Planet Rugby

Super Rugby: Team Tracker - Round 9

09th April 2014 09:14

Share:

Kieran Read

Back for the Crusaders:

Your one-stop spot for all the Super Rugby teams, updated as the starting line-ups are announced in the week.

Friday, April 11

Highlanders v Bulls
Forsyth Barr Stadium, Dunedin

Highlanders: 15 Ben Smith, 14 Richard Buckman, 13 Malakai Fekitoa, 12 Shaun Treeby, 11 Patrick Osborne, 10 Lima Sopoaga, 9 Aaron Smith, 8 Elliot Dixon, 7 Shane Christie, 6 Gareth Evans, 5 Joe Wheeler, 4 Brad Thorn, 3 Chris King, 2 Liam Coltman, 1 Kane Hames.
Replacements: 16 Ged Robinson, 17 Craig Millar, 18 Ma'afu Fia, 19 Jarrad Hoeata, 20 John Hardie, 21 Fumiaki Tanaka, 22 Trent Renata, 23 Nasi Manu.

Bulls: (revised) 15 Jurgen Visser, 14 Francois Hougaard, 13 JJ Engelbrecht, 12 Jan Serfontein, 11 Bjorn Basson, 10 Jacques-Louis Potgieter, 9 Piet van Zyl, 8 Grant Hattingh, 7 Jacques du Plessis, 6 Jono Ross, 5 Victor Matfield, 4 Flip van der Merwe (c), 3 Werner Kruger, 2 Callie Visagie, 1 Dean Greyling.
Replacements: 16 Bongi Mbonambi, 17 Marcel vd Merwe, 18 Paul Willemse, 19 Jacques Engelbrecht, 20 Ulrich Beyers, 21 Handré Pollard, 22 William Small-Smith, 23 Morné Mellet.


Reds v Brumbies
Suncorp Stadium, Brisbane

Reds: 15 Ben Lucas, 14 Rod Davies, 13 Ben Tapuai, 12 Anthony Fainga'a, 11 Chris Feauai-Sautia, 10 Quade Cooper, 9 Will Genia, 8 Jake Schatz, 7 Beau Robinson, 6 Eddie Quirk, 5 James Horwill (c), 4 Rob Simmons, 3 Greg Holmes, 2 James Hanson, 1 James Slipper.
Replacements: 16 Saia Fainga'a, 17 Albert Anae, 18 Jono Owen, 19 Ed O'Donoghue, 20 Curtis Browning, 21 Nick Frisby, 22 Mike Harris/Dave McDuling, 23 Jamie-Jerry Taulagi.

Brumbies:15 Jesse Mogg, 14 Joe Tomane, 13 Tevita Kuridrani, 12 Pat McCabe, 11 Robbie Coleman, 10 Matt Toomua, 9 Nic White, 8 Ben Mowen (c), 7 Jarrad Butler, 6 Jordan Smiler, 5 Tom Staniforth, 4 Scott Fardy, 3 Ben Alexander, 2 Stephen Moore, 1 Scott Sio
Replacements: 16 Siliva Silva, 17 Ruan Smith, 18 JP Smith, 19 Jack Whetton, 20 Lachlan McCaffrey, 21 Michael Dowsett, 22 Andrew Smith, 23 Christian Lealiifano


Saturday, April 12

Chiefs v Melbourne Rebels
Waikato Stadium, Hamilton

Chiefs: 15 Tom Marshall, 14 Tim Nanai-Williams, 13 Andrew Horrell, 12 Bundee Aki, 11 Mils Muliaina, 10 Gareth Anscombe, 9 Augustine Pulu, 8 Kane Thompson, 7 Sam Cane, 6 Tanerau Latimer, 5 Brodie Retallick (c), 4 Michael Fitzgerald, 3 Ben Tameifuna, 2 Rhys Marshall, 1 Jamie Mackintosh.
Replacements: 16 Nathan Harris, 17 Pauliasi Manu, 18 Josh Hohneck, 19 Ross Filipo, 20 Liam Messam , 21 Tawera Kerr-Barlow, 22 Anton Lienert-Brown, 23 Jordan Payne.

Melbourne Rebels: 15 Jason Woodward, 14 Male Sau, 13 Tamati Ellison, 12 Mitch Inman, 11 Tom English, 10 Bryce Hegarty, 9 Nic Stirzaker, 8 Scott Higginbotham (c), 7 Scott Fuglistaller, 6 Colby Fainga'a, 5 Luke Jones, 4 Hugh Pyle, 3 Laurie Weeks, 2 Shota Horie, 1 Toby Smith.
Replacements: 16 Pat Leafa, 17 Cruze Ah-Nau, 18 Paul Alo-Emilie, 19 Cadeyrn Neville, 20 Sean McMahon, 21 Luke Burgess, 22 Tom Kingston, 23 Angus Roberts.


Western Force v Waratahs
nib Stadium, Perth

Force: 15 Jayden Hayward, 14 Luke Morahan, 13 Marcel Brache, 12 Kyle Godwin, 11 Nick Cummins, 10 Sias Ebersohn, 9 Alby Mathewson, 8 Ben McCalman, 7 Matt Hodgson (c), 6 Angus Cottrell, 5 Wilhelm Steenkamp, 4 Sam Wykes, 3 Kieran Longbottom, 2 Nathan Charles, 1 Pek Cowan
Replacements: 16 Heath Tessmann, 17 Tetera Faulkner, 18 Ollie Hoskins, 19 Adam Coleman, 20 Brynard Stander, 21 Ian Prior, 22 Zach Holmes, 23 Chris Tuatara-Morrison

Waratahs: 15 Israel Folau, 14 Cam Crawford, 13 Adam Ashley-Cooper, 12 Kurtley Beale, 11 Rob Horne, 10 Bernard Foley, 9 Nick Phipps, 8 Dave Dennis (c), 7 Michael Hooper, 6 Jacques Potgeiter, 5 Kane Douglas, 4 Will Skelton, 3 Sepoke Kepu, 2 Tatafu Polota-Nau, 1 Benn Robinson
Replacements: 16 Silatolu Latu, 17 Jeremy Tilse, 18 Paddy Ryan, 19 Stephen Hoiles, 20 Patrick McCutcheon, 21 Brendan McKibbin, 22 Jono Lance, 23 Matt Carraro .


Cheetahs v Crusaders
Free State Stadium, Bloemfontein

Cheetahs: 15 Willie le Roux, 14 Cornal Hendricks, 13 Johann Sadie, 12 Rayno Benjamin, 11 Hennie Daniller, 10 Johan Goosen, 9 Sarel Pretorius, 8 Jean Cook, 7 Lappies Labuschagné, 6 Boom Prinsloo, 5 Francois Uys, 4 Lodewyk de Jager, 3 Maks van Dyk, 2 Adriaan Strauss (c), 1 Trevor Nyakane.
Replacemets: 16 Ryno Barnes, 17 Caylib Oosthuizen, 18 Rossouw de Klerk, 19 Andries Ferreira, 20 Teboho Mohoje, 21 Shaun Venter, 22 Elgar Watts, 23 Howard Mnisi.

Crusaders: 15 Israel Dagg, 14 Johnny McNicholl, 13 Kieron Fonotia, 12 Ryan Crotty (c), 11 Nemani Nadolo , 10 Colin Slade, 9 Willi Heinz, 8 Kieran Read, 7 Matt Todd, 6 George Whitelock, 5 Sam Whitelock, 4 Dominic Bird, 3 Nepo Laulala, 2 Corey Flynn, 1 Wyatt Crockett.
Replacements: 16 Ben Funnell, 17 Daniel Lienert-Brown, 18 Owen Franks, 19 Jimmy Tupou, 20 Jordan Taufua, 21 Andy Ellis, 22 Tyler Bleyendaal, 23 Tom Taylor.


Lions v Sharks
Ellis Park, Johannesburg

Lions: 15 Andries Coetzee, 14 Deon van Rensburg, 13 Lionel Mapoe, 12 Stefan Watermeyer, 11 Courtnall Skosan, 10 Marnitz Boshoff, 9 Faf de Klerk, 8 Warren Whiteley (c), 7 Willie Britz, 6 Derick Minnie, 5 Franco Mostert, 4 Martin Muller, 3 Julian Redelinghuys, 2 Willie Wepener, 1 Schalk van der Merwe.
Replacements: 16 Robbie Coetzee, 17 Corne Fourie, 18 Ruan Dreyer, 19 MB Lusaseni, 20 Jaco Kriel, 21 Ross Cronje, 22 Elton Jantjies, 23 Alwyn Hollenbach.

Sharks: 15 Lwazi Mvovo, 14 Odwa Ndungane, 13 S'bura Sithole, 12 Frans Steyn, 11 JP Pietersen, 10 Fred Zeilinga, 9 Charl McLeod, 8 Ryan Kankowski, 7 Jean Deysel, 6 Marcell Coetzee, 5 Stephan Lewies, 4 Willem Alberts, 3 Jannie du Plessis, 2 Bismarck du Plessis (c), 1 Tendai Mtawarira
Replacements: 16 Kyle Cooper, 17 Dale Chadwick, 18 Lourens Adriaanse, 19 Etienne Oosthuizen, 20 Keegan Daniel, 21 Stefan Ungerer, 22 Paul Jordaan, 23 SP Marais.

Forthcoming Fixtures
FixtureDetails
All times are local
European Rugby Champions Cup
Friday , October 24
Munster vs Saracens19:45
Saturday , October 25
Ulster vs Toulon13:00
Scarlets vs Leicester19:45
Bath vs Toulouse15:15
Montpellier vs Glasgow17:15
Northampton vs Ospreys17:15
Sunday , October 26
Clermont Auvergne vs Sale Sharks15:15
Castres vs Leinster13:00
Wasps vs Harlequins17:15
Benetton Treviso vs Racing Metro 9217:15
More European Rugby Champions Cup fixtures
European Rugby Challenge Cup
Thursday , October 23
London Welsh vs Bordeaux-BeglesLondon Welsh vs Bordeaux-Begles Preview
Friday , October 24
La Rochelle vs Bayonne18:30
Brive vs Zebre18:30
Grenoble vs London Irish18:30
Newport Gwent D'gons vs Newcastle19:30
Edinburgh vs LOU Rugby19:45
Saturday , October 25
Bucuresti vs Stade Francais14:00
Rovigo vs Cardiff Blues14:00
Exeter vs Connacht15:00
Oyonnax vs Gloucester19:45
More European Rugby Challenge Cup fixtures
Currie Cup
Saturday , October 25
Western Province vs Lions17:00
More Currie Cup fixtures
ITM Cup
Saturday , October 25
Taranaki vs Tasman19:35
More ITM Cup fixtures
Recent Results
FixtureDetails
All times are local
European Rugby Champions Cup
Sunday , October 19
Ospreys 42 - 7 Benetton TrevisoOspreys vs Benetton Treviso Report
Toulouse 30 - 23 MontpellierToulouse vs Montpellier Report
Toulon 28 - 18 ScarletsToulon vs Scarlets Report
Leinster 25 - 20 WaspsLeinster vs Wasps Report
More European Rugby Champions Cup results
European Rugby Challenge Cup
London Irish 70 - 14 RovigoLondon Irish vs Rovigo Report
More European Rugby Challenge Cup results
International Match
Saturday , October 18
Australia 28 - 29 New ZealandAustralia vs New Zealand Report
More International Match results
European Rugby Champions Cup
Sale Sharks 26 - 27 MunsterSale Sharks vs Munster Report
Saracens 30 - 23 Clermont AuvergneSaracens vs Clermont Auvergne Report
Racing Metro 92 20 - 11 NorthamptonRacing Metro 92 vs Northampton Report
Glasgow 37 - 10 BathGlasgow vs Bath Report
Leicester 25 - 18 UlsterLeicester vs Ulster Report
More European Rugby Champions Cup results
European Rugby Challenge Cup
LOU Rugby 28 - 18 London WelshLOU Rugby vs London Welsh Report
Zebre 24 - 33 Oyonnax
Cardiff Blues 37 - 14 Grenoble
Stade Francais 22 - 38 Newport Gwent D'gons
Bayonne 30 - 24 Exeter
Connacht 48 - 12 La Rochelle
More European Rugby Challenge Cup results
Currie Cup
Lions 50 - 20 SharksLions vs Sharks Report
Western Province 31 - 23 Blue BullsWestern Province vs Blue Bulls Report
More Currie Cup results
ITM Cup
Taranaki 49 - 30 AucklandTaranaki vs Auckland Report
Manawatu 23 - 18 Southland
Tasman 26 - 6 CanterburyTasman vs Canterbury Report
More ITM Cup results
European Rugby Champions Cup
Friday , October 17
Harlequins 25 - 9 CastresHarlequins vs Castres Report
More European Rugby Champions Cup results
European Rugby Challenge Cup
Bordeaux-Begles 13 - 15 EdinburghBordeaux-Begles vs Edinburgh Report
Newcastle 43 - 19 Bucuresti
More European Rugby Challenge Cup results
Aviva Premiership Table
PosTeamPPts
1Northampton625
2Saracens622
3Exeter620
4Bath620
5Wasps615