Replacements: 16 Andrei Radoi, 17 Madalin Lemnaru, 18 Petru Tamba, 19 Alexandru Grigore, 20 Adrian Ion, 21 Mike Wiringi, 22 Tibi Conache, 23 Paula Kinikinilau,

Calvisano: 15 Ben De Jager, 14 Pablo Canavosio, 13 Andy Vilk, 12 Alberto Chiesa, 11 Michele Visentin, 10 Kelly Haimona, 9 Paul Griffen (capt), 8 Braam Steyn, 7 Stefano Scanferla, 6 Nicola Belardo, 5 Luca Beccaris, 4 Agustin Cavalieri, 3 Salvatore Costanzo, 2 sami panico, 1 Andrea Lovotti.
Replacements: 16 Luigi Ferraro, 17 Andrea Gavazzi, 18 Lorenzo Romano, 19 Michele Andreotti, 20 Paino Hehea, 21 Maxime Mbanda, 22 Marcello Violi, 23 Marco Susio,


Brive v Newcastle Falcons
Stade Amédée-Domenech, Kick-off 21:00

Brive: 15 Laurent Ferreres, 14 Alfifeleti Mafi, 13 Sevanaia Galala, 12 Thomas Laranjeira, 11 Venione Voretamaya, 10 Romain Sola, 9 Damien Neveu, 8 Kieran Murphy, 7 Hugues Briatte, 6 Fabien Laurent, 5 Simon Pinet, 4 Victor Lebas, 3 Tamato Leupolu, 1 Damien Lavergne.
Replacements: 16 Francois Da Ros, 17 Johannes Coetzee, 18 Victor Laval, 19 Tjiuee Uanivi, 20 Said Hireche, 21 Romain Kusiolek, 22 Anderson Neisen, 23 Baptiste Delage,

Newcastle Falcons: 15 Alex Tait, 14 Noah Cato, 13 Adam Powell, 12 James Fitzpatrick, 11 Ryan Shortland, 10 Phil Godman, 9 Warren Fury (capt), 8 Chris York, 7 Mark Wilson, 6 Dom Barrow, 5 Sean Tomes, 4 Fraser McKenzie, 3 Scott Wilson, 2 Scott Lawson, 1 Rob Vickers.
Replacements: 16 George McGuigan, 17 Grant Shiells, 18 Oliver Tomaszczyk, 19 Scott MacLeod, 20 Allister Hogg, 21 Chris Pilgrim, 22 Joel Hodgson, 23 Sean Brown,

  • Amlin Challenge Cup Fixtures
Forthcoming Fixtures
FixtureDetails
All times are local
Amlin Challenge Cup
Friday , April 25
Northampton vs Harlequins20:00
Sunday , April 27
Wasps vs Bath13:00
More Amlin Challenge Cup fixtures
  • Amlin Challenge Cup Results
Recent Results
FixtureDetails
All times are local
Amlin Challenge Cup
Sunday , April 6
Bath 39 - 7 BriveBath vs Brive Report
Wasps 36 - 24 GloucesterWasps vs Gloucester Report
Friday , April 4
Stade Francais 6 - 29 HarlequinsStade Francais vs Harlequins Report
Thursday , April 3
Sale Sharks 14 - 28 Northampton
More Amlin Challenge Cup results
  • Amlin Challenge Cup Table
Pool 1
Amlin Challenge Cup Table
PosTeamPPts
1Sale Sharks623
2Biarritz616
3Oyonnax612
4Worcester67
Pool 2
Amlin Challenge Cup Table
PosTeamPPts
1Bath628
2Bordeaux-Begles614
3Dragons614
4Mogliano Rugby60
Pool 3
Amlin Challenge Cup Table
PosTeamPPts
1Brive623
2Newcastle Falcons619
3Bucuresti610
4Calvisano62
Pool 4
Amlin Challenge Cup Table
PosTeamPPts
1London Wasps627
2Bayonne615
3Grenoble612
4Viadana62
Pool 5
Amlin Challenge Cup Table
PosTeamPPts
1Stade Francais624
2London Irish624
3Cavalieri Prato611
4Lusitanos60