Planet Rugby

Bath

Bath

Challenge Cup teams: Saturday

12th October 2012 13:10

Share:

gavin henson london welsh v saracens

10 for London Welsh: Henson

Saturday's Amlin Challenge Cup teams have been announced. Here they are with the big fixture being between London Welsh and Stade Francais.

Rugby Union betting odds

Bath v Bucharest Wolves
Recreation Ground

Bath: 15 Sam Vesty, 14 Olly Woodburn, 13 Jack Cuthbert, 12 Ben Williams, 11 Tom Biggs, 10 Ollie Devoto, 9 Mark McMillan, 8 Will Skuse, 7 Guy Mercer, 6 Ben Skirving (c), 5 Dave Attwood, 4 Will Spencer, 3 Anthony Perenise, 2 Ross Batty, 1 Nathan Catt.
Replacements: 16 Brett Sharman, 17 Charlie Beech, 18 Kane Palma-Newport, 19 Dominic Day, 20 Francois Louw, 21 Chris Cook, 22 Kyle Eastmond, 23 Nick Abendanon.

Bucharest Wolves: tbc

Kick-off: 15:00


Bizkaia Gernika RT v Worcester
Urbieta Rugby Sport Centre

Bizkaia Gernika RT: 15 Aitzol Martitegi, 14 Toto Mazzochi, 13 Ale Torres Suar, 12 Wins Wilson, 11 Santi Salas, 10 Deccie Cusack, 9 Igor Mirones, 8 Afa Amosa, 7 David Hernandez, 6 Jon Magunazelaia, 5 Goyo Zabaloy, 4 Oscar Astarloa, 3 Fer Iraizoz, 2 Unai Lasa, 1 Mike Dias.
Replacements: 16 Urru Urrutia, 17 Nico Bilbao, 18 Pingui Monje, 19 Tato Duran, 20 Lopa Lopategi, 21 Aitor Etxebarria, 22 Iñi Olaeta, 23 Parrish Garcia Parrado.

Worcester: 15 Chris Pennell, 14 Ben Howard, 13 Jon Clarke, 12 Josh Matavesi, 11 Andy Short, 10 Joe Carlisle, 9 Paul Hodgson, 8 Blair Cowan, 7 Matt Kvesic, 6 Neil Best (c), 5 Craig Gillies, 4 Chris Jones, 3 James Currie, 2 Ollie Hayes, 1 Ceri Jones.
Replacements: 16 Ed Shervington, 17 George Porter, 18 Rob O'Donnell, 19 Dean Schofield, 20 Jake Abbott, 21 Ollie Frost, 22 Max Stelling, 23 Alex Grove.

Kick-off: 16:00


London Welsh v Stade Francais
Kassam Stadium

London Welsh: 15 Alex Davies, 14, Ashley Smith, 13 James Lewis, 12 Ryan Davis, 11 Nick Scott, 10 Gavin Henson, 9 Nick Runciman, 8 Ed Jackson, 7 Mike Denbee, 6 Jon Mills, 5 Matt Corker, 4 Kirill Kulemin, 3 Arthur Joly, 2 Daniel George, 1 Franck Montanella.
Replacements: 16 Greg Bateman, 17 Tom Bristow, 18 Paulica Ion, 19 Martin Purdy, 20 Ed Williamson, 21 Tyson Keats, 22 Simon Whatling, 23 Seb Jewell.

Stade Francais: 15 Hugo Bonneval, 14 Julien Arias, 13 Waisea Vuidarvuwalu, 12 Felipe Contepomi, 11 Francis Fainifo, 10 Jules Plisson, 9 Nicolas Bezy, 8 Pierre Rabadan, 7 Lei Tomiki, 6 Antoine Burban, 5 Anton van Zyl, 4 Juan Cruz Guillemain, 3 Rabah Slimani, 2 Remi Bonfils, 1 Zurabi Zhvania.
Replacements: 16 Michael Van Vuuren, 18 David Attoub, 19 Nicolas Garrault, 20 Arthur Chollon, 21 Lucas Rubio, 22 Lisandro Gomez Lopez, 23 Jérémy Sinzelle.

Kick-off: 15:00


Femi-CZ VEA Rovigo v Perpignan
Stadio Mario Battaglini

Femi-CZ VEA Rovigo: 15 Stefan Basson, 14 Lorenzo Lubian, 13 Roberto Pedrazzi, 12 Rhys Lenarduzzi, 11 Andrea Bacchetti, 10 Davide Duca, 9 Mickey Wilson, 8 Matteo Ferro, 7 Andrea De Marchi, 6 Aaron Persico, 5 Daniele Tumiati, 4 Jack Jones, 3 Alessio Ceglie, 2 Nicola Gatto, 1 Otis Lombardi.
Replacements: 16 Adriano Gaeta, 17 Corrado Gaeta, 18 Nicola Quaglio, 19 Gabriele Pierini, 20 Carlo Bovolenta, 21 Guido Calabrese, 22 Francesco Menon, 23 Stefan Ciochina.

Perpignan: 15 Richard Haughton, 14 Adrien Plante, 13 Lifeimi Mafi, 12 Sione Piukala, 11 Armand Batlle, 10 Gilles Bosch, 9 David Mele, 8 Henry Tuilagi, 7 Dan Leo, 6 Sebastien Vahaamahina, 5 Romain Taofifenua, 4 Guillaume Vilaceca, 3 Pascal Cotet, 2 Romain Terrain, 1 Jérôme Schuster.
Replacements: 16 Maxime Delonca, 17 Jérémy Castex, 18 Christophe David, 19 Romain Bezian, 20 Robins Tchale Watchou, 21 Florian Cazenave, 22 James Hook, 23 Joffrey Michel.

Kick-off: 15:00


Cammi Rugby Calvisano v Agen
Centro Sportivo San Michele

Calvisano: 15 Shaun Berne, 14 Ben De Jager, 13 Pablo Canavosio, 12 Andy Vilk, 11 Michele Visentin, 10 Paul Griffen, 9 Gullo Palazzani, 8 Samu Vunisa, 7 Gabriele Cicchinelli, 6 Giacomo Brancoli, 5 Paino Hehea, 4 Jaco Erasmus, 3 Salvatore Costanzo, 2 Luigi Ferraro, 1 Andrea Lovotti.
Replacements: 16 Andrea Gavazzi, 17 Luca Scarsini, 18 Gabriele Morelli, 19 Luca Beccaris, 20 Jacopo Salvetti, 21 Simon Picone, 22 Andrea Marcato, 23 Tommy Castello.

Agen: 15 Louis Bataille, 14 Leka Tagotago, 13 Miguel Avramovic, 12 Benjamin Petre, 11 Silvere Tian, 10 Raphael Lagarde, 9 Sylvain Dupuy, 8 Uelenitoni Fono, 7 tbc, 6 Antoine Erbani, 5 William Demotte, 4 Léo Bastien, 3 Viliamu Afatia, 2 Julien Janaudy, 1 Laurent Cabarry.
Replacements: 16 Marc Barthomeuf, 17 Yannick Pitton, 18 Julien Moretto, 19 Damien Lagrange, 20 Pierre Julien, 21 Alexi Bales, 22 Mathieu Lamoulie, 23 Jean-Francois Coux.

Kick-off: 19:00


London Wasps v Dragons
Adams Park

London Wasps: 15 Hugo Southwell, 14 Jack Wallace, 13 Chris Bell, 12 Lee Thomas, 11 Tom Varndell, 10 Nicky Robinson, 9 Joe Simpson, 8 Billy Vunipola, 7 Jonathan Poff, 6 Ashley Johnson, 5 Marco Wentzel, 4 Joe Launchbury, 3 Fabio Staibano, 2 Tom Lindsay, 1 Zak Taulafo.
Replacements: 16 T Rhys Thomas, 17 Phil Swainston, 18 Lewis Thiede, 19 James Cannon, 20 Sam Jones, 21 Charlie Davies, 22 Stephen Jones, 23 Elliott Daly.

Dragons: 15 Daniel Evans, 14 Will Harries, 13 Adam Hughes, 12 Ashley Smith, 11 Hallam Amos, 10 Lewis Robling, 9 Liam Davies, 8 Toby Faletau, 7 Lewis Evans, 6 Tom Brown, 5 Robert Sidoli, 4 Jevon Groves, 3 Nathan Buck, 2 Sam Parry, 1 Aaron Coundley.
Replacements: 16 Hugh Gustafson, 17 Phil Price, 18 Dan Way, 19 Ian Nimmo, 20 Ieuan Jones, 21 Jonathan Evans, 22 Jack Dixon, 23 Tom Prydie.

Kick-off: 20:10


Bordeaux-Begles v London Irish
Stade Andre Moga

Bordeaux-Begles: 15 Darly Domvo, 14 Avesini Vasuinubu, 13 Charles Brousse, 12 Michel Denetre, 11 Thierry Brana, 10 Lachie Munro, 9 Julien Seron, 8 Sisa Koyamaibole, 7 Rohan Kitshoff, 6 Gauthier Gibouin, 5 François Tisseau, 4 Carolis Navickas, 3 Jefferson Poirot, 2 Fabien Rofes, 1 Hikairo Forbes.
Replacements: 16 Stéphane Fort, 17 Franck Labbe, 18 Yassin Boutemane, 19 Andrew Chauveau, 22 Nicolas Sanchez, 23 Damien Larrieu.

London Irish: 15 Steven Shingler, 14 Topsy Ojo, 13 Jonathan Joseph, 12 Guy Armitage, 11 Sailosi Tagicakibau, 10 Ian Humphreys, 9 Tomas O'Leary, 8 Chris Hala'ufia, 7 Jamie Gibson, 6 Ofisa Treviranus, 5 Matthew Garvey, 4 Bryn Evans, 3 Halani Aulika, 2 David Paice, 1 Max Lahiff.
Replacements: 16 Brian Blaney, 17 Richard Palframan, 18 Cai Griffiths, 19 Kieran Low, 20 Declan Danaher, 21 Alex Gray, 22 Anthony Watson, 23 Jack Winter-Moates.

Kick-off: 21:00

  • Bath Fixtures
Forthcoming Fixtures
FixtureDetails
All times are local
Aviva Premiership
Saturday , September 6
Sale vs Bath14:00
Saturday , September 13
Bath vs London Welsh15:00
Saturday , September 20
Bath vs Leicester15:15
Saturday , September 27
Northampton vs Bath15:15
Friday , October 3
Bath vs Saracens19:45
Sunday , October 12
Wasps vs Bath14:00
Saturday , November 15
Bath vs Newcastle15:00
Saturday , November 22
London Irish vs Bath15:00
Saturday , November 29
Bath vs Harlequins15:00
More Aviva Premiership fixtures
European Rugby Champions Cup
Saturday , October 18
Glasgow vs Bath15:15
More European Rugby Champions Cup fixtures
  • Table
Aviva Premiership Table
PosTeamPPts
1Bath00
2Exeter00
3Gloucester00
4Harlequins00
5Leicester Tigers00