Planet Rugby

Challenge Cup teams: Saturday

18th January 2013 07:37

Share:

Danny Gray Worcester Warriors

Worcester fly-half: Danny Gray

The teams for the final day of the final round of the 2012/13 Amlin Challenge Cup Pool stages are being released. We bring you them throughout the day.

Mogliano v Bayonne

Mogliano: 15 Edoardo Padovani, 14 Giovanni Benvenuti, 13 Enrico Ceccato, 12 Cristian Cerioni, 11 Filippo Guarducci, 10 Alejandro Canale, 9 Enrico Endrizzi, 8 Edoardo Candiago, 7 Andrea Ceccato, 6 Meyer Swanepoel, 5 Enrico Pavanello, 4 Jacopo Bocchi, 3 Massimiliano Ravalle, 2 Ivan Gianesini, 1 Gianluca Ceneda.
Replacements: 16 Nicola Corbanese, 17 Laert Naka, 18 Giacomo Stefani, 19 Federico Maso, 20 Ezio Galon, 21 Antonio Giabardo, 22 Tommaso Boni, 23 Alberto Lucchese.

Bayonne: 15 Sam Gerber, 14 Bastien Fuster, 13 Joe Rokocoko, 12 Gabi Lovobalavu, 11 Marvin O'Connor, 10 Jacques Louis Potgieter, 9 Mike Phillips, 8 Dwayne Haare, 7 Julien Puricelli, 6 Jean-Jo Marmouyet, 5 Mark Chisholm, 4 Dewald Senekal, 3 Neemia Tialata, 2 David Roumieu, 1 Aretz Iguiniz.
Replacements: 16 Vitolio Manukula, 17 Pierre Philippe Lafond, 18 Renaud Boyoud, 19 Abdellatif Boutaty, 20 Matthew Graham, 21 Cedric Garcia, 22 Benjamin Boyet, 23 Thibault Lacroix.

Kick-off: 14:00 local (13:00 GMT)
Referee: Ian Davies (Wales)
Assistant referees: James Jones Chris Williams (Wales)
Timekeeper: Valter Borghetto (Italy)
Assessor: Rosanno Facioli (Italy)


Cavalieri Prato v Grenoble

Cavalieri Prato: 15 Michele Sepe, 14 Niccolò Tempestini, 13 Ivan Crestini, 12 Marco Pelizzari, 11 Alessandro Lunardi, 10 Simone Ragusi, 9 Pino Patelli, 8 Alberto Saccardo, 7 Diego Delnevo, 6 Alfonso Damiani, 5 Giuseppe Boggiani, 4 Agustin Cavalieri, 3 Guillermo Roan, 2 Andrea Lupetti, 1 Niccolò Cannone.
Replacements: 16 Alessandro Borsi, 17 Renzo Balboni, 18 Alessandro Boscolo, 19 Luca Petillo, 20 Marco Frati, 21 Leonardo Della Ratta, 22 Edoardo Ruffolo, 23 Andrea Pozzi

Grenoble: 15 Joaquim Tuculet, 14 Matthieu Nicolas, 13 Aloisio Butonidualevu, 12 Rudolf Coetzee, 11 Viliame Waqaseduadua, 10 Nicolas Laharrague, 9 Jonathan Pelissie, 8 Shaun Sowerby, 7 Flavein Nouhaillaguet, 6 Henri Vanderglas, 5 Thibault Rey, 4 Florian Faure, 3 Albertus Buckle, 2 Laurent Bouchet, 1 Gregory Fabro.
Replacements: 16 Anthony Hegarty, 17 Romain David, 18 Feliuaki Taukeiaho, 19 Jonathan Best, 20 Fabien Alexandre, 21 Rida Jaouher, 22 Clement Darbo, 23 Florian Ninard

Kick-off: 14:00 local (13:00 GMT)
Referee: Leo Colgan (Ireland)
Assistant referees: Kieran Barry (Ireland), Barry O'Keeffe (Ireland)
Assessor: Gianni Romano (Italy)


Bath v Bucharest Wolves

Bath: 15 Jack Cuthbert, 14 Horacio Agulla, 13 Dan Hipkiss, 12 Ben Williams, 11 Olly Woodburn, 10 Tom Heathcote, 9 Mark McMillan, 8 Nick Koster, 7 Guy Mercer, 6 Will Skuse, 5 Ryan Caldwell, 4 Stuart Hooper, 3 Anthony Perenise, 2 Tom Dunn, 1 Charlie Beech.
Replacements: 16 Brett Sharman, 17 Nathan Catt, 18 Kane Palma Newport, 19 David Attwood, 20 Francois Louw, 21 Chris Cook, 22 Sam Vesty, 23 Matt Banahan.

Bucharest Wolves: 15 Catalin Fercu, 14 Madalin Lemnaru, 13 Catalin Dascalu, 12 Florin Vlaicu, 11 Ionut Niacsu, 10 Mike Wiringi, 9 Grigoras Diaconescu, 8 Daniel Carpo, 7 Adrian Ion, 6 Alexandru Mitu, 5 Marian Drenceanu, 4 Cristian Munteanu, 3 Horace Pungea, 2 Andrei Radoi, 1 Coco Pristavita.
Replacements:16 Eugen Capatana, 17 Vlad Badalicescu, 18 Flavius Dobre, 19 Daniel Ianus, 20 Andrei Filip, 21 Csaba Gal, 22 Marian Apostol, 23 Dorin Lazar

Kick-off: 14:15 GMT
Referee: Laurent Cardona (France)
Assistant referees: Salem Attalah (France), Mourad Zitouni (France)
Assessor: Michael Carroll (Ireland)


Worcester v Bizkaia Gernika RT

Worcester: 15 Errie Claassens, 14 Nikki Walker, 13 Jon Clarke, 12 Andy Short, 11 Josh Drauniniu, 10 Danny Gray, 9 Jonny Arr, 8 Blair Cowan, 7 Jake Abbott, 6 Sam Betty, 5 Craig Gillies, 4 Dean Schofield, 3 Rob O'Donnell, 2 Ollie Hayes, 1 Matt Mullan.
Replacements: 16 Aleki Lutui, 17 James Currie, 18 Euan Murray, 19 Chris Jones, 20 Neil Best, 21 Ollie Frost, 22 Max Stelling, 23 Ben Howard.

Bizkaia Gernika RT: 15 Fred Montagut, 14 Parrish Garcia Parrado, 13 Ale Torres Suar, 12 Wins Wilson, 11 Santi Salas, 10 Deccie Cusack, 9 Igor Mirones, 8 Afa Amosa, 7 David Hernandez, 6 Lopa Lopategi, 5 Goyo Zabaloy, 4 Tato Duran, 3 Fer Iraizoz, 2 Unai Lasa, 1 Mike Dias.
Replacements: 16 Nico Bilbao, 17 Urru Urrutia, 18 Pingui Monje, 19 Jon Magunazelaia, 20 Oscar Astarloa, 21 Ando Oreja, 22 Toto Mazzochi, 23 Iñi Olaeta.

Kick-off: 15:00 GMT
Referee: Cédric Marchat (France)
Assistant referees: Arnaud Blondel (France), Stéphane Boyer (France)
Assessor: Gary Welsh (England)


London Irish v Bordeaux-Begles

London Irish: 15 Jonathan Joseph, 14 Topsy Ojo, 13 Guy Armitage, 12 Steven Shingler, 11 Marland Yarde, 10 Shane Geraghty (capt), 9 Jack Moates, 8 Alex Gray, 7 Jamie Gibson, 6 Kieran Low, 5 Matt Garvey, 4 George Skivington, 3 Leo Halavatau, 2 Brian Blaney, 1 Jerry Yanuyanutawa.
Replacements: 16 Gerard Ellis, 17 Max Lahiff, 18 Richard Palframan, 19 James Sandford, 20 Declan Danaher, 21 Alex Gray, 22 Anthony Watson, 23 Darren Allinson.

Bordeaux-Begles: 15 Félix Le Bourhis, 14 Rafael Carballo, 13 Charles Brousse, 12 Michel Denetre, 11 Thierry Brana, 10 Nicolas Sanchez, 9 Baptiste Serin, 8 Damien Larrieu, 7 Hugh Chalmers, 6 Gauthier Gibouin, 5 François Tisseau, 4 Andrew Chauveau, 3 Nicolas Descamps, 2 Hikairo Forbes, 1 Jefferson Poirot.
Replacements: 16 Fabien Rofes, 17 Franck Labbe, 18 Tamato Leupolu, 19 Yassin Boutemane, 20 Louis Madaule, 21 Camille Lopez, 22 Julien Seron, 23 Carolis Navickas,

Kick-off: 15:00 GMT
Referee: David Wilkinson (Ireland)
Assistant referees: Barrie O' Connell (Ireland), Ken Henley-Willis (Ireland)
Assessor: Michel Lamoulie (France)


Gloucester v Mont-de-Marsan

Gloucester: 15 Martyn Thomas, 14 Charlie Sharples, 13 Henry Trinder, 12 Tim Molenaar, 11 Jonny May, 10 Freddie Burns, 9 Dan Robson, 8 Sione Kalamafoni, 7 Akapusi Qera, 6 Tom Savage, 5 Will James, 4 Jim Hamilton (capt), 3 Shaun Knight, 2 Koree Britton, 1 Nick Wood.
Replacements: 16 Huia Edmonds, 17 Dan Murphy, 18 Dario Chistolini 19 Peter Buxton, 20 Gareth Evans, 21 Dave Lewis, 22 Billy Twelvetrees, 23 Shane Monahan.

Mont-de-Marsan: 15 Yohann Durquet, 14 Jordan Beaulavon, 13 Simon Lucu, 12 Tamaz Mchedlidze, 11 William Ryder, 10 Jean Baptiste Claverie, 9 Arnaud Pic, 8 Alexandre Ricaud, 7 Vincent Farre, 6 Yann Brethous, 5 Scott Murray, 4 Sebastian De Chaves, 3 Tevita Mailau, 2 Thomas Bordes, 1 Julian Fiorini.
Replacements: 16 Pierre Correia, 17 Morgan Phelipponneau, 18 Eric Dos Santos, 19 Aldric Lescure, 20 Julien Cabannes, 21 Alexandre Douvesy, 22 Thibault Duvallet, 23 Mathieu Giudicelli.

Kick-off: 15:00 GMT
Referee: Dudley Phillips (Ireland)
Assistant referees: John Carvill (Ireland), David Keane (Ireland)
Assessor: Clayton Thomas (Wales)


Stade Francais v London Welsh

Stade Francais: 15 Hugo Bonneval, 14 Paul Sackey, 13 Geoffrey Doumayrou, 12 Lisandro Gomez Lopez, 11 Julien Arias, 10 Paul Warwick, 9 Nicolas Bezy, 8 Pierre Rabadan, 7 Scott Lavalla, 6 Antoine Burban, 5 Pascal Pape, 4 Anton van Zyl, 3 David Attoub, 2 Laurent Sempere, 1 Zurabi Zhvania.
Replacements: 16 Remi Bonfils, 17 Rabah Slimani, 18 Stan Wright, 19 Nicolas Garrault, 20 Arthur Chollon, 21 Jerome Fillol, 22 Francis Fainifo, 23 Jérome Porical.

London Welsh: 15 Tom Arscott, 14 Phil MacKenzie, 13 James Lewis, 12 Seb Jewell (c), 11 Nick Scott, 10 Ryan Davis, 9 Alex Davies, 8 Alfie To'oala, 7 Mike Denbee, 6 Lee Beach, 5 Matt Corker, 4 Adam Brown, 3 James Tideswell, 2 Greg Bateman, 1 Billy Moss.
Replacements: 16 Gareth Evans, 17 Tom Bristow, 18 Paulica Ion, 19 Jonathan Mills, 20 Ed Williamson, 21 Michael Hills, 22 Simon Whatling, 23 Ashley Smith.

Kick-off: 21:00 local (20:00 GMT)
Referee: Andrew McMenemy (Scotland)
Assistant referees: Peter Allan (Scotland), Bob Nevins (Scotland)
Television match official: Iain Ramage (Scotland)


Forthcoming Fixtures
FixtureDetails
All times are local
European Rugby Champions Cup
Friday , October 24
Munster vs SaracensMunster vs Saracens Preview
Saturday , October 25
Ulster vs ToulonUlster vs Toulon Preview
Scarlets vs LeicesterScarlets vs Leicester Preview
Bath vs ToulouseBath vs Toulouse Preview
Montpellier vs GlasgowMontpellier vs Glasgow Preview
Northampton vs OspreysNorthampton vs Ospreys Preview
Sunday , October 26
Clermont Auvergne vs Sale SharksClermont Auvergne vs Sale Sharks Preview
Castres vs LeinsterCastres vs Leinster Preview
Wasps vs HarlequinsWasps vs Harlequins Preview
Benetton Treviso vs Racing Metro 92Benetton Treviso vs Racing Metro 92 Preview
More European Rugby Champions Cup fixtures
European Rugby Challenge Cup
Friday , October 24
La Rochelle vs Bayonne18:30
Brive vs Zebre18:30
Grenoble vs London IrishGrenoble vs London Irish Preview
Newport Gwent D'gons vs Newcastle19:30
Edinburgh vs LOU Rugby19:45
Saturday , October 25
Bucuresti vs Stade Francais14:00
Rovigo vs Cardiff Blues14:00
Exeter vs ConnachtExeter vs Connacht Preview
Oyonnax vs Gloucester19:45
More European Rugby Challenge Cup fixtures
Currie Cup
Saturday , October 25
Western Province vs LionsWestern Province vs Lions Preview
More Currie Cup fixtures
ITM Cup
Saturday , October 25
Taranaki vs TasmanTaranaki vs Tasman Preview
More ITM Cup fixtures
Recent Results
FixtureDetails
All times are local
European Rugby Challenge Cup
Thursday , October 23
London Welsh 20 - 52 Bordeaux-BeglesLondon Welsh vs Bordeaux-Begles Report
More European Rugby Challenge Cup results
European Rugby Champions Cup
Sunday , October 19
Ospreys 42 - 7 Benetton TrevisoOspreys vs Benetton Treviso Report
Toulouse 30 - 23 MontpellierToulouse vs Montpellier Report
Toulon 28 - 18 ScarletsToulon vs Scarlets Report
Leinster 25 - 20 WaspsLeinster vs Wasps Report
More European Rugby Champions Cup results
European Rugby Challenge Cup
London Irish 70 - 14 RovigoLondon Irish vs Rovigo Report
More European Rugby Challenge Cup results
International Match
Saturday , October 18
Australia 28 - 29 New ZealandAustralia vs New Zealand Report
More International Match results
European Rugby Champions Cup
Sale Sharks 26 - 27 MunsterSale Sharks vs Munster Report
Saracens 30 - 23 Clermont AuvergneSaracens vs Clermont Auvergne Report
Racing Metro 92 20 - 11 NorthamptonRacing Metro 92 vs Northampton Report
Glasgow 37 - 10 BathGlasgow vs Bath Report
Leicester 25 - 18 UlsterLeicester vs Ulster Report
More European Rugby Champions Cup results
European Rugby Challenge Cup
LOU Rugby 28 - 18 London WelshLOU Rugby vs London Welsh Report
Zebre 24 - 33 Oyonnax
Cardiff Blues 37 - 14 Grenoble
Stade Francais 22 - 38 Newport Gwent D'gons
Bayonne 30 - 24 Exeter
Connacht 48 - 12 La Rochelle
More European Rugby Challenge Cup results
Currie Cup
Lions 50 - 20 SharksLions vs Sharks Report
Western Province 31 - 23 Blue BullsWestern Province vs Blue Bulls Report
More Currie Cup results
ITM Cup
Taranaki 49 - 30 AucklandTaranaki vs Auckland Report
Manawatu 23 - 18 Southland
Tasman 26 - 6 CanterburyTasman vs Canterbury Report
More ITM Cup results
European Rugby Champions Cup
Friday , October 17
Harlequins 25 - 9 CastresHarlequins vs Castres Report
More European Rugby Champions Cup results
European Rugby Challenge Cup
Bordeaux-Begles 13 - 15 EdinburghBordeaux-Begles vs Edinburgh Report
More European Rugby Challenge Cup results
Aviva Premiership Table
PosTeamPPts
1Northampton625
2Saracens622
3Exeter620
4Bath620
5Wasps615