Planet Rugby

Gloucester

Gloucester

Challenge Cup teams: Saturday

18th January 2013 07:37

Share:

Danny Gray Worcester Warriors

Worcester fly-half: Danny Gray

The teams for the final day of the final round of the 2012/13 Amlin Challenge Cup Pool stages are being released. We bring you them throughout the day.

Mogliano v Bayonne

Mogliano: 15 Edoardo Padovani, 14 Giovanni Benvenuti, 13 Enrico Ceccato, 12 Cristian Cerioni, 11 Filippo Guarducci, 10 Alejandro Canale, 9 Enrico Endrizzi, 8 Edoardo Candiago, 7 Andrea Ceccato, 6 Meyer Swanepoel, 5 Enrico Pavanello, 4 Jacopo Bocchi, 3 Massimiliano Ravalle, 2 Ivan Gianesini, 1 Gianluca Ceneda.
Replacements: 16 Nicola Corbanese, 17 Laert Naka, 18 Giacomo Stefani, 19 Federico Maso, 20 Ezio Galon, 21 Antonio Giabardo, 22 Tommaso Boni, 23 Alberto Lucchese.

Bayonne: 15 Sam Gerber, 14 Bastien Fuster, 13 Joe Rokocoko, 12 Gabi Lovobalavu, 11 Marvin O'Connor, 10 Jacques Louis Potgieter, 9 Mike Phillips, 8 Dwayne Haare, 7 Julien Puricelli, 6 Jean-Jo Marmouyet, 5 Mark Chisholm, 4 Dewald Senekal, 3 Neemia Tialata, 2 David Roumieu, 1 Aretz Iguiniz.
Replacements: 16 Vitolio Manukula, 17 Pierre Philippe Lafond, 18 Renaud Boyoud, 19 Abdellatif Boutaty, 20 Matthew Graham, 21 Cedric Garcia, 22 Benjamin Boyet, 23 Thibault Lacroix.

Kick-off: 14:00 local (13:00 GMT)
Referee: Ian Davies (Wales)
Assistant referees: James Jones Chris Williams (Wales)
Timekeeper: Valter Borghetto (Italy)
Assessor: Rosanno Facioli (Italy)


Cavalieri Prato v Grenoble

Cavalieri Prato: 15 Michele Sepe, 14 Niccolò Tempestini, 13 Ivan Crestini, 12 Marco Pelizzari, 11 Alessandro Lunardi, 10 Simone Ragusi, 9 Pino Patelli, 8 Alberto Saccardo, 7 Diego Delnevo, 6 Alfonso Damiani, 5 Giuseppe Boggiani, 4 Agustin Cavalieri, 3 Guillermo Roan, 2 Andrea Lupetti, 1 Niccolò Cannone.
Replacements: 16 Alessandro Borsi, 17 Renzo Balboni, 18 Alessandro Boscolo, 19 Luca Petillo, 20 Marco Frati, 21 Leonardo Della Ratta, 22 Edoardo Ruffolo, 23 Andrea Pozzi

Grenoble: 15 Joaquim Tuculet, 14 Matthieu Nicolas, 13 Aloisio Butonidualevu, 12 Rudolf Coetzee, 11 Viliame Waqaseduadua, 10 Nicolas Laharrague, 9 Jonathan Pelissie, 8 Shaun Sowerby, 7 Flavein Nouhaillaguet, 6 Henri Vanderglas, 5 Thibault Rey, 4 Florian Faure, 3 Albertus Buckle, 2 Laurent Bouchet, 1 Gregory Fabro.
Replacements: 16 Anthony Hegarty, 17 Romain David, 18 Feliuaki Taukeiaho, 19 Jonathan Best, 20 Fabien Alexandre, 21 Rida Jaouher, 22 Clement Darbo, 23 Florian Ninard

Kick-off: 14:00 local (13:00 GMT)
Referee: Leo Colgan (Ireland)
Assistant referees: Kieran Barry (Ireland), Barry O'Keeffe (Ireland)
Assessor: Gianni Romano (Italy)


Bath v Bucharest Wolves

Bath: 15 Jack Cuthbert, 14 Horacio Agulla, 13 Dan Hipkiss, 12 Ben Williams, 11 Olly Woodburn, 10 Tom Heathcote, 9 Mark McMillan, 8 Nick Koster, 7 Guy Mercer, 6 Will Skuse, 5 Ryan Caldwell, 4 Stuart Hooper, 3 Anthony Perenise, 2 Tom Dunn, 1 Charlie Beech.
Replacements: 16 Brett Sharman, 17 Nathan Catt, 18 Kane Palma Newport, 19 David Attwood, 20 Francois Louw, 21 Chris Cook, 22 Sam Vesty, 23 Matt Banahan.

Bucharest Wolves: 15 Catalin Fercu, 14 Madalin Lemnaru, 13 Catalin Dascalu, 12 Florin Vlaicu, 11 Ionut Niacsu, 10 Mike Wiringi, 9 Grigoras Diaconescu, 8 Daniel Carpo, 7 Adrian Ion, 6 Alexandru Mitu, 5 Marian Drenceanu, 4 Cristian Munteanu, 3 Horace Pungea, 2 Andrei Radoi, 1 Coco Pristavita.
Replacements:16 Eugen Capatana, 17 Vlad Badalicescu, 18 Flavius Dobre, 19 Daniel Ianus, 20 Andrei Filip, 21 Csaba Gal, 22 Marian Apostol, 23 Dorin Lazar

Kick-off: 14:15 GMT
Referee: Laurent Cardona (France)
Assistant referees: Salem Attalah (France), Mourad Zitouni (France)
Assessor: Michael Carroll (Ireland)


Worcester v Bizkaia Gernika RT

Worcester: 15 Errie Claassens, 14 Nikki Walker, 13 Jon Clarke, 12 Andy Short, 11 Josh Drauniniu, 10 Danny Gray, 9 Jonny Arr, 8 Blair Cowan, 7 Jake Abbott, 6 Sam Betty, 5 Craig Gillies, 4 Dean Schofield, 3 Rob O'Donnell, 2 Ollie Hayes, 1 Matt Mullan.
Replacements: 16 Aleki Lutui, 17 James Currie, 18 Euan Murray, 19 Chris Jones, 20 Neil Best, 21 Ollie Frost, 22 Max Stelling, 23 Ben Howard.

Bizkaia Gernika RT: 15 Fred Montagut, 14 Parrish Garcia Parrado, 13 Ale Torres Suar, 12 Wins Wilson, 11 Santi Salas, 10 Deccie Cusack, 9 Igor Mirones, 8 Afa Amosa, 7 David Hernandez, 6 Lopa Lopategi, 5 Goyo Zabaloy, 4 Tato Duran, 3 Fer Iraizoz, 2 Unai Lasa, 1 Mike Dias.
Replacements: 16 Nico Bilbao, 17 Urru Urrutia, 18 Pingui Monje, 19 Jon Magunazelaia, 20 Oscar Astarloa, 21 Ando Oreja, 22 Toto Mazzochi, 23 Iñi Olaeta.

Kick-off: 15:00 GMT
Referee: Cédric Marchat (France)
Assistant referees: Arnaud Blondel (France), Stéphane Boyer (France)
Assessor: Gary Welsh (England)


London Irish v Bordeaux-Begles

London Irish: 15 Jonathan Joseph, 14 Topsy Ojo, 13 Guy Armitage, 12 Steven Shingler, 11 Marland Yarde, 10 Shane Geraghty (capt), 9 Jack Moates, 8 Alex Gray, 7 Jamie Gibson, 6 Kieran Low, 5 Matt Garvey, 4 George Skivington, 3 Leo Halavatau, 2 Brian Blaney, 1 Jerry Yanuyanutawa.
Replacements: 16 Gerard Ellis, 17 Max Lahiff, 18 Richard Palframan, 19 James Sandford, 20 Declan Danaher, 21 Alex Gray, 22 Anthony Watson, 23 Darren Allinson.

Bordeaux-Begles: 15 Félix Le Bourhis, 14 Rafael Carballo, 13 Charles Brousse, 12 Michel Denetre, 11 Thierry Brana, 10 Nicolas Sanchez, 9 Baptiste Serin, 8 Damien Larrieu, 7 Hugh Chalmers, 6 Gauthier Gibouin, 5 François Tisseau, 4 Andrew Chauveau, 3 Nicolas Descamps, 2 Hikairo Forbes, 1 Jefferson Poirot.
Replacements: 16 Fabien Rofes, 17 Franck Labbe, 18 Tamato Leupolu, 19 Yassin Boutemane, 20 Louis Madaule, 21 Camille Lopez, 22 Julien Seron, 23 Carolis Navickas,

Kick-off: 15:00 GMT
Referee: David Wilkinson (Ireland)
Assistant referees: Barrie O' Connell (Ireland), Ken Henley-Willis (Ireland)
Assessor: Michel Lamoulie (France)


Gloucester v Mont-de-Marsan

Gloucester: 15 Martyn Thomas, 14 Charlie Sharples, 13 Henry Trinder, 12 Tim Molenaar, 11 Jonny May, 10 Freddie Burns, 9 Dan Robson, 8 Sione Kalamafoni, 7 Akapusi Qera, 6 Tom Savage, 5 Will James, 4 Jim Hamilton (capt), 3 Shaun Knight, 2 Koree Britton, 1 Nick Wood.
Replacements: 16 Huia Edmonds, 17 Dan Murphy, 18 Dario Chistolini 19 Peter Buxton, 20 Gareth Evans, 21 Dave Lewis, 22 Billy Twelvetrees, 23 Shane Monahan.

Mont-de-Marsan: 15 Yohann Durquet, 14 Jordan Beaulavon, 13 Simon Lucu, 12 Tamaz Mchedlidze, 11 William Ryder, 10 Jean Baptiste Claverie, 9 Arnaud Pic, 8 Alexandre Ricaud, 7 Vincent Farre, 6 Yann Brethous, 5 Scott Murray, 4 Sebastian De Chaves, 3 Tevita Mailau, 2 Thomas Bordes, 1 Julian Fiorini.
Replacements: 16 Pierre Correia, 17 Morgan Phelipponneau, 18 Eric Dos Santos, 19 Aldric Lescure, 20 Julien Cabannes, 21 Alexandre Douvesy, 22 Thibault Duvallet, 23 Mathieu Giudicelli.

Kick-off: 15:00 GMT
Referee: Dudley Phillips (Ireland)
Assistant referees: John Carvill (Ireland), David Keane (Ireland)
Assessor: Clayton Thomas (Wales)


Stade Francais v London Welsh

Stade Francais: 15 Hugo Bonneval, 14 Paul Sackey, 13 Geoffrey Doumayrou, 12 Lisandro Gomez Lopez, 11 Julien Arias, 10 Paul Warwick, 9 Nicolas Bezy, 8 Pierre Rabadan, 7 Scott Lavalla, 6 Antoine Burban, 5 Pascal Pape, 4 Anton van Zyl, 3 David Attoub, 2 Laurent Sempere, 1 Zurabi Zhvania.
Replacements: 16 Remi Bonfils, 17 Rabah Slimani, 18 Stan Wright, 19 Nicolas Garrault, 20 Arthur Chollon, 21 Jerome Fillol, 22 Francis Fainifo, 23 Jérome Porical.

London Welsh: 15 Tom Arscott, 14 Phil MacKenzie, 13 James Lewis, 12 Seb Jewell (c), 11 Nick Scott, 10 Ryan Davis, 9 Alex Davies, 8 Alfie To'oala, 7 Mike Denbee, 6 Lee Beach, 5 Matt Corker, 4 Adam Brown, 3 James Tideswell, 2 Greg Bateman, 1 Billy Moss.
Replacements: 16 Gareth Evans, 17 Tom Bristow, 18 Paulica Ion, 19 Jonathan Mills, 20 Ed Williamson, 21 Michael Hills, 22 Simon Whatling, 23 Ashley Smith.

Kick-off: 21:00 local (20:00 GMT)
Referee: Andrew McMenemy (Scotland)
Assistant referees: Peter Allan (Scotland), Bob Nevins (Scotland)
Television match official: Iain Ramage (Scotland)


  • Gloucester Fixtures
Forthcoming Fixtures
FixtureDetails
All times are local
Aviva Premiership
Sunday , November 30
London Irish vs Gloucester13:00
Saturday , December 20
Gloucester vs Bath15:00
Saturday , December 27
Gloucester vs Wasps15:00
Saturday , January 3
Exeter vs Gloucester15:00
Saturday , January 10
Gloucester vs Saracens15:00
Saturday , February 14
Leicester vs Gloucester15:00
Saturday , February 21
Gloucester vs London Welsh15:00
More Aviva Premiership fixtures
LV= Cup
Saturday , January 31
Gloucester vs Ospreys15:00
Saturday , February 7
Gloucester vs Harlequins15:00
More LV= Cup fixtures
European Rugby Challenge Cup
Sunday , December 7
Gloucester vs Zebre15:15
More European Rugby Challenge Cup fixtures
  • Gloucester Results
Recent Results
FixtureDetails
All times are local
Aviva Premiership
Friday , November 21
Newcastle Falcons 20 - 10 GloucesterNewcastle Falcons vs Gloucester Report
Friday , November 14
Gloucester 15 - 22 HarlequinsGloucester vs Harlequins Report
More Aviva Premiership results
LV= Cup
Sunday , November 9
London Welsh 9 - 18 Gloucester
Saturday , November 1
Exeter 28 - 27 Gloucester
More LV= Cup results
European Rugby Challenge Cup
Saturday , October 25
Oyonnax 15 - 25 Gloucester
Thursday , October 16
Gloucester 55 - 0 Brive
More European Rugby Challenge Cup results
Aviva Premiership
Saturday , October 11
Saracens 28 - 21 Gloucester
More Aviva Premiership results
  • Table
Aviva Premiership Table
PosTeamPPts
7Sale Sharks820
8Harlequins819
9Gloucester816
10Newcastle Falcons813
11London Irish812