Challenge Cup teams: Saturday, Sunday

Date published: January 12 2018

The Challenge Cup continues this week with six games taking place on Saturday before two matches are scheduled on Sunday.

Saturday

Sale Sharks v Lyon

The teams:

Sale: 15 Mike Haley, 14 Marland Yarde, 13 Will Addison, 12 Rohan Janse van Rensburg, 11 Denny Solomona, 10 Sam James, 9 Will Cliff, 8 Jono Ross, 7 David Seymour, 6 Cameron Neild, 5 Andrei Ostrikov, 4 George Nott, 3 Halani Aulika, 2 Marc Jones, 1 James Flynn
Replacements: 16 Rob Webber, 17 Ross Harrison, 18 Alexandru Tarus, 19 Josh Beaumont, 20 Ben Curry, 21 Matthew Postlewhaite, 22 Josh Charnley, 23 Luke James

Lyon: 15 Jean-Marcellin Buttin, 14 Delon Armitage, 13 Rudi Wulf, 12 Mike Harris, 11 Alexis Palisson, 10 Lionel Beauxis, 9 Baptiste Couilloud, 8 Toa Halafihi, 7 Dylan Cretin, 6 Julien Puricelli, 5 Etienne Oosthuizen, 4 Felix Lambey, 3 Clément Ric, 2 Virgile Lacombe, 1 Alexandre Menini
Replacements: 16 Deon Fourie, 17 Tornike Mataradze, 18 Stéphane Clement, 19 Francois van der Merwe, 20 Theophile Cotte, 21 Thibaut Regard, 22 Jone Tuva, 23 Frédéric Michalak

Venue: AJ Bell Stadium
Kick-off: 15:00 GMT
Referee: Ben Whitehouse (Wales)
Assistant referees: Gwyn Morris (Wales), Aled Evans (Wales)

Read more from Planet Sport: Rugby League fan too? Why not join our RL Fantasy League? (Love Rugby League)

London Irish v Krasny Yar

The teams:

London Irish: 15 Tommy Bell, 14 Ben Ransom, 13 Matt Williams, 12 Theo Brophy Clews, 11 Ben Loader, 10 Jacob Atkins, 9 Scott Steele, 8 Isaac Curtis-Harris, 7 Max Northcote-Green, 6 Jack Cooke, 5 Sebastian De Chaves, 4 William Lloyd, 3 Oliver Hoskins, 2 David Paice, 1 Harry Elrington
Replacements: 16 Todd Gleave, 17 Tom Smallbone, 18 Lovejoy Chawatama, 19 Josh Basham, 20 Tom Woolstencroft, 21 Ben Meehan, 22 Tom Fowlie, 23 Joe Cokanasiga

Krasny Yar: 15 Soso Matiashvili, 14 Igor Galinovskiy, 13 Giorgi Pruidze, 12 Lasha Malaguradze, 11 Vas Artemyev, 10 Fangatapu Apikotoa, 9 Vasilii Dorofeev, 8 Aleksandr Khudiakov, 7 Viktor Arhip, 6 Viktor Gresev, 5 Andrei Garbuzov, 4 Andrei Mahu, 3 Sione Fukofuka, 2 Valeriy Tsnobiladze, 1 Grigory Tsnobiladze
Replacements: 16 Andrei Kondakov, 17 Oleg Prepelitse, 18 Mikheil Tsiklauri, 19 Alexander Ilin, 20 Rushan Iagudin, 21 Anton Riabov, 22 Sunia Latu, 23 Kirill Golosnitskii

Venue: Madejski Stadium
Kick-off: 15:00 GMT
Referee: Mike Adamson (Scotland)
Assistant referees: Graeme Ormiston (Scotland), Bob Nevins (Scotland)

Worcester Warriors v Connacht

The teams:

Worcester: 15 Josh Adams, 14 Perry Humphreys, 13 Chris Pennell, 12 Ryan Mills, 11 Dean Hammond, 10 Jamie Shillcock, 9 Francois Hougaard, 8 GJ van Velze, 7 Sam Lewis, 6 David Denton, 5 Pierce Phillips, 4 Darren Barry, 3 Simon Kerrod, 2 Jack Singleton, 1 Ethan Waller
Replacements: 16 Matti Williams, 17 Ryan Bower, 18 Bi Alo, 19 Huw Taylor, 20 Matt Cox, 21 Michael Dowsett, 22 Sam Olver, 23 Ben Howard

Connacht: 15 Tiernan O’Halloran, 14 Darragh Leader, 13 Bundee Aki, 12 Tom Farrell, 11 Niyi Adeolokun, 10 Craig Ronaldson, 9 Kieran Marmion, 8 John Muldoon, 7 Jarrad Butler, 6 Eoghan Masterson, 5 Quinn Roux, 4 Ultan Dillane, 3 Conor Carey, 2 David Heffernan, 1 Peter McCabe
Replacements: 16 Shane Delahunt, 17 Denis Coulson, 18 Dominic Robertson-McCoy, 19 Gavin Thornbury, 20 Naulia Dawai, 21 Caolin Blade, 22 Eoin Griffin, 23 Cian Kelleher

Venue: Sixways Stadium
Kick-off: 15:00 GMT
Referee: Alexandre Ruiz (France)
Assistant referees: Laurent Cardona (France), Cédric Clave (France)

Pau v Zebre

The teams:

Pau: 15 Mathias Colombet, 14 Frank Halai, 13 Florian Nicot, 12 Jale Vatubua, 11 Watisoni Votu, 10 Brandon Fajardo, 9 Clovis Lebail, 8 Peter Saili, 7 Giovanni Habel Kuffner, 6 Daniel Ramsay, 5 Masalosalo Tutaia, 4 Fabrice Metz, 3 Lourens Adriaanse, 2 Laurent Bouchet, 1 Jamie Mackintosh
Replacements: 16 Lucas Rey, 17 Ignacio Calles, 18 Matthew Tierney, 19 Ben Mowen, 20 Lekima Tagitagivalu, 21 Christopher Kaiser, 22 Antoine Hastoy, 23 Bastien Pourailly

Zebre: 15 Edoardo Padovani, 14 Ciaran Gaffney, 13 Giulio Bisegni, 12 Tommaso Boni, 11 Giovanbattista Venditti, 10 Maicol Azzolini, 9 Guglielmo Palazzani, 8 Giovanni Licata, 7 Derick Minnie, 6 Jacopo Sarto, 5 David Sisi, 4 Valerio Bernabo, 3 Dario Chistolini, 2 Luhandre Luus, 1 Cruze Ah-Nau
Replacements: 16 Tommaso D’Apice, 17 Andrea de Marchi, 18 Roberto Tenga, 19 Leonard Krumov, 20 Johan Meyer, 21 Riccardo Raffaele, 22 Gabriele Di Giulio, 23 Matteo Minozzi

Venue: Stade du Hameau
Kick-off: 18:00 local (17:00 GMT)
Referee: Joy Neville (Ireland)
Assistant referees: Kieran Barry (Ireland), Ken Imbusch (Ireland)

Oyonnax v Brive

The teams:

Oyonnax: 15 Bjorn Basson, 14 Silvere Tian, 13 Vincent Lasmarrigues, 12 Maxime Veau, 11 Tim Giresse, 10 Anthony Fuertes, 9 Julien Audy, 8 Thibault Tauleigne 7 Curtis Browning, 6 Luc Barba, 5 Simon Christian Njewel, 4 Shay Kerry, 3 Pietro Ceccarelli, 2 Benjamin Geledan, 1 Tommy Raynaud,
Replacements: 16 Guilhem Bourgois, 17 Vincent Debaty, 18 Thomas Laclayat, 19 Manuel Leindekar Virginio, 20 James Hall, 21 Roimata Hansell-Pune, 22 Jose Lima, 23 Kilian Bendjaballah

Brive: 15 Alfifeleti Mafi, 14 Benito Masilevu, 13 Felix Le Bourhis, 12 Seremaia Burotu, 11 Guillaume Namy, 10 Nicolas Bézy, 9 Florian Cazenave, 8 Etienne Herjean, 7 Poutasi Luafutu, 6 Péniami Narisia, 5 Jan Uys, 4 Peet Marais, 3 James Johnston, 2 Thomas Acquier, 1 Julien Brugnaut
Replacements: 16 Louis Martin, 17 Na’ama Leleimalefaga, 18 Soso Bekoshvili, 19 Sisa Koyamaibole, 20 Dominiko Waqaniborutu, 21 Vasil Lobzhanidze, 22 Franck Romanet, 23 Gaetan Germain

Venue: Stade Charles Mathon
Kick-off: 19:30 local (18:30 GMT)
Referee: Ian Davies (Wales)
Assistant referees: Adam Jones (Wales), Simon Rees (Wales)

Bordeaux-Bègles v Dragons

The teams:

Bordeaux-Begles: 15 Geoffrey Cros, 14 Fa’asui Fuatai, 13 Romain Lonca, 12 Ben Volavola, 11 Blair Connor, 10 Matthieu Jalibert, 9 Gauthier Doubrere, 8 Marco Tauleigne, 7 Alexandre Roumat, 6 Mahamadou Diaby, 5 Cyril Cazeaux, 4 Luke Jones, 3 Ravai Kovekalou, 2 Ole Avei, 1 Sébastien Taofifenua
Replacements: 16 Adrien Pélissié, 17 Thierry Paiva, 18 Lasha Tabidze, 19 Pierre Gayraud, 20 Leroy Houston, 21 Jules Gimbert, 22 Metuisela Talebulamaijaina, 23 Apisai Naqalevu

Dragons: 15 Angus O’Brien, 14 Ashton Hewitt, 13 Adam Warren, 12 Jack Dixon, 11 Jared Rosser, 10 Dorian Jones, 9 Sarel Pretorius, 8 Robson Blake, 7 James Benjamin, 6 Aaron Wainwright, 5 Cory Hill (c), 4 Rynard Landman, 3 Lloyd Fairbrother, 2 Elliot Dee, 1 Thomas Davies
Replacements: 16 Liam Belcher, 17 Luke Garrett, 18 Sam Hobbs, 19 Joe Davies, 20 Carl Meyer, 21 Dan Babos, 22 Gavin Henson, 23 Pat Howard

Venue: Stade Chaban-Delmas
Kick-off: 21:00 local (20:00 GMT)
Referee: Craig Maxwell-Keys (England)
Assistant referees: Jack Makepeace (England), Jonathan Healy (England)

Sunday

Newcastle Falcons v Enisei-STM

The teams:

Newcastle: 15 Simon Hammersley, 14 Zach Kibirige, 13 Tom Penny, 12 Toby Flood, 11 Adam Radwan, 10 Joel Hodgson, 9 Michael Young, 8 Ryan Burrows, 7 Simon Uzokwe, 6 Mark Wilson (c), 5 Glen Young, 4 Calum Green, 3 Scott Wilson, 2 Ben Sowrey, 1 Sam Lockwood
Replacements: 16 Jamie Blamire, 17 Trevor Davison, 18 Jack Payne, 19 Rob Vickers, 20 Will Witty, 21 Sam Stuart, 22 Charlie Wilson, 23 Craig Willis

Enisei-STM: 15 Iurii Kushnarev, 14 Jurijs Baranovs, 13 Aleksei Mikhaltsov, 12 David Kacharava, 11 Sergey Trishin, 10 Ramil Gaisin, 9 Alexey Shcherban, 8 Anton Rudoi, 7 Dmitrii Krotov, 6 Mikheil Gachechiladze, 5 Evgeny Elgin, 4 Uldis Saulite, 3 Innokentiy Zykov, 2 Stanislav Selskii, 1 Andrei Polivalov
Replacements: 16 Nazir Gasanov, 17 Valery Morozov, 18 Jake Grey, 19 Vitalii Orlov, 20 Aleksandr Budychenko, 21 Konstantin Uzunov, 22 Evgeny Nepeivoda, 23 Maxim Gargalic

Venue: Kingston Park
Kick-off: 15:00 GMT
Referee: Pierre Brousset (France)
Assistant referees: Adrien Descottes (France), Eric Soulan (France)

Cardiff Blues v Toulouse

The teams:

Cardiff Blues: 15 Gareth Anscombe, 14 Alex Cuthbert, 13 Garyn Smith, 12 Willis Halaholo, 11 Owen Lane, 10 Jarrod Evans, 9 Tomos Williams, 8 Nick Williams, 7 Ellis Jenkins, 6 Josh Navidi, 5 Josh Turnbull, 4 George Earle, 3 Taufa’ao Filise, 2 Matthew Rees, 1 Gethin Jenkins (c)
Replacements: 16 Kristian Dacey, 17 Brad Thyer, 18 Dillon Lewis, 19 Damian Welch, 20 Macauley Cook, 21 Lloyd Williams, 22 Steve Shingler, 23 Blaine Scully

Toulouse: 15 Thomas Ramos, 14 Cheslin Kolbe, 13 Jarrod Poi, 12 Gael Fickou, 11 Sofiane Guitoune, 10 Jean-Marc Doussain, 9 Sébastien Bézy, 8 Joe Tekori, 7 Louis Madaule, 6 Semi Kunatani, 5 Richie Gray, 4 Florian Verhaeghe, 3 Charlie Faumuina, 2 Leonardo Ghiraldini, 1 Clément Castets
Replacements: 16 David Roumieu, 17 Maxime Duprat, 18 Piula Faasalele, 19 Carl Axtens, 20 Rynhardt Elstadt, 21 Antoine Dupont, 22 Paul Perez, 23 Maks Van Dyk

Venue: Cardiff Arms Park
Kick-off: 17:30 GMT
Referee: Ian Tempest (England)
Assistant referees: Hamish Smales (England), Wayne Falla (England)


COMMENTS