Challenge Cup teams: Saturday, Sunday

Date published: December 9 2016

Five games take place in the Challenge Cup on Saturday before Bristol face Pau in Sunday's lone fixture as the competition hits Round Three.

Saturday

Cardiff Blues v Bath

The teams:

Cardiff Blues: 15 Matthew Morgan, 14 Alex Cuthbert, 13 Rey Lee-Lo, 12 Willis Halaholo, 11 Blaine Scully, 10 Steven Shingler, 9 Lloyd Williams, 8 Josh Navidi, 7 Sam Warburton, 6 Seb Davies, 5 James Down, 4 George Earle, 3 Tau Filise, 2 Kristian Dacey, 1 Rhys Gill
Replacements: 16 Matthew Rees, 17 Brad Thyer, 18 Scott Andrews, 19 Jarrad Hoeata, 20 Kirby Myhill, 21 Tomos Williams, 22 Nicky Robinson, 23 Cory Allen

Bath: 15 Tom Homer, 14 Semesa Rokoduguni, 13 Max Clark, 12 Ben Tapuai, 11 Jack Wilson, 10 Dan Bowden, 9 Darren Allinson, 8 Paul Grant, 7 Tom Ellis, 6 Matt Garvey, 5 Elliott Stooke, 4 Charlie Ewels, 3 Max Lahiff, 2 Ross Batty, 1 Beno Obano
Replacements: 16 Jack Walker, 17 Nick Auterac, 18 Kane Palma Newport, 19 Guy Mercer, 20 Michael Van Vuuren, 21 Will Homer, 22 Adam Hastings, 23 Jeff Williams

Venue: Cardiff Arms Park
Kick-off: 14:30 GMT
Referee: George Clancy (Ireland)
Assistant Referees: Gary Conway (Ireland), Eddie Hogan-O'Connell (Ireland)


Enisei-STM v Brive

The teams:

Enisei-STM: 15 Thomas Halse, 14 Igor Kurashov, 13 Jurijs Baranovs, 12 Dmitrii Gerasimov, 11 Denis Simplikevich, 10 Iurii Kushnarev, 9 Alexey Shcherban, 8 Anton Rudoi, 7 Vitalii Orlov, 6 Mikheil Gachechiladze, 5 Maxim Gargalic, 4 Uldis Saulite, 3 Innokentiy Zykov, 2 Stanislav Selskii, 1 Andrei Polivalov
Replacements: 16 Shamil Magomedov, 17 Valery Morozov, 18 Evgenii Pronenko, 19 Andrey Temnov, 20 Aleksandr Budychenko, 21 Konstantin Uzunov, 22 Aleksei Mikhaltsov, 23 Viacheslav Krasylnyk

Brive: 15 Gaetan Germain, 14 Takudzwa Ngwenya, 13 Arnaud Mignardi, 12 Sevanaia Galala, 11 Guillaume Namy, 10 Nicolas Bézy, 9 Vasil Lobzhanidze, 8 Dominiko Waqaniborutu 7 Said Hireche, 6 Péniami Narisia, 5 Jan Uys, 4 Johan Snyman, 3 Damien Jourdain, 2 Guillaume Ribes, 1 Vivien Devisme
Replacements: 16 Francois Da Ros, 17 Damien Lavergne, 18 Patrick Toetu, 19 Wilhelm Steenkamp, 20 William Whetton, 21 Jean-Baptiste Pejoine, 22 Christopher Tuatara, 23 Benito Masilevu

Venue: Yug Stadium
Kick-off: 15:00 local (12:00 GMT)
Referee: Ian Tempest (England)
Assistant Referees: Tim Wigglesworth (England), Simon McConnell (England)


Timisoara Saracens v Harlequins

The teams:

Timisoara Saracens: 15 Catalin Fercu, 14 Stephen Shennan, 13 Brian Sefanaia, 12 Paula Kinikinilau, 11 Fonovai Tangimana, 10 Jack Umaga, 9 Valentin Calafeteanu, 8 Sandu Stelian Burcea, 7 Daniel Gabriel Ianus, 6 Randall Morrison, 5 Marian Drenceanu, 4 Valentin Popirlan, 3 Horatiu Pungea, 2 Eugen Capatana, 1 Edmund Aholelei
Replacements: 16 Andrei Radoi, 17 Gigi Militaru, 18 Samuel Maris, 19 Ionut Muresan, 20 Dorin Lazar, 21 Gabriel Conache, 22 Tevita Manumua, 23 Madalin Lemnaru

Harlequins: 15 Aaron Morris, 14 Charlie Walker, 13 Joe Marchant, 12 Winston Stanley, 11 Alofa Alofa, 10 Ruaridh Jackson, 9 Danny Care, 8 Jack Clifford, 7 James Chisholm, 6 George Naoupu, 5 Charlie Matthews, 4 George Merrick, 3 Kyle Sinckler, 2 Dave Ward, 1 Joe Marler
Replacements: 16 Rob Buchanan, 17 Owen Evans, 18 Adam Jones, 19 Stan South, 20 Matt Shields, 21 Charlie Mulchrone, 22 Tim Swiel, 23 Matt Hopper

Venue: Dan Paltinisanu Stadium
Kick-off: 15:00 local (13:00 GMT)
Referee: Lloyd Linton (Scotland)
Assistant Referees: Sam Grove-White (Scotland), Bob Nevins (Scotland)


Worcester v Dragons

The teams:

Worcester: 15 Josh Adams, 14 Ben Howard, 13 Max Stelling, 12 Ryan Mills, 11 Dean Hammond, 10 Connor Braid, 9 George DeCothi, 8 Matt Cox, 7 Carl Kirwan, 6 Sam Betty, 5 Christian Scotland-Williamson, 4 Will Spencer, 3 Bi Alo, 2 Jack Singleton, 1 Val Rapava Ruskin
Replacements: 16 Matti Williams, 17 Ryan Bower, 18 Mike Daniels, 19 Andrew Kitchener, 20 Huw Taylor, 21 Charlie Hewitt, 22 Jamie Shillcock, 23 Andy Short

Dragons: 15 Tom Prydie, 14 Tyler Morgan, 13 Sam Beard, 12 Adam Warren, 11 Ashton Hewitt, 10 Angus O'Brien, 9 Sarel Pretorius, 8 Lewis Evans, 7 Nic Cudd, 6 James Thomas, 5 Cory Hill, 4 Matthew Screech, 3 Brok Harris, 2 Rhys Buckley, 1 Phil Price
Replacements: 16 Elliot Dee, 17 Sam Hobbs, 18 Leon Brown, 19 Rynard Landman, 20 Harrison Keddie, 21 Tavis Knoyle, 22 Rhys Jones, 23 Jack Dixon

Venue: Sixways
Kick-off: 15:00 GMT
Referee: Thomas Charabas (France)
Assistant Referees: Sébastien Minery (France), Luc Ramos (France)


Edinburgh v Stade Francais

The teams:

Edinburgh: 15 Blair Kinghorn, 14 Damien Hoyland, 13 Michael Allen, 12 Phil Burleigh, 11 William Helu, 10 Duncan Weir, 9 Sam Hidalgo-Clyne, 8 Magnus Bradbury, 7 Hamish Watson, 6 Viliame Mata, 5 Grant Gilchrist, 4 Ben Toolis, 3 Murray McCallum, 2 Stuart McInally, 1 Alasdair Dickinson
Replacements: 16 Ross Ford, 17 Allan Dell, 18 Simon Berghan, 19 Fraser McKenzie, 20 Cornell Du Preez, 21 Sean Kennedy, 22 Jason Tovey, 23 Glenn Bryce

Stade Français: 15 Jérémy Sinzelle, 14 Julien Arias, 13 Waisea Vuidarvuwalu, 12 Paul Williams, 11 Josaia Raisuqe, 10 Morné Steyn, 9 Will Genia, 8 Willem Alberts, 7 Mathieu De Giovanni, 6 Sekou Macalou, 5 Pascal Papé, 4 Paul Gabrillagues, 3 Giorgi Melikidze, 2 Laurent Panis, 1 Heinke van der Merwe
Replacements: 16 Remi Bonfils, 17 Zurabi Zhvania, 18 Emmanuel Felsina, 19 Hugh Pyle, 20 Patrick Sio, 21 Clement Daguin, 22 Jules Plisson, 23 Théo Millet

Venue: Murrayfield
Kick-off: 19:45 GMT
Referee: Craig Maxwell-Keys (England)
Assistant Referees: Dean Richards (England), Andrew Pearce (England)
TMO: David Sainsbury (England)


Sunday

Bristol v Pau

The teams:

Bristol: 15 Jack Wallace, 14 Tom Varndell, 13 Thretton Palamo, 12 Luke Arscott, 11 David Lemi, 10 Billy Searle, 9 Andy Uren, 8 James Phillips, 7 Nick Fenton-Wells, 6 Nick Koster, 5 Ian Evans, 4 Giorgi Nemsadze, 3 Anthony Perenise, 2 Max Crumpton, 1 Soane Tonga'uiha
Replacements: 16 Chris Brooker, 17 Jack O'Connell, 18 Jamal Ford-Robinson, 19 Ben Glynn, 20 Joe Joyce, 21 Martin Roberts, 22 Adrian Jarvis, 23 Jack Tovey

Pau: 15 Charly Malie, 14 Watisoni Votu, 13 Julien Fumat, 12 Pierre Dupouy, 11 Marvin Lestremeau, 10 Brandon Fajardo, 9 Taniela Moa Teutau, 8 Paddy Butler, 7 Giovanni Habel Kuffner, 6 Sean Dougall, 5 Abdellatif Boutaty, 4 Masalosalo Tutaia, 3 Malik Hamadache, 2 Lucas Rey, 1 Geoffrey Moise
Replacements: 16 Quentin Lespiaucq Brettes, 17 Julien Jacquot, 18 Matthew Tierney, 19 Baptiste Pesenti, 20 Loic Bernad, 21 Julien Tomas, 22 Tom Taylor, 23 Mehdi Boundjema

Venue: Ashton Gate
Kick-off: 15:00 GMT
Referee: Dudley Phillips (Ireland)
Assistant Referees: Mark Patton (Ireland), Jonathan Peake (Ireland)

COMMENTS